Lasītājas jautājums: Pēdējā laikā parādījusies nenormāla apetīte. Brokastis paēdu diezgan dāsni, bet pēc stundas jau jūtos izbadējusies. Darbā, kaut ko uzēdu, lai nomierinātu vēderu (augļus, rīsu galetes, riekstus), un pēc kāda laika vēders atkal kurkst. Kādu laiku veselības problēmu dēļ esmu izslēgusi no uztura glutēnu un laktozi saturošus produktus. Varbūt organismam kaut kā trūkst? Varbūt apetīte ir no dzelzs preparāta Ferrum Lek, ko lietoju, vai tāpēc, ka regulāri sportoju? Laura.
Atbild uztura speciāliste Liene Sondore:
Ļoti grūti kaut ko ieteikt, īsti nepārzinot situāciju un nezinot nianses par veselību… Tāpat būtu nepieciešams saprast, kas tieši domāts ar vārdiem – nenormāla apetīte. Arī pēc apzīmējuma – diezgan dāsnas brokastis – grūti spriest, kādas uzturvielas šajā ēdienreizē uzņemtas un kuru varbūt trūkst.
Vēstulē minēts, ka veselības problēmu dēļ Laura atteikusies no glutēnu un laktozi saturošiem produktiem… Te būtu nepieciešams saprast, tieši kas motivēja to darīt, jo, ja specifiskās analīzēs nav pierādīta laktozes un glutēna nepanesamība, ierobežot šos produktus nav mērķtiecīgi. Ja izmeklējumos tomēr ir apstiprināta laktozes vai glutēna nepanesamība, būtu svarīgi saprast, ar ko tie tiek aizstāti. Būtu jāpārskata, cik daudz dienā uzņem kvalitatīvas olbaltumvielas (gaļu, piena produktus, pākšaugus), saliktos ogļhidrātus, tostarp pilngraudu produktus, labas kvalitātes taukus (zivis, riekstus, olīveļļu), cik daudz ēd dārzeņus.
Laura raksta, ka daudz sporto… Tādā gadījumā būtu jānosaka arī diennaktī nepieciešamais kaloriju daudzums, kas organismam jāsaņem.
Ja kādu iemeslu dēļ trūkst kādu uzturvielu, organisms tās prasīs kompensēt ar citām, un tur arī radīsies tas, ko sauc par milzīgu apetīti.
Visbiežāk tā izpaužas kā kāre pēc vienkāršiem ogļhidrātiem jeb saldumiem. Uzreiz varu teikt, ka jāpārskata sauso galešu lietošana uzturā un augļu patēriņš, jo šie produkti var izraisīt cukura līmeņa un līdz ar to arī apetītes svārstības.
Domāju, ka vispirms būtu nepieciešama vizīte pie ģimenes ārsta, sīki un smalki izstāstot viņam par savām bažām un sajūtām – varbūt jūti pastiprinātu nogurumu, miegainību, cik bieži sporto, par niansēm ēdienkartē… Vēl būtu labi nodot pilnu asinsainas analīzi, lai pārbaudītu, vai organismā tiešām kaut kā netrūkst, un tad ar izmeklējumu rezultātiem pierakstīties uz vizīti pie uztura speciālista. Lai konsultācija pie viņa būtu pilnvērtīgāka, pirms tās vajadzētu iekārtot uztura dienasgrāmatu, kurā vismaz nedēļu uzskaiti, ko un cik daudz apēd katrā ēdienreizē. Pēc dienasgrāmatas būs vieglāk spriest par kļūdām un arī par labajām lietām ēdienkartē, ātrāk kļūs skaidrs, ko vajadzētu pamainīt, lai tu nejustu nepārtrauktu izsalkumu. Kas attiecas uz dzelzs preparātu Ferrum Lek, nedomāju, ka tas šoreiz būs pie vainas.