- Krēmi un želejas. Ilgāk savu efektivitāti saglabā krēmi, kas iepildīti flakonā ar dozatoru, jo tā tiek novērsta saskare ar gaisu un baktērijām. Nepērc sejas krēmu lielā iepakojumā. Neliels tilpums tikai pirmajā mirklī šķiet neizdevīgs, jo ir gluži pretēji – tev būs vienmēr svaigs līdzeklis, kam nevajadzēs sekot līdzi derīguma termiņam.
Sejas krēma glabāšanas laiks ir 2–3 gadi, pēc atvēršanas tas jāizlieto 3–12 mēnešu laikā.
Padoms: burciņā pildīto krēmu katru reizi vajadzētu paņemt ar špāteli – speciālu lāpstiņu. Ja tas nešķiet ērti, pirms uzklāt krēmu, vienmēr rūpīgi nomazgā rokas. Tas pasargās krēmu no baktērijām.
- Acu krēms, želeja, mitrinošie, pretgrumbu līdzekļi. Glabāšanas laiks 2–3 gadi. Ja tas ir ar dozatoru, vari lietot gadu, ja burciņā vai tūbiņā, tad 6–10 mēnešus. Šos līdzekļus glabā vēsā, no tiešiem saules stariem aizsargātā vietā, tie ir domāti īpaši jutīgai ādai, tāpēc ātrāk beidzas to glabāšanas termiņš. Visātrāk jāizlieto dārgie krēmi, kas satur liposomas u. c. bioloģiski aktīvas vielas.
- Sejas maskas neatvērtā veidā var glabāt 3–4 gadus, pēc atvēršanas jāizlieto 6 mēnešu līdz 2 gadu laikā.
- Serumi, koncentrāti un ādas balināšanas līdzekļi: var glabāt 3 gadus, pēc atvēršanas jāizlieto pusgada, gada laikā.
- Skropstu tuša. Glabāšanas laiks 3–4 gadi. Svaiga tuša ir maiga, mīksta, plūstoša, krēmīga ar patīkamu smaržu. To vēlams izlietot 3–6 mēnešu laikā pēc atvēršanas. Tušā ļoti ātri savairojas baktērijas, tā kļūst biezāka, cietāka, sarec, maina smaržu. Lai pagarinātu tušas kalpošanas laiku, vienmēr to cieši aizver.
- Pūderi. Acu un vaigu ēnas un birstošos pūderus var uzglabāt trīs gadus un ilgāk, jo to sastāvā nav ūdens. Pēc atvēršanas tos vajadzētu izlietot 3–6 mēnešu laikā, bet kompakto pūderi 2–3 mēnešu laikā. Pūdera spilventiņu vienmēr turi atsevišķā trauciņā. Ja to liek atpakaļ pūdernīcā, baktērijas, kas mīt uz sejas ādas, nonākot uz pūdera, turpina vairoties un ķīmiski izmaina pūdera sastāvu.
- Lūpukrāsa un spīdums. Var uzglabāt 2–3 gadus. Pēc atvēršanas vēlams izlietot pusgada, gada laikā. Ja kvalitāte nemainās, var arī ilgāk, tāpēc vienmēr uzticies savām sajūtām. Ja lūpu kosmētika kļūst sausa, specifiski, nepatīkami smaržo, neslīd uz lūpu virsmas vai savelk lūpu ādu pēc uzklāšanas, izmet to, pat neiedziļinoties, lietošanas termiņš ir vai nav beidzies. Lūpukrāsa kalpo ilgāk, ja to glabā istabas temperatūrā un vienmēr aizvērtu.
- Nagulaka. Neatvērtu to var glabāt ilgi, tomēr perfektu kvalitāti ražotāji garantē divus gadus. Pēc atvēršanas tā jāizlieto gada laikā. Laka ilgāk kalpo, ja to glabā tālāk no sildierīcēm un saules stariem. Vienmēr cieši aiztaisi lakas vāciņu un seko, lai pudelītes kakliņš ir tīrs, tas pasargās laku no izžūšanas, ko rada gaisa piekļuve.
