Pēc termiņa beigām
- Ar laiku jebkura krēma aktīvo vielu koncentrācija samazinās un tas zaudē savu iedarbību. Labākajā gadījumā, ja krēmam piemīt, piemēram, savelkošas vai grumbas izlīdzinošas īpašības, pēc noteiktā lietošanas termiņa beigām tas var kalpot vienīgi kā mīkstinošs līdzeklis.
- Krēmam saskaroties ar apkārtējo vidi, notiek oksidēšanās process, kurā veidojas brīvie radikāļi – organismam kaitīgas aktīvās molekulas, kas paātrina ādas novecošanas procesu.
- Īpaši jāuzmanās ar sejai domāto kopjošo kosmētiku! Sejas ādai piemīt labākas uzsūkšanas spējas, līdz ar to ātrāk kļūst redzamas krēma iedarbības sekas – gan labās, gan sliktās!
- Lietojot vecu krēmu, var parādieties dažādas pakāpes alerģiskas reakcijas – apsārtums, nieze un citi simptomi. Ādas reakciju precīzi gan nevar paredzēt – nevienā laboratorijā vecu krēmu ilgstošu iedarbību uz ādas nepēta!
Vai, krēmu lietojot ik dienu, tā derīguma laiks ir īsāks?
-
Protams, katru dienu lietojot krēmu, it īpaši kārbā ar skrūvējamu vāciņu, tā kvalitāti ietekmē gan gaisa piekļuve, gan gaisma, gan arī uz rokām esošie putekļi un citi netīrumi, tomēr derīguma termiņu šie faktori īpaši nemaina. Norādītais termiņš noteikts laboratorisku izmeklējumu gaitā, kuros lietošanas apstākļu ietekme jau bijusi paredzēta.
-
Krēma derīguma termiņu ietekmē iesaiņojuma veids – vislēnāk tas bojāsies vakuuma iesaiņojