Skursteni daļēji var iztīrīt ar vienkāršām skursteņu tīrīšanas birstēm, taču birstes ar plastmasas sariem nebūs efektīvas. Diži daudz ar tām nenotīrīs, tās vairāk noderēs mājās, kur ir gāzes apkure. Tad, caur skursteni izlaižot šādu birsti, vismaz izdzenās putekļus un zirnekļus. Ja māju nopietni kurina, sevišķi ar malku vai oglēm, jāizvēlas birste ar kārtīgiem tērauda sariem.
Nopietnāki un augstvērtīgāki instrumenti ir tīrīšanas birstes ar trosēm un atsvariem. Tērauda aukla un tērauda birste notīrīs kārtīgāk nekā plastmasa. Birstēm, kurām nav atsvara, to var piesiet pats – kaut vai kādu smagumu vai akmeni –, taču jāskatās, lai tas neatvienojas un neiekrīt skurstenī, to aizdambējot. Jo smagāks atsvars, jo labāk tas velk birsti uz leju.
Pirms tīrīšanas būtu prātīgi ar lukturīti (vai speciālu spogulīti garā kātā) paskatīties skurstenī, vai tur nav iekritis kāds beigts putns vai pa vasaru kāds kovārnis sataisījis ligzdu. Tad vispirms jāatbrīvojas no šādiem aizsprostojumiem.
Cik reižu birste jālaiž skurstenī, atkarīgs no tā, cik stipri skurstenis ir aizaudzis. Tomēr kāds melnums tāpat paliks.
Mājas iekšpusē jāatver visas lūciņas un jāizgrābj tas, kas sakrājies. Var izmantot putekļsūcēju, taču parastajam sūcējam tā būs pēdējā darbdiena. Šim nolūkam vajag speciālu, jaudīgu putekļsūcēju, kur uzkrājas sodrēji.
Dedzināt skurstenī, kā agrākos laikos, nedrīkst – tad būs tiešām nopietna saruna ar ugunsdzēsējiem.
Var darīt arī šādi: birstes vietā aiz galotnes auklā piesien eglīti, laiž skurstenī iekšā un rauj ārā – arī tā sodrēji tiešām notīrās!