- Sauļošanās līdzekļi. Neatvērtā veidā tos var glabāt vienu gadu. Lai arī kāds būtu uz iepakojuma norādīts lietošanas ilgums, ja līdzeklis ir atvērts, izlieto to vienas sezonas laikā. Nākamajā gadā tā aizsardzības spējas būs samazinājušās vai pat pilnībā zudušas.
- Bronzējošie un pašiedeguma līdzekļi jāizlieto 6 mēnešu laikā pēc to atvēršanas.
- Matu kopšanas līdzekļi. Tiem ir visgarākais glabāšanas termiņš – 3–5 gadi, bet pēc atvēršanas jāizlieto gada laikā. Vienmēr rūpīgi aiztaisi vāciņu, lai netiek klāt ne ūdens, ne gaiss. Tad var tos glabāt arī vannasistabā. Ilgi plauktā aizķērušos matu līdzekli pirms lietošanas pasmaržo. Ja tam ir sasmacis aromāts, iespējams, tajā ir savairojušies mikrobi. Uzticies degunam un sajūtām!
- Dušas želeja un vannas putas, šķidrās ziepes. Glabāšanas laiks 2–3 gadi. Var droši turēt vannasistabā, jo par to noturību pret temperatūras un mitruma svārstībām gādā aktīvas mazgāšanas sastāvdaļas – tenzīdi, kam piemīt antibakteriālas īpašības. Atvērtu līdzekli ieteicams izlietot gada laikā. Vannas pienam gan izlasi etiķeti!
- Līdzekļi intīmajai higiēnai. Glabāšanas laiks 1–2 gadi, atverot jāizlieto 2–3 mēnešu laikā.
- Eļļas ķermeņa kopšanai. Glabāšanas laiks 2–3 gadi, atverot jāizlieto pusgada gada laikā. Ir svarīgi turēt tumšā vietā, cieši aizvērtu, lai kavētu gaisa piekļuvi.
- Losjoni un toniki, līdzekļi dekoratīvās kosmētikas noņemšanai ap acīm. Glabāšanas laiks 3–4 gadi, pēc atvēršanas jāizlieto gada vai pusgada laikā, bet iepakotu flakonā ar dozatoru var lietot ilgāk.
- Smaržas, smaržūdens un tualetes ūdens. Glabāšanas laiks tualetes ūdenim (EDT) ir 3 gadi. Smaržas var glabāt ilgi. Pēc atvēršanas izlieto 3 gadu laikā. Ja neplāno aromātu lietot tūlīt, labāk atstāj to iepakojumā neatvērtu. Smaržas turi tumšā vietā, tālāk prom no sildierīcēm, jo saules gaismas un siltuma ietekmē var mainīties smaržu krāsa, noturība, specifiskās aromātu nianses un citas īpašības. Neuzglabā tās ledusskapī, jo straujas temperatūras svārstības maina patīkamā aromāta struktūru.
- Acu ēnas. Uzglabāšanas termiņš ir 3–5 gadi, pēc atvēršanas šķidrās un krēmveida ēnas izlieto 3–6 mēnešu laikā, birstošās – 3 gadu laikā. Ja acu ēnām beidzies derīguma termiņš, tās kļūst pārāk taukainas vai sadrūp.
- Kontūrzīmuļi acīm un lūpām. Glabāšanas termiņš 3 gadi, lietošanas – no 6 mēnešiem līdz 2 gadiem. Ja zīmulis ir kļuvis grūti asināms, sauss un drūp – izmet.
- Tonālie līdzekļi. Glabāšanas laiks 3 gadi, lietošanas – no pusgada līdz gadam, ar dozatoru – līdz 2 gadiem. Nelieto, ja tam ir mainījusies konsistence: ūdens ir atdalījies no eļļas un/vai parādījusies nepatīkama smarža.
- Ekokosmētika. Parasti tai derīguma termiņš ir ievērojami īsāks, jo ekokosmētika nesatur ķīmiskos konservantus.
- Paštaisīta kosmētika. Lūpu balzami un ķermeņa krēmi ir izmantojami pusgadu. Ja to sastāvā ir tikai augu eļļas un sviesti, tos var glabāt un lietot 4–6 mēnešus. Ja krēma sastāvā ir arī ūdens, augu novārījumi, augu un piena pulveri, to derīguma termiņš samazinās līdz 4–5 nedēļām un tie jāglabā ledusskapī.