Kas labs Budas bļodā?
Tā ir ļoti, ļoti vienkārša. Būtībā – jo mazāk laika un piepūles ieliksi Budas bļodas tapšanā, jo tuvāk maltītes pamatidejai būsi. Nekādu sarežģītu mērču, nekādas cepšanas un lieku taukvielu, nekādu panējumu un sarežģītu, laikietilpīgu tehniku. Liec Budas bļodā vārītus, apgrilētus, sautētus vai vienkārši svaigus produktus.
Tā ir ekonomiska. Nav nepieciešamas smalkas un dārgas izejvielas vai superprodukti. Būtībā bļodā liekams viss, kas atrodas tavā ledusskapī vai pieliekamajā, ir svaigs, dabisks un veselībai labvēlīgs – ieteicams tikai paturēt prātā svarīgāko uzturvielu grupu sadalījumu.
Lai pagatavotu Budas bļodu, nevajadzēs katrā ziņā iet uz veikalu pēc kā īpaša –
maltītei derēs viss, kas jau ir tavā rīcībā. Ja ledusskapī ir četri Briseles kāposti, ola un burkāns, bet pieliekamajā – grūbas un riekstu saujiņa, principā tev jau ir gandrīz gatava Budas bļoda, atliek tikai uzvārīt rīsus un olu, tvaicēt vai apgrilēt dārzeņus, salikt visu smuki kopā, un gatavs.
Tā ir radoša. Redīsi un saldais kartupelis. Mellenes un sojas pupiņas. Sarkanais kāposts un turku zirņi. Budas bļoda liek sadraudzēties iepriekš šķietami nesaderīgākajām lietām – jo košāk, dullāk un radošāk, jo labāk! Nav vajadzīga recepte, kam sekot, vien intuīcija un tā brīža noskaņojums.
Tā ir smuka! Smukumam, starp citu, arī ir liela nozīme. Kad produkti smuki salikti bļodiņā, acīm prieks.
Bļodas formula
- Saliktie ogļhidrāti jeb ciete un šķiedrvielas. Enerģijas avots. Tie var būt brūnie rīsi, lēcas, kvinoja, taču nebūt ne sliktākas būs arī grūbas, griķi, pilngraudu makaroni. Lieliski, ja piešausi arī kādu krāsnī ceptu kartupeli, saldo kartupeli, bieti.
- Proteīns. Sātam. Internetā visbiežāk atradīsi veģetāras un arī vegānas Budas bļodas receptes, kur proteīna sagādnieki ir dažādas pupiņas, turku zirņi, tofu, rieksti. Tomēr Budas bļodas pilnīgi noteikti drīkst būt arī neveģetāras, un tādā gadījumā bļodā var likt arī zivis, liesu gaļu, olas un biezpienu.
- Šķiedrvielas, minerālvielas, vitamīni. Enerģijai un dzīvespriekam! Šai grupai Budas bļodā vajadzētu atvēlēt visvairāk vietas, turklāt tiek ieteikts maksimāli ievērot tā saukto varavīksnes principu – jo vairāk krāsu uz šķīvja, jo pacilātāks jutīsies ēdējs, turklāt katra krāsa tomēr ziņo par nedaudz citiem bonusiem tā veselībai un labsajūtai. Centies izvēlētos dārzeņus likt pēc iespējas svaigus, vai arī – tvaicētus, sutinātus vai krāsnī ceptus. Nepiemirsti par zaļumiem, augļiem un ogām, arī tiem šajā buķetē noteikti atradīsies vieta!
- X faktors dzīvespriekam! Nedrīkst par zemu novērtēt arī produktus, kas varbūt nav tik vērtīgi vai veselīgi. Tāpat vērts ēdienam piešķirt drusku dzirksteles. Tas var būt kāds čili gabaliņš, viegli apgrauzdētas sēkliņas, marinēts vai svaigs ingvers, humosa piciņa, tahini, kaltēti vai svaigi garšaugi un tā tālāk.
- Labie tauki – mērce, kas to visu satur kopā. Sasien visus bļodas elementus kopā ar citrona sulas un labas eļļas mezgliņu vai varbūt pagatavo kādu īpašu mērci. Par pamatu var ņemt zemesriekstu sviestu, sezama eļļu, paniņas, ķiploku eļļu vai jebko citu, kas nu sirdij un vēderam tuvāks.