Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • Gribi izaudzēt savas batātes? Jāsāk jau tagad!

    Dārzs
    Ievas Padomu Avīze
    Ievas Padomu Avīze
    Šodien
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: No izdevniecības «Žurnāls Santa» arhīva
    Batātes jeb saldos kartupeļus, kuru dabiskais izplatības areāls ir Amerikas tropi, var nopirkt lielveikalos. Bet, izrādās, tikpat labi tās var izaudzēt arī pašu dārzā!
    • Janvārī batāti līdz pusei iegulda traukā ar auglīgu augsni, kuras virspusē ir upes grants. Pārklāj ar plēvīti un ik pa laikam mitrina.
    • Batātēm cauru diennakti vajadzētu nodrošināt vismaz 22–26 grādu temperatūru, lai tās sāktu mosties un dzīt asniņus. Tie parasti parādās pēc 20–30 dienām. Kad dzinumi ir izauguši 10–15 cm gari un tiem izveidojušās 4–5 lapiņas, tos nogriež un liek traukā ar ūdeni apsakņoties aptuveni 30 dienas.
    • No vienas batātes var iegūt apmēram 20 stādus. Kad stādiņi apsakņojušies, tos izstāda podiņos ar augsni un turpina audzēt istabas temperatūrā.
    • Ja ir iespējams nodrošināt vienmērīgu 28–30 grādu temperatūru visu diennakti, batāšu modināšana nav jāsāk jau janvārī. Tad bumbuļus var likt diedzēties 45–50 dienas pirms izstādīšanas laukā, tātad – aprīļa vidū. Kad parādījušies asni, tos liek 20–30 dienas apsakņoties ūdenī un tad izstāda dārzā.
    • Apmēram maija vidū, kad zeme sasilusi, temperatūra naktī ir augstāka par plus 12 grādiem un izveidojušās saknītes, stādiņi ir gatavi stādīšanai dārzā. Stādu augšanai svarīgi, lai temperatūra būtu virs 15 grādiem un laika prognozes vairs nesolītu salnas. Augsni sagatavo 30–40 cm dziļumā. Batātes stāda irdenā, trūdvielām bagātā zemē, kas bagātināta ar satrūdējušiem kūtsmēsliem, biohumusu, vermikulītu, pelniem un sinepju pulveri. Augsni vēlams izsijāt, lai tajā nebūtu maijvaboļu kāpuru, kas var nograuzt saknītes.
    • Batātes stāda, ar lāpstiņu izveidojot bedres 30 cm attālumā citu no citas, iepriekš pārklātajā plēvē izgriežot caurumus. Tām vajadzētu atvēlēt saulaināko vietu dārzā, taču pēc pāris gadiem tā būs jāmaina, jo nav labi batātes ilgi audzēt vienā vietā. Batātes ir tropu augs, kam nepatīk aukstums un strauja temperatūras maiņa, tāpēc vēsās naktīs ir jāsasedz. Kritiskā temperatūra tām ir plus 6 grādi. Segšanai var izmantot agroplēvi un vēl biezo plēvi, ar ko mēdz pārsegt automašīnas un malku. Lai segums neaplauztu trauslos stādus, dobē vispirms saliek plastmasas kastes. 
    • Batātēm vajag ne tikai siltumu, bet arī diezgan daudz mitruma, tāpēc jālaista vismaz reizi nedēļā. Ideāli būtu ierīkot pilienlaistīšanu, taču, ja platība nav tik liela, tas neatmaksājas. Sākumā apsakņošanās veicināšanai laistāmajam ūdenim var pievienot speciālo līdzekli Kelpak. Divas nedēļas pirms novākšanas gan nedrīkst laistīt, lai bumbuļi nesaplaisā. 
    • Ražas novākšana. No viena stāda izaug apmēram 12–16 bumbuļu – līdzīgi kā kartupelim. Pilnīgai ražas nobriešanai nepieciešamas 120–130 dienas. Batātes vislabāk rakt sausā, saulainā laikā, kamēr augsnes temperatūra ir virs 10 grādiem. Tām ir ļoti plāna miziņa, tāpēc rokot jāuzmanās traumēt, citādi sāks bojāties. Kad tās novāktas, zem jumtiņa apžāvē, lai nav mitras. Batātes glabā tāpat kā ķirbjus – uz skapja vai pagultē ieliekot kartona kastēs. Saldos kartupeļus mēdz turēt arī smiltīs, tāpat kā burkānus. Vislabāk batātes uzglabāt plus 11–18 grādu temperatūrā pie 70–80% mitruma elpojošās kastēs, regulāri pārbaudot sakņu stāvokli. Ledusskapī var uzglabāt divus mēnešus. Kad rudenī novāc ražu, var atstāt 2–3 garās stīgas, ko iestāda lielā podā istabā uz palodzes, lai vēlāk varētu audzēt stādus. Stīgu sagriež ap 15–20 cm garos posmiņos un ieliek ūdenī, lai apsakņojas. Saknītes izaug pēc pāris nedēļām.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē