Sūnas un ķērpji uz ābeļu stumbra norāda uz pieklājīgu koka vecumu, bet tas nebūt nav iemesls koku norakstīt.
Sūnas tiešā veidā koku neapdraud, taču – tās ir patīkama un ērta vieta, kur ziemot dažādiem kaitēkļiem, tāpat sūnas ilgstoši saglabā mitrumu, kas var veicināt sēnīšu slimību izplatību. Tāpēc labāk ābeli no sūnām attīrīt un pasargāt.
Kā? Vispirms sūnas jānotīra mehāniski – lielumu nokasi ar skrāpi vai piemērotu kapli, bet atlikumu notīri ar cietāku birsti. Tikai ņem vērā, ka pārlieka centība nav vēlama, jo nevajadzētu stipri bojāt koka mizas dzīvo daļu.
Citi lasa
Stumbru tīrīšanas darbu labāk iesaka veikt mitrā laikā, kad sūnas un arī ķērpji ir izmirkuši, jo tad tos vieglāk notīrīt.
Bet, protams, saulainā laikā to darīt būs daudz patīkamāk, tāpēc lai paliek tavā ziņā – kad tieši tīrīt ābeli. Galvenais ir to vispār izdarīt un būt saudzīgam pret koku. Pēc stumbra tīrīšanas to vajadzētu nobalsināt. Dārza veikalos nopērkami gatavi maisījumi koku balsināšanai, kuru sastāvā esošās vielas samazina sūnu augšanu. Balsināšana arī pasargās no mizas plaisāšanas ziemas beigās. Te gan svarīgi piebilst, ka stumbri jābalsina dienās, kad gaisa temperatūra ir virs nulles, jo krāsai uz stumbra ir jānožūst (ja tā piesalst, tad krāsojums ilgi neturas). Vēl sūnu augšanu mazinās regulāra koka vainaga retināšana.