Aukstuma slodze
Ziemā mūsu ķermeņa ādai ir jāpielāgojas slodzei, ko rada temperatūras svārstības (vējains, auksts laiks ārpus telpām, centrālā apkure un sauss gaiss telpās), tāpēc ādas dabiskais mitruma līmenis samazinās. Ūdens trūkums strauji palēnina vielmaiņas procesus, arī tauku dziedzeru darbību – sausa āda lēnāk atjaunojas, zūd tās elastība un tā izskatās savītusi.
Var būt arī nepatīkamas izpausmes – sausuma, savilktas ādas sajūta, īpaši pēc mazgāšanās, raupjas ādas izskats, krunciņas un ādas atslābums. Tieši tāpēc ādai nepieciešama lielāka aizsardzība, ko sniedz krēmi ar augstāku tauku saturu, lai uz ādas izveidotu papildu aizsargslāni un mitrinātu ādu.
Būtiski priekšnoteikumi
- Maini mazgāšanās rituālu!
Aukstajā sezonā noteikti vajadzētu izvairīties no ilgstošas mērcēšanās karstā ūdenī, abrazīvu skrubju un sārmainu ziepju lietošanas. Tie izšķīdina un mehāniski noberž hidrolipīdu (tauku) aizsargslānīti ādas virskārtā, bet tam ir jāgādā par mitruma noturību ādā. Šis ir viens no iemesliem, kāpēc āda kļūst aizvien jutīgāka, kaprīzāka un salst aizvien vairāk.
Mazgājoties labāk lietot tikai īpaši maigus un mitrinošus līdzekļus – ar lipīdiem bagātinātas eļļas ziepes, dušas eļļu (krēmu) vai aptieku līdzekļus, kas nesatur ziepes.
Tie gan īpaši neputo, taču ādas attīrīšanai tas nav vajadzīgs. Toties pēc mazgāšanās nebūs sausas, velkošas sajūtas.
- Eksfoliē ādu!
Reizi 7–10 dienās ķermeņa ādas attīrīšanai no atmirušajām šūnām un asinsrites uzlabošanai lieto maigu skrubi uz mitras ādas. Laba alternatīva ir brosāža jeb ādas sausā birstēšana, kas intensificē asinsriti ādā, mazinot sabiezējušo raga slāni. Šī procedūra ir ļoti svarīga, lai barojošais krēms spētu iekļūt dziļāk ādā, veiksmīgāk atjaunotu hidrolipīdu barjeru un mazinātu mitruma iztvaikošanu no ādas.