• Saeimas komisijā vērtēs mākslas cenzūras gadījumu Daugavpilī

    Kultūra
    Ziņu aģentūra LETA
    6. decembris, 2022
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs.
    Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs.
    Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija sēdē šodien plkst.10 plāno vērtēt mākslas cenzūras gadījumu Daugavpilī, kad pēc vietējās pašvaldības prasības no Daugavpils Marka Rotko mākslas centra izstādes tika izņemti trīs igauņu keramiķa Sandersa Raudsepa mākslas darbi.

    Kā vēstīja Latvijas Radio, pēc Daugavpils pašvaldības spiediena Marka Rotko mākslas centrs izņēmis no ekspozīcijas trīs pirms mēneša atklātas Raudsepa personālizstādes darbus – «Tauta ir aunu bars», «Juzy» un «Dicksus».

    Mākslinieks ciklā «Tavs alternatīvais Jēzus» dažādos veidos interpretējis krustu, tai skaitā izvietojot uz tā vīriešu fallus. Pēc izstādes atklāšanas mākslas centrs un Daugavpils dome saņēmuši virkni reliģisko konfesiju, dažādu kultūras biedrību un iedzīvotāju vēstuļu ar izstādes nosodījumu un aicinājumu ekspozīciju noņemt.

    Mākslas nozares pārstāvji šo gadījumu vērtē kā cenzūru, kas Latvijā aizliegta ar Satversmi.

    Arī Muzeju biedrība paziņojumā «stingri nosoda» pret Rotko mākslas centru vērsto Daugavpils pašvaldības pārstāvju cenzūru un, atsaucoties uz Satversmi, aicina Daugavpils pašvaldības pārstāvjus nodrošināt trīs cenzēto mākslas darbu atgriešanos izstādē.

    Biedrība lūdz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM), Kultūras ministriju (KM), Latvijas Pašvaldību savienību un tiesībsargu «rīkoties ar visiem institūcijām pieejamiem likumīgajiem instrumentiem», lai novērstu cenzūras turpināšanos.

    Savukārt Latvijas kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA) pēc tikšanās ar Marka Rotko muzeja vadītāju Māri Čačku akcentēja, ka mākslas politiska cenzūra demokrātiskā sabiedrībā nav pieļaujama, un tas ir ceļš uz nekurieni.

    Puntulis uzsvēra, ka laikmetīgās mākslas izpausmes mēdz būt izaicinošas, provokatīvas, ne visiem pieņemamas, tādēļ Rotko muzejs laikus ir veicis gan skaidrojošo darbu, gan, ievērojot labāko muzeju praksi, izveidojis brīdinājumus, kas informē skatītājus par izstādes sensitīvo raksturu, atstājot izvēli pašu skatītāju ziņā.

    VARAM vēstulē Daugavpils domes deputātiem atgādinās par cenzūras aizliegumu. Ministrija ir vienisprātis ar Muzeju biedrību, ka demokrātiskā valstī un izglītotā sabiedrībā cenzūrai nav vietas.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē