Par skropstām jārūpējas vairāk nekā par matiem, jo to izkrišanu pamanām daudz ātrāk. Uz galvas vidēji ir 100–150 tūkstoši matu, bet skropstu ir daudz mazāk: uz augšējā plakstiņa – ap 150 skropstiņu, uz apakšējā – ap 80. Kad skropstas izkrīt, to vietā izaug jaunas. Par pāris skropstu izkrišanu satraukties nav vērts, tomēr, ja tās kļūst ļoti plānas, īsas vai to zudums kļūst uzkrītošs, vajadzētu izsvērt skropstu izkrišanas iemeslus un tūdaļ sākt intensīvu kopšanas kūri. Katra skropstu matiņa augšanas un dzīves ilgums ir īss (3–4 mēneši), tāpēc jārēķinās, ka skropstu atjaunošanai vajadzēs vismaz divus trīs mēnešus. Toties regulāras rūpes parasti attaisnojas – manāmu uzlabojumu var vērot jau pēc mēneša.
Skropstu zuduma galvenie iemesli
Skropstu matiņi, tāpat kā mati, ir pakļauti gan organisma veselības stāvoklim, gan vides faktoru iedarbībai, ko būtiski ietekmē mūsu dzīvesveids, ikdienas izvēles un ieradumi.
Pēc 40 gadu vecuma hormonu svārstību ietekmē organismā visi vielmaiņas procesi palēninās, tāpēc arī skropstu matiņu ataugšana norit lēnāk.
Skropstu izkrišanu var ietekmēt endokrīnās sistēmas traucējumi, acu plakstiņu slimības, iekaisīgas acu kaites, skropstu ērcītes, arī spēcīgu medikamentu lietošana, kas dažkārt spēj izraisīt pat skropstu pilnīgu zudumu.
Svarīga nozīme ir ģenētikai, tāpēc ir vērts papētīt fotogrāfijās, kādas skropstas bijušas mammai un vecmāmiņai.
Skropstu izkrišanā mēdz būt vainojamas alerģiskas reakcijas, ko var izraisīt individuāli nepiemērota kosmētika. Arī pārāk bieža skropstu ķīmiskā krāsošana novājina to struktūru un agresīvi ietekmē matiņu saknītes.
Būtisku kaitējumu skropstām nodara uz nakti atstāta vai nepietiekami labi notīrīta dekoratīvā kosmētika. Kad tuša ir izžuvusi un sausa, skropstas zaudē elastību un saskarē ar spilvenu var tikt bojātas vai vienkārši nolūzt. Turklāt ūdensnoturīgā tuša satur specifiskas ķīmiskās vielas, kas sausina skropstas vairāk nekā parastā.
Skropstas negatīvi ietekmē peldēšana baseinos ar hlorētu/koagulētu ūdeni. Arī peldes spēcīgā sālsūdenī grauj skropstu matiņu struktūru, īpaši komplektā ar sauli, tāpēc daudzas sievietes sūdzas par skropstu piepešu zudumu pēc atpūtas siltajās zemēs.
Stingras diētas, olbaltumvielu un dažu citu vielmaiņai svarīgu vielu trūkums arī skropstas padara tievākas, plānākas un kavē to atjaunošanos.
Meklē palīdzību!
Ja šķiet, ka skropstu izkrišana notiek dramatiski, konsultējies ar ģimenes ārstu, kosmetologu, dermatologu vai trihologu. Varbūt ir jāveic asins analīzes, lai pārbaudītu veselības stāvokli, iespējams, skropstu zudumu rada vitamīnu, minerālvielu vai citu vielu trūkums organismā.
Bojātos skropstu matiņus atveseļot nevar, jo virs ādas esošajā stiebrā nav asinsvadu un nenotiek šūnu dalīšanās.
Ir pacietīgi jāgaida, kamēr bojāto vietā izaugs jauni un veseli, tomēr mēs varam paātrināt jaunu skropstu augšanu.
Ko darīt?
- Attīri!
Nekad neej gulēt ar nenotīrītu kosmētiku.
Labākais paņēmiens, kā notīrīt skropstu tušu un ēnas, – kārtīgi samitrini vates plāksnītes ar speciālo acu kosmētikas noņēmēju. Vislabāk tam der divfāžu līdzeklis, tā sastāvā ir eļļa, kas palīdz kārtīgi attīrīt skropstas un to starpas. Ūdensnoturīgā grima notīrīšanai izmanto speciālo līdzekli, jo tas šķīdina vaskus un citas sastāvdaļas, kas gādā par ilgnoturīgu efektu. Ir speciāli līdzekļi jutīgām acīm un kontaktlēcu valkātājām, tie ne vien attīra un mīkstina skropstas, bet arī mitrina un nomierina ādu. Tie labi noder arī tām, kas dekoratīvo kosmētiku nelieto. Uzliec samitrinātas vates plāksnes uz aizvērta acu plakstiņa, nogaidi 30 sekundes, lai kosmētika atmiekšķējas, tikai tad sāc tīrīt – velc vates plāksnīti uz leju, atkārto vēlreiz. Neko neberz, lai netraumētu ādu un nepaķertu līdzi kādu skropstu. Noskalo seju ar ūdeni.
- Pabaro!
Ir dažādas tautas metodes skropstu kopšanai, mūsu vecmāmiņas izmantojušas augu eļļas – rīcineļļu, mandeļu, saulespuķu eļļu. Eļļas patiešām mitrina, mīkstina skropstas, padara tās elastīgas un skaistas. Tomēr eļļas lietošanai ir arī mīnusi – tā jālieto vismaz stundu pirms gulētiešanas un noteikti ir jānotīra, jo plānajai acu ādai eļļa ir par smagu un, iekļūstot acīs, tā var izraisīt gļotādas kairinājumu. Abos variantos no rīta var pamosties ar plakstiņu pietūkumu. Nevienai no šīm tautas metodēm nav zinātniska pamatojuma, tāpēc speciālisti iesaka izvēlēties speciālos līdzekļus skropstu kopšanai un to augšanas stimulēšanai. Labāk izvēlēties pazīstama zīmola līdzekļus, jo tie ir dermatoloģiski un oftalmoloģiski pārbaudīti un alerģijas risks ir minimāls.
- Lieto līdzekļus skropstu augšanai!
Līdzekļi skropstu kopšanai un augšanas veicināšanai satur no smagajām frakcijām attīrītas dabiskās eļļas, kas apgādā matiņus ar augšanai nepieciešamajām vielām. To sastāvā ir A, B, E grupas vitamīni, biotīns, lipīdu un peptīdu kompleksi, aminoskābes, pantenols, hialuronskābe, nātrija hialuronāts, arginīns u. c. Efektīvākajos ir laboratorijās izveidotas speciālas formulas, kuru sastāvā ir gan dabīgas vielas, gan ķīmiski radītas jaunās paaudzes aktīvās vielas.
Skropstu kopjošo līdzekļu formas ir dažādas, populārākie ir serumi un balzami, ko uzklāj skropstām visā garumā ar tušai līdzīgu birstīti. Bieži vien šo serumu var lietot arī uzacu matiņiem. Noderīgas ir kopjošas un augšanu stimulējošas želejas un bāzes, ko var lietot gan kā kopjošu līdzekli uz skropstām un uzacīm atsevišķi, gan kā tušas bāzi, lai aizsargātu skropstu matiņus un izceltu tušas radīto efektu. Skropstu augšanai un kopšanai vajadzīgās vielas, visbiežāk vērtīgu augu vaskus un ārstniecisku augu ekstraktus, daži ražotāji pievieno arī skropstu tušām, lai, regulāri krāsojot skropstas, vienlaikus rūpētos arī par to veselību. Vērtīgās vielas, kas gādā par skropstu augšanu, satur arī daži krēmi un serumi acu zonai.
- Lietošanas stratēģija
Lai iegūtu redzamu rezultātu, skropstu kopšanas līdzeklis jālieto regulāri – katru vakaru, turklāt noteiktu laiku, parasti tas ir norādīts lietošanas instrukcijā. Noteikti izlasi norādes, jo katrs ražotājs piedāvā precīzu lietošanas shēmu – intensīvo un uzturošo kursu. Skropstu serumus var lietot nepārtraukti, bet tad ieteicams tos pamainīt.
Ir divu veidu līdzekļi, kas jālieto atšķirīgi. Tos, kas aktivizē skropstu saknīšu funkcijas, uzklāj tikai gar skropstu augšanas līniju ar smalku otiņu, tāpat kā šķidro acu laineri. Uz skropstām visā garumā klāj tos, kam iepakojumā ir skropstu tušai līdzīga birstīte.
Iedarbīgi knifiņi
- Brīvdienās pacenties iztikt bez tušas, reizēm ļauj skropstām atpūsties.
- Skropstu augšanai ļoti noderīgs ir tagad modīgais iekšķīgi lietojamais kolagēns, kas papildina olbaltumvielu krājumus.
- Veic acu vingrinājumus, tie lokāli uzlabo asinsriti, skābekļa un barības vielu piegādi skropstām.
- Saulē lieto saulesbrilles, lai pasargātu skropstas no UVS kaitīgās iedarbības.
- Skropstu serums jālieto arī mākslīgi pieaudzētām skropstām, lai uzturētu dabīgo skropstu nomaiņu.