Špikeris: ko ņemt vērā izvēloties šķirnes
- Izmantošanas veidu – ar ēdamiem augļiem vai dekoratīvu. Ir arī universālas šķirnes – gan ēdamas, gan ļoti dekoratīvas, piemēram, ‘Dolgo’.
- Šķirnes augumu – cik augsts un plats koks var izaugt. Tas atkarīgs arī no izmantotā potcelma, jo tās pašas šķirnes augums uz maza un liela auguma potcelmiem var atšķirties par vairākiem metriem.
- Potcelma veidu – tas ļoti būtiski ietekmēs, vai uzpotētā šķirne būs maza, vidēja vai liela auguma. Ieteicamākie ir vidēja auguma potcelmi, piemēram, MM106 u. c. Izvairies pirkt stādus uz potcelma M9, jo tas nav salā izturīgs, šādi stādi visdrīzāk ir importēti.
- Ziedēšanas laiku – agrs, vidējs vai vēls. Kombinējot šķirnes, var pagarināt dārza ziedēšanas ilgumu. Ja grib iegūt augļus, ābelei var būt nepieciešams apputeksnētājs – cita šķirne, kas zied līdzīgā laikā.
- Izturību pret slimībām – daļa veco un ievesto šķirņu nav pietiekami izturīgas pret ābeļu kraupi. Stādi var izskatīties veselīgi, bet audzētavā tie migloti ar fungicīdiem. Informācija par slimībizturību iepriekš jāpameklē publikācijās, jo pārdevējs to ne vienmēr zinās.
- Koka ziemcietību – jābūt informācijai par šķirnes ziemcietību Latvijas apstākļos.
- Stādu izcelsmi – drošāk pirkt Latvijā izaudzētus stādus. Ievestie var būt inficēti ar ļoti bīstamu karantīnas slimību – augļu koku bakteriālo iedegu (Erwinia amylovora). Tā satopama arī Lietuvā un Polijā, no kurienes pie mums importē daudz stādu.
- Augu pasi – stādam pievienota drukāta etiķete, kur norādīts audzētājs, izcelsmes valsts, šķirne un potcelms. Noteikti jābūt norādei par brīvību no bakteriālās iedegas (burti ZP vai Erwiam).
- Stāda kvalitāti – divgadīgam stādam jābūt ar jau izveidotu vainagu, bet bez augļiem – tie stādu novājina. Nepērc podā pāraugušus ķeburus!