• Kuras tomātu šķirnes šogad stādīt siltumnīcā?

    Tomāti
    Gunta Šenberga
    Gunta Šenberga
    4. marts, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Unsplash
    Ar kādiem tomātiem tu šogad pārsteigsi mājniekus – ar apaļiem, gareniem, vērša sirdīm, rozā, dzelteniem vai varbūt melniem?

    Raksts publicēts žurnāla Ievas Dārzs 2018. gada marta numurā

    Ko stāda Andris?

    Iesaka Andris Kiršentāls, agronoms, uzņēmuma Kurzemes sēklas vadītājs, izplata Holandes firmas Bejo Zaden un citu audzētāju sēklas, uzņēmuma 100 kvadrātmetru siltumnīcā katru gadu izmēģina ap trīsdesmit šķirņu un hibrīdu – kas mums te, Latvijā, derēs un kas ne. Pirmās trīs šķirnes ir favorīti, ko audzējam savā siltumnīcā regulāri, jo esam pārliecinājušies, ka jaunumi nav slikti, bet labas lietas paliek labas lietas.

    • Esmira F1. Tomāts ar lieliem (180–200 g), stingriem, apaļiem, aveņsārtiem (rozā) augļiem. Paaugstinātā glutamīnskābes satura dēļ ļoti garšīgs! Labi pacieš svārstīgus laika apstākļus izmaiņas. Indeterminants (augs gara auguma, nepieciešams balsts un pazaru izlaušana), agrīns, der audzēšanai siltumnīcās un plēves tuneļos. Slimību izturība laba. Rijk Zwaan.
    • Rugantino F1. Vērša sirds tipa hibrīdā šķirne, audzējama siltumnīcās un plēves tuneļos. Augums spēcīgs, izturīgs pret krasām audzēšanas apstākļu maiņām. Augļi lieli (170–240 g), riboti, garša lieliska. Auglis daudzkameru jeb daudzcirkņu. Šī īpašība lieliski noder, tomātu ripas liekot uz sviestmaizēm, jo šķidrums labi turas nelielajās kamerās. Ierindojams pie maniem favorītiem. Slimību izturība laba. Rijk Zwaan.

       ‘Rugantino’ F1.

    • Logistica F1. Katru gadu atkal un atkal pārliecinos, ka šis lielaugļu (180–200 g) hibrīds dod stabilu ražu. Augļu kvalitāte lieliska – augļi garšīgi, stingri, plakani apaļi, tumši sarkani, izlīdzināta lieluma. Sāk ražot agri, audzēšanai neapsildāmās stikla un plēves seguma siltumnīcās. Salīdzinoši labi pacieš zemas temperatūras un izturīgs pret lielāko daļu būtiskajām tomātu slimībām, piemēram, lēno vīti, sakņu fuzariozi. Rijk Zwaan.

     ‘Logistica’ F1.

    • Black Cherry. Agra, ļoti ražīga šķirne. Augs spēcīgi augošs, pazares jāizkniebj, atstājot pamatā vienu galveno dzinumu. Augļi nelieli (30– 40 g), tumši sarkanbrūngani, apaļi, saldi un garšīgi. Garšas ziņā mans favorīts! Izmanto ēšanai svaigā veidā, ēdienu dekorēšanai un konservēšanai.

       ‘Black Cherry’ F1.

    • Orange Queen. Vēlīna, ražīga šķirne. Augļi lieli (150– 230 g), oranži, sēklu kambaros maz sēklu. Sāk ienākties 75–80 dienas pēc dēstu izstādīšanas.

    Kā viņš to dara?

    Ja vien ir vēlēšanās, šādi vai līdzīgi cilvēks varētu darīt arī pats savā siltumnīcā un attiecīgi baudīt tikpat bagātu tomātu ražu.

    • Siltumnīcai ir betona pamati, jauktu metāla un koka konstrukciju karkass un ilgspēlējošās desmit sezonu plēves segums, kas nokalpojis jau astoņus gadus un ir gatavs kalpot vēl. Zemi sedz siltumnīcu grīdas segums, kas laiž cauri ūdeni, zem tā ir grants.
    Tomātus stāda plēves maisos, ko pašu spēkiem, sasienot ar auklām, izgatavo no melnbaltās plēves, kas domāta skābbarības bedru apsegšanai.
    • Melno pusi liek uz iekšu, balto uz āru – no tās atstarojas gaisma, papildus apgaismojot tomātu stādus arī no apakšas. Kā jau bildē redzams, maisi nav augsti, jo tomātu saknes nav dziļas. Katrā maisā iepilda aptuveni pusi no Lafloras 250 litru kūdras substrāta KKS 2 maisa tilpuma, un tad tajā pietiek vietas sešiem tomātu stādiem. Substrāta maisi novietoti uz putuplasta plāksnēm, lai tomātiem būtu siltāk un maisi nesaskartos ar auksto zemi zem siltumnīcas. Maisi ar augiem izvietoti pietiekami reti, lai būtu gana daudz brīvas vietas gan apkopšanai – pazarīšu laušanai –, gan lapu un finālā arī ražas novākšanai.
    • Sēj martā un aprīlī un stādus izaudzē paši, tikai citā – apkurināmā stikla – siltumnīcā, kur audzē arī puķu dēstus.
    • Laistīšanai mucā blakus siltumnīcai vāc lietus ūdeni, lai tas būtu gan siltāks, gan mīkstāks, un laista ar šļūteni.
    • Pamatmēslojumam kūdras substrātam piejauc Beļģijā ražotu ilgas iedarbības mēslojumu NPK 6–3–12, ko paši arī tirgo, rēķinot 20–40 g uz vienu augu. Barības vielas tajā pakāpeniski atbrīvojas 75–100 dienās.
    • Papildmēslojumam – aptuveni reizi nedēļā tās pašas beļģu firmas mēslojums NPK 5–6–7, apmēram 10–15 ml uz 10 l laistāmā ūdens.
    • Lai gan visas ir indeterminantās šķirnes, kas būtu jāaudzē ar vienu stublāju, dažam atstāj arī pa divām galotnītēm, skatoties pēc izjūtām un apstākļiem, nevis pēc apraksta.
    • Pret slimībām un kaitēkļiem nemiglo, toties siltumnīcā starp tomātiem stāda samtenes, kuru smarža atbaida baltblusiņu un arī citus kukaiņus. Kukaiņu ķeršanai izvieto dzeltenos līmes vairodziņus.
    • Lai ziedi labāk apputeksnētos, rītos neaizmirst piesist pie auklām, pie kurām atsieti tomātu stādi, lai augļi viegliņām notrīc. Dabā tomātus kustina vējš, siltumnīcā tas jādara cilvēkiem.

    Ko stāda Juris?

    Iesaka Juris Švarcs, agronoms, zemnieku saimniecības Melnalkšņi īpašnieks, savulaik slavenās kopsaimniecības Ādaži siltumnīcu vadītājs, tomātus audzējis pushektāra platībā, pašlaik Latvijā izplata Holandes firmas De Ruiter Seeds tomātu sēklas un jaunākās šķirnes izmēģina savā personiskajā siltumnīcā, kur katru gadu iestāda 55–60 tomātu dēstus.

    Stādu arī jaunumus. Paskatos, kādi tie ir.
    • Aurea F1. Šis sarkanais tomāts ar vidēja lieluma augļiem (140–160 g) joprojām ir mans favorīts, labi pazīstamās šķirnes Vērša sirds krustojums ar hibrīdiem, lai iegūtu ražīgāku un izturīgāku augu, saglabājot garšas īpašības. To stādu katru gadu. Tiesa, šķirne Aurea ir izturīga tikai pret divām slimībām – Tm un V –, un es rēķinos, ka lapojums un augs ātrāk aizies bojā. Taču mēs jau būsim ēduši ļoti garšīgus, miltainus tomātus – tādus pašus kā vecā labā Vērša sirds! Turklāt pirmie ķekari ir tik lieli, ka ar trim četriem ķekariem ir diezgan, un nekas, ka rudens pusē augs ātrāk aizies bojā.
    • Beorange F1. Jau vairākus gadus regulāri stādu šo oranžo hibrīdu, kas lielu popularitāti ieguvis tāpēc, ka tiek audzēts Getliņos. Taču, lai vestu uz veikaliem, to novāc vēl dzeltenu, taču īsto, lielisko garšu tas iegūst tikai reizē ar oranžo krāsu, kad jau ir pilnīgi gatavs. Mājās iesaku būt pacietīgiem. Augļa svars 180–200 g, izturīgs pret Tm, C, V, F2, Fr, Wi.

       ‘Beorange’ F1.

    • Tomimaru Muchoo F1. Rozā, ļoti aromātisks, salds, gaļīgs auglis, 160–180 g. Izturīgs pret Tm, Fr, N, Wi.

       ‘Tomimaru Muchoo’.

    • Kentaro F1. Pagājušajā gadā pirmoreiz iestādīju šo rozā plūmīti, viens auglītis sver 55–60 gramus, un šogad stādīšu atkal. Izturīgs pret slimībām, augustā lapas vēl zaļas.
    • Organza F1. No oranžajiem plūmes formas tomātiem šis ir mans favorīts. Augļi 70–90 gramu smagi, bet tik smukās virtenītēs, ka prieks skatīties. Ķekarā sarindojušies pat līdz 15 tomātiņiem, var novākt ar visu ķekaru, turklāt ļoti garšīgi. Izturīgi pret Tm, V, C5, F2, Wi, Oi, Fr.

       ‘Organza’ F1.

    • Sarkanais Favorita F1 (izturīgs pret Tm, C5, F2, N) un oranžais Santorange F1 (izturīgs pret Tm, F2, V) ir no tiem dažiem ķiršveida tomātiņiem, ko vienmēr iestādu. Man ļoti patīk, ieejot siltumnīcā, iemest mutē kādu tomāta ogu, un šie ir ļoti garšīgi.
    • Jury F1 – jāiestāda manā vārdā nosauktā šķirne. Salīdzinoši tā nav sena šķirne, der arī konservēšanai.

    Kā viņš audzē?

    Juris tomātus audzē 30 kvadrātmetru stikla siltumnīcā, gruntī.

    Augsni katru gadu nemaina, toties aptuveni katru trešo gadu tajā ierok kūtsmēslus un, lai augsne nesablīvētos, katru gadu iestrādā arī Lafloras kūdras substrātu KKS 2.
    • Katru pavasari pirms sezonas sākuma, kad jau saule spīd un gaisa temperatūra siltumnīcā ir plus 20 grādu, to izsēro – dārzkopības veikalā nopērk malto sēru, aizver visas siltumnīcas lūkas un durvis ciet, 100 gramu sēra uzber uz metāla plāksnes, aizdedzina un uz diennakti atstāj. Tas palīdz uzveikt slimību izraisītājus augsnes virsējā kārtā.
    • Stādus pats neaudzē, jo siltumnīca nav apkurināma. Stādus izaudzē labs draugs Aivars Presņikovs, SIA Ir. Tur Juris iesaka tomātu stādus pirkt arī citiem – Presņakoviem ir gan jaunāki, smalkāki un dārgāki hibrīdi, gan ne tik jauni un lētāki. Toties visi stādi ir labi – kompakti un 30–40 cm augsti. Ja nav apkurināmas siltumnīcas stādu audzēšanai, uz palodzes tādus izaudzēt nevar. Juris arī neiesaka pirkt stādus, kas tiek audzēti nevis katrs savā podiņā, bet gan kopējā kastītē, – tas paildzina ieaugšanos un attiecīgi laiku līdz pirmajam tomātam. Stāda maija vidū – ap 10.–15. maiju.
    • Gluži katru dienu siltumnīcā ieiet nesanāk, tomēr, ja ir silts un saulains laiks, jālaista ik dienu. Laista ar lejkannu. Mēslo ar ūdenī šķīstošo komplekso mēslojumu Kristalons ar mikroelementiem, ko pievieno laistāmajam ūdenim uz 10 litriem 20–25 gramus (ēdamkaroti). Sākumā izvēlas tos, kam NPK saturā lielāks pirmais jeb slāpekļa cipars, piemēram, Violeto. Līdz ziedēšanai – Zaļo, ražas laikā – kam lielāks pēdējais jeb kālija cipars, t. i., Balto vai Oranžo. Mēslojumu pērk lielajos maisos, jo kopumā tas ir daudz izdevīgāk nekā pirkt pa kilogramam.
    • Pagājušais gads tomātiem bija draņķīgs – daudz lietus, paaugstināts gaisa mitrums, maz saulainu dienu –, un tomāti piemājas siltumnīcās uz to atbildēja ar slimošanu. Pelēkā puve un lapu brūnais pelējums no slimībām bija klāt pirmie. Ar slimībām var cīnīties divos veidos – vai nu miglojot, vai izvēloties audzēšanai šķirnes, kas ir pret tām izturīgākas. Neprofesionāliem lietotājiem jeb mazdārziņu saimniekiem atļauts lietot divus trešās klases ķīmiskos preparātus tomātu aizsardzībai – Revus pret brūno puvi un Previcur sakņu un stublājai puvei –, un tas tad arī ir viss. Tā kā Juris savus tomātus nemiglo vispār, atliek otra iespēja – stādīt jaunākas šķirnes, kas ir izturīgākas pret slimībām, kurās jau selekcijas procesā ielikta izturība pret piecām, sešām, pat septiņām slimībām. Par to pagājušajā gadā varēja pārliecināties arī savā siltumnīcā. Vienā stūrītī, kur auga daži vecākas šķirnes – lielaugļu sarkanā Big Beef F1 – tomātu stādi, tie jau bija slimību pārņemti, bet turpat blakus Beorange F1 un Tomimaru Muchoo F1 vēl augusta beigās bija ar zaļu stublāju un lapām. Ja mīļas ir vecākās šķirnes, tad katram pašam jāizvēlas – vai nu būs jāmiglo, vai arī kāda daļa ražas būs jāziedo, lai tiktu pie mīļākas garšas.
    • Un, protams, ir vēl trešā lieta, kas ietekmē tomātu slimošanu vai neslimošanu. Jo labāk tomāts jūtas, ir laikus aplaistīts un pabarots, jo vairāk tam būs spēka turēties pretī slimībām. Tādā vasarā kā pagājusī īpaši svarīga ir vēdināšana. Arī tad, ja saule nespīd, siltumnīca ir jāvēdina, jo palielinātais gaisa mitrums sekmē sēnīšu izplatību.
    • Vēdināšana ļoti svarīga ir arī karstās dienās. Ja temperatūra siltumnīcā pārsniedz plus 32 grādus, tie neapputeksnējas un augļi neveidojas, lai cik lieliska būtu šķirne.

    Apzīmējumi, kas liecina par tomātu šķirņu izturību pret slimībām

    • Pr – tomātu augļu brūnā puve jeb fitoftora
    • Fr – lapu un sakņu fuzariālā vīte
    • Tm – tabakas mozaīkas vīruss
    • N – nematodes
    • C2, C5 – tomātu lapu brūnais pelējums
    • Wi – sudraboto lapu slimība
    • V – verticiliozā jeb lakstu lēnvīte
    • St – lapu pelēkplankumainība
    • F2 – fuzariālā jeb ātrā vīte
    • Oi – parastā tomātu miltrasa

    Kur pavasarī varēs nopirkt labus moderno šķirņu tomātu stādus?

    • Dārzniecībā Ir Rīgā.
    • Dārzniecībā Kliģēni Cēsīs.
    • Dārzniecībā Rožlejas Lielvārdē.
    • Sandras Marcinkevičas dārzniecībā Dobītes Vecumniekos un dārzniecības stendā Rīgas Centrāltirgū.
    • Jāņa Aldermaņa dārzniecībā Rīgā.

    Kur nopirkt jaunumu sēklas?

    Juris Švarcs: «Varu ieteikt mūsu pašu Mārupes sēklas. Viņiem, manuprāt, ir plašākais tomātu sortiments, savākts no daudzām firmām. Sēklas safasētas arī mazos daudzumos – ne tikai pa desmit, bet pat pa piecām un trim. Ja gribas izmēģināt kādu jaunāku šķirni, tas ir ļoti svarīgi, jo viena sēkla var maksāt eiro un pat divus.»

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē