Kāpēc vēlējos sarunāties tieši ar dakteri Jūliju Balandinu?
- Viņu vienmēr ir interesējusi cilvēka labbūtība, tāpēc mērķtiecīgi izvēlējusies kļūt par ģimenes ārsti. Pieredze – desmit gadi ar astīti.
- Šoruden pabeidza studijas Beļģijā un tagad ir arī sertificēta anti-aging un preventīvās medicīnas speciāliste Veselības centrā 4 un tā filiālē Anti-Aging Institute.
- Viņa ir arī Anti-Aging Institute svara programmas vadītāja.
- Veselīga dzīvesveida fane: sporto, dejo tautiskās dejas, pārdomāti ēd. Savos 45 gados jūtas kā trīsdesmit!
- Iedvesmojusi savus puišus – vīru un dēlu. Viņiem arī patīk veselīgais dzīvesveids.
Mana anamnēze
Pie dakteres dodos, teikšu godīgi, ar sajūtu un pārliecību – beidzot ir kāds ārsts, kurš nav PRET uztura bagātinātājiem un man sakarīgi izstāstīs, ko un kad lietot. Jo kaut ko palietot, lai būtu mūžam jaunas, smukas un aktīvas, gribas mums visām!
Uztura bagātinātāji tiešām ir šodienas dzīves aktualitāte, un es neesmu izņēmums. Kad e-pastā saņemu ziņas par burvīgajām aptieku atlaidēm, uztura bagātinātāji ir tie, kurus nopērku. Salīdzinu sastāvu, devas, cenas un – ļaujos. Mans personīgais uztura bagātinātāju klāsts nav plašs: D vitamīns, reizēm C vitamīns – trieciendevas gripas sezonas laikā, fragmentāri omega 3, dažreiz kalcijs, pavasarī kursa veidā polivitamīni Vitiron (tos esmu atradusi kā savējos, jo zinu, ka grēkoju ar pilnvērtīgu ēšanu). Reizēm kursa veidā kolagēns.
Noskaidroju to, kas interesē
Daktere Jūlija Balandina, noklausījusies manu stāstu, empātiski secina, ka lielu kļūdu manā izvēlē nav.
– Reklāmas prot uzrunāt un parasti piedāvā kādu labumu. Nogurums, enerģijas trūkums, pasliktinājušās fiziskās spējas –
lielā medicīna ne vienmēr šādās cilvēka sūdzībās ieklausās, tāpēc cilvēki varbūt neapzinātā veidā meklē sev palīdzību caur uztura bagātinātājiem. Tie bieži tiek glīti pasniegti – tiek piedāvāts kāds labums veselībai vai skaistumam, kas, godīgi sakot, ne vienmēr atbilst patiesībai. Tāpēc mēs, ārsti, ne vienmēr arī piekrītam pacienta izvēlei, jo uztura bagātinātājus izvērtējam pēc darbības mehānisma.
Kāpēc jūs lietojat polivitamīnus? Jūs raizējaties par to, ka varētu būt kaut kādu vielu iztrūkums. Parasti runa ir par pavasari. Nogurumu asociējat ar to, ka ziemā nav ēsts pietiekami daudz augļu un dārzeņu. Daudzi no tiem ir mākslīgi audzēti, un pastāv risks, ka nesatur tik daudz mikroelementu un vitamīnu, cik nepieciešams ķermenim. Savukārt ar polivitamīniem mēs cenšamies organismu piepildīt ar it kā trūkstošajām vielām. Bet preventīvajā medicīnā polivitamīnus lieto reti. Pirmkārt, bieži vien tajos ir ļoti mazas vitamīnu un minerālvielu devas. Otrkārt, mums labāk patīk iet uz mērķi un uzņemt tieši tos vitamīnus un minerālvielas, kas konkrētajam cilvēkam ir vajadzīgi. Pareizāk būtu sākt ar asins analīzēm, tās precīzi pasaka priekšā, kas nepieciešams ķermenim. Anti-Aging Institute tagad ir ērta diagnostiskā iekārta oligocheck. Tātad bez asins parauga noņemšanas (jāzina tikai sava asinsgrupa, svars un auguma garums), pieliekot plaukstai mērierīci, ar fotospektrometrijas palīdzību, nesāpīgi, dažu minūšu laikā mēs iegūstam informāciju par mikroelementu, vitamīnu un smago metālu jeb toksīnu saturu cilvēka šūnā. Līdz ar to varam daudz pilnvērtīgāk pateikt, vajag jums magniju vai nevajag, vajag selēnu vai ne.
– Dakter, būšu tieša: kāpēc jūsu kolēģi – vairums ārstu – ir diezgan skeptiski noskaņoti pret uztura bagātinātājiem?
– Klasiskās medicīnas ārsti šajā ziņā nav atsaucīgi trīs iemeslu dēļ. Pirmais: klasiski ārsts vienmēr ir ārstējis slimības. Ja slimības nav, līdz ar to viss ir kārtībā un vairs nekas nav nepieciešams. Savukārt, ja mēs domājam par cilvēka veselības uzlabošanu uz visiem 100 procentiem, ir ārkārtīgi svarīgi – vai tavam ķermenim pilnībā pietiek visu izejvielu, lai tas strādātu pilnvērtīgi, un ar šo vairāk nodarbojas antiaging medicīna. Šobrīd antiaging medicīnai tiek meklēts jauns nosaukums, jo patreiz vairumam tā asociējas ar estētisko procedūru kopumu, lai noslēptu novecošanu, kas nepauž nozares jēgu. Jaunais nosaukums ir – dzīves kvalitātes un ilgmūžības medicīna.
Tātad mēs domājam par dzīves kvalitāti, un tā antiaging medicīnā balstās uz prevenciju, savukārt uztura bagātinātājiem prevencijā ir ļoti liela nozīme. Jo ar tiem mēs varam ne tikai nosegt kādu vielu deficītus, lai organisms strādātu pilnvērtīgi un nesaslimtu, bet arī sasniegt dažādus efektus veselības uzlabošanā, ja ir arī kādas sūdzības.
Otrkārt, pētījumu par uztura bagātinātajiem nav daudz un tie ir ļoti pretrunīgi, tāpēc klasisks akadēmisks ārsts teiks: hei, šim nav zinātniska pamata, nelieto to!
Trešā problēma: uztura bagātinātājus var iegādāties bez receptes, un likums nenosaka, ka katrā tabletē vai kapsulā jābūt stingri noteiktam, precīzam vielas daudzumam, kvalitātei, līdz ar to katrs ražotājs var atļauties dažādas atkāpes no tā, kam tur vajadzētu būt iekšā. Ja mēs runājam par uztura bagātinātājiem, kas ir augu valsts preparāti, tie bieži vien ir arī neattīrīti, un var izraisīt dažādas blakus parādības. Tā ir nopietna problēma. Tāpēc, lietojot uztura bagātinātājus, vajadzētu pakontrolēt aknu un nieru rādītājus – veikt asins analīzes un paskatīties, vai nepalielinās aknu enzīma ALAT daudzums, neizmainās nieru darbība. Ja izmainās, tad uztura bagātinātāja lietošana jāpārtrauc, jāatkopjas un jādomā, kas to visu varēja izraisīt. Tāpēc es rosinu nevis lietot daudzus dažādus uztura bagātinātājus, bet – darīt to mērķtiecīgi.
– Kas tieši var palīdzēt novecot skaisti?
– Katram mikroelementam ir sava loma vecuma prevencijā, galvenais ir pareizi noteikt un kompensēt to deficītu. Svarīgs faktors novecošanas procesu palēnināšanā ir normāls D vitamīna un omega 3 taukskābju līmenis, būtiski ir arī C, E, A un citi vitamīni ar antioksidantu iedarbību. Liela nozīme ir flavonoīdiem (augu izcelsmes polifenoliem) un senolītiķiem – vielām, kas palīdz organismam atbrīvoties no novecojušajām šūnām.
– Ko jūs pati lietojat?
– Atkarīgs no sezonas un no mana mērķa. Es ļoti daudz sportoju, bet nevaru apēst tik daudz proteīna (olbaltumvielu), cik vajadzētu. Tāpēc dzeru aminoskābju preparātus. Bieži lietoju L-karnitīnu un L-arginīnu, lai man būtu spēks un enerģija. D vitamīnu dzeru visu cauru gadu. Muskuļu saspringuma mazināšanai pēc garas dienas lietoju Magniju ar B6, jo, neraugoties uz to, ka ēdu trīs salātu porcijas dienā, neesmu droša, ka spēju ar uzturu magniju uzņemt pietiekamā daudzumā. Šobrīd lietoju arī senolītiķus, lai iegūtu personisku pieredzi ar tiem
– Tātad uztura bagātinātāji jālieto mērķtiecīgi, bet tam ir vajadzīgas zināšanas.
– Tāpēc, ja acs aizķeras pie kādas uztura bagātinātāja reklāmas, labāk būtu iztērēt pusstundu laika, lai aizietu pie preventīvās medicīnas ārsta, veiktu analīzes un noskaidrotu, kādu vielu organismam tiešām trūkst.
Kādus antioksidantus lieto preventīvajā medicīnā?
Glutations
Bieži vien to sauc par galveno antioksidantu, jo glutationa darbība pozitīvi ietekmē daudzas organisma sistēmas: mazina ķermenī esošos iekaisumus, uzlabo aknu darbību, atbalsta imūnsistēmu, tādēļ to bieži lietojam saslimšanas vai ieilgušas atveseļošanās laikā. Tāpat glutations mazina muskuļu nogurumu, palīdz atjaunoties pēc fiziskas slodzes, uzlabo ādas izskatu. Visefektīvāk glutationu lietot intravenozi kokteiļu veidā. Glutationu varam uzņemt arī dabiski, ikdienā lietojot spinātus, sparģeļus un sarkanos piparus. Ir arī uztura bagātinātāju NAC (n-acetilcisteīns) – glutationa priekštecis. Glutationa priekštecis, ievadīts venozi ar sistēmu, nedarbosies, ja ir magnija un cinka deficīts, tādēļ pirms terapijas uzsākšanas nepieciešams veikt asins analīzes.
E vitamīns
Organismā atrodams vairākās formās, tomēr tas galvenokārt izmanto alfa-tokoferolu. Vitamīnam piemīt spēcīgas antioksidanta īpašības. E vitamīns ir taukos šķīstošs, tāpēc tā korekcija veicama tikai pēc asins analīžu nodošanas.
E vitamīnu lieto situācijās, kad nepieciešams atbalstīt sirds asinsvadu sistēmu, imūnsistēmu, tas palīdz pārvaldīt holesterīna oksidēšanos, lai neveidotos ateroskleroze. Ar uzturu E vitamīnu uzņem, lietojot kviešu dīgstus, saulespuķu sēklas, mandeles, lazdu riekstus.
Selēns
Mēs bieži izmantojam selēnu, lai iekustinātu vairogdziedzeri – selēns palīdz pārvērst neaktīvo vairogdziedzera hormonu tiroksīnu (T4) par aktīvo trijodtironīnu (T3). Iekustinot vielmaiņu un pievienojot uztura intervences (glutēns, piena produkti), mēs varam paātrināt vairogdziedzera darbību mēneša laikā, būtiski uzlabot izskatu un pašsajūtu.
Koenzīms Q10
Antioksidants, kuru organisms ražo dabiski, nodrošina pretiekaisuma un imunitāti uzlabojošas funkcijas. Tā kā koenzīms Q10 nepieciešams enerģijas molekulas ATF ražošanai, to bieži izmanto, lai paaugstinātu enerģijas līmeni, cīnītos ar nogurumu un enerģijas trūkumu. Koenzīmu Q10 dabiskā veidā var uzņemt, lietojot ikdienas uzturā gaļu, lasi, sardīnes.
C vitamīns
Cilvēka organisms to nevar saražot, jāuzņem ar uzturu. Efektīvs antioksidants pats par sevi, bet ārkārtīgi spēcīgs apvienojumā ar citiem antioksidantiem. Piemēram, kopā ar glutationu veido efektīvu savienojumu, lai cīnītos pret ūdeņraža peroksīdu – vienu no agresīvākajiem brīvajiem radikāļiem. Veicina arī E vitamīna atjaunošanos. C vitamīnu plaši izmanto dažādu saslimšanu ārstēšanā un estētikas nolūkos. Patlaban Latvijā esam uzsākuši augstu devu C vitamīna intravenozu terapiju, ko pasaulē izmanto vēža slimnieku atbalstam, pašsajūtas un dzīves kvalitātes uzlabošanai. Ar uzturu C vitamīnu var uzņemt, ēdot svaigus augļus, ogas, dārzeņus.
Aminoskābes – kā man tās patīk!
Ja mēs tagad gara acīm ieejam jebkurā pārtikas veikalā, uzreiz iekrītam pārstrādātu ogļhidrātu slazdos – tie dominē visapkārt! –, un tāpēc bieži vien uzturā neuzņemam pietiekami daudz proteīna (olbaltumvielu), līdz ar to samazinās muskuļu masa, kas nepieciešama vielmaiņai, kustībai un arī imunitātei.
Sākot lietot proteīnus uztura bagātinātāja veidā, pirmais, kas palielinās, ir fiziskais un emocionālais spēks, izturība. Cilvēks jūtas stipri labāk un tādā veidā var cīnīties arī ar sarežģītajām lietām –
nogurumu, vājumu, garīgu izsīkumu. Adekvāta olbaltumvielu uzņemšana nepieciešama, lai paaugstinātu augšanas hormona līmeni, tā deficīts novecojot arī dod enerģijas trūkumu un domu gausumu.
Aminoskābes ir klucīši, no kā sastāv proteīns, un tās pēdējā laikā mēs antiaging medicīna izmantojam, lai sasniegtu konkrētus veselības mērķus. Aminoskābes nepieciešamas, lai uzturētu veselus un atjaunotu ķermeņa audus, no tām veidojas hormoni un smadzenēs – neiromediatori. Tās uzlabo matu, nagu un ādas stāvokli, uztur veselu gremošanas sistēmu, stiprina imūnsistēmu. Pirms terapijas uzsākšanas preventīvajā klīnikā ārsts veiks urīna analīzi, lai precīzi noskaidrotu, kādas aminoskābes un kādā apjomā nepieciešamas, lai terapija būtu droša un efektīva.
L-arginīns
Šo aminoskābi cilvēka ķermenis var saražot pats, tomēr ne vienmēr pietiek izejvielu, lai tas noritētu ātri, pilnvērtīgi un pietiekamā apjomā. L-arginīns ir asinsvadus paplašinošs līdzeklis, anti-aging un preventīvajā medicīnā to plaši lieto, lai uzlabotu sirds asinsvadu stāvokli, tas palielina augšanas hormona sintēzi, kas atbildīgs par mūsu enerģijas līdzsvaru, tādēļ to bieži lieto, lai cīnītos ar nogurumu, garīgu izsīkumu. Uzlabo cukura slimības pacientu stāvokli un attālina komplikācijas. Starp citu, palīdz arī paģiru mazināšanā, jo piedalās detoksikācijas procesos. Būtiski ir nepārdozēt!
Trendīgākais, ko pret novecošanu lieto ārzemēs
Nikotīnamīda adenīndinukleotīds (NAD) ir molekula, ko sintezē mūsu organisms un kas palīdz veidot un aizsargāt DNS, ražot enerģiju un veidot jaunas šūnas. Kad esam jaunas, organisms efektīvi veido NAD. Tas palēnina novecošanu, uzlabo kognitīvo sniegumu – atmiņa un prāta spējas kļūst labākas, un tāpēc šo uztura bagātinātāju tagad grib visa pasaule. Gadiem ejot, NAD ražošana lēnām samazinās, un pētījumi liecina, ka tas varētu būt viens no iemesliem, kāpēc novecojot jūtamies sliktāk. NAD tiek piedāvāts tablešu, šķidruma un intravenozā formā, un to lieto gan sportisti, gan aktieri un modeles. Pētījumi un pieredzes ir ļoti pretrunīgas. Klasiskā medicīna nesteidzas NAD rekomendēt, turpināsim sekot līdzi jaunākajiem pētījumiem.
Senolītiķi – šobrīd ļoti populāri uztura bagātinātāji. Varētu tulkot, ka tās ir vielas, kuras izšķīdina vecumu. Te, manuprāt, ir divi līderi. Fisetīns, kas ir polifenols, būtībā augu valsts izcelsmes krāsviela, atrodas daudzos augļos un dārzeņos. Tam pierādīta spēja apstādināt novecošanu, tā ir spēcīga pretiekaisuma viela, palīdz atbrīvoties no dažādām priekšvēža šūnām. Bet pētījumi vēl turpinās. Otrs trendīgākais senolītiķis ir spermidīns. Tam arī piemīt anti-aging efekts – palīdz novecot lēnām un veselīgi.
L- acetilkarnitīns. Mēs anti-aging medicīnā lietojam tikai aktīvo formu, jo tad nepieciešamas daudz mazākas devas, lai sasniegtu vēlamo efektu. Ar šo aminoskābi varam palīdzēt cilvēkiem, kas ir apņēmības pilni samazināt svaru. L-acetilkarnitīns ārkārtīgi labi strādā kā enerģijas donors, proti, veicina tauku šūnu pārvēršanu enerģijā. Tāpat šo aminoskābi izmanto taukaino aknu slimības ārstēšanā. L-acetilkarnitīns paaugstina vairāku hormonu – LH, FSH un testosterona – līmeni. Tātad lietojams, ja nepieciešams dabiskā veidā koriģēt šos hormonus. Bieži lieto kopā ar alfa-linolēnskābi (ALA), gatavojam venozu kokteili, un šādi varam palēnināt novecošanu un mazināt nogurumu, uzlabojot mitohondriju stāvokli. Šī man ir ļoti mīļa aminoskābe.
L-glutamīns. Dabiski veidojas organismā. Veiksmīgi palīdz atjaunoties pēc sporta slodzēm. Ja sāp muskuļi pēc treniņiem, izvada slāpekļa savienojumus. Stiprina imūnsistēmu. Preventīvajā medicīnā L-glutamīnu ar labiem panākumiem izmanto kairināto zarnu sindroma ārstēšanā, lai atvieglotu vēdera uzpūšanos un ārstētu aizcietējumu. Palīdz cīnīties ar nogurumu, arī cīņā ar lieko svaru. Lokāli lietojot, tas strādā kā antioksidants – mitrina ādu, veic detoksikāciju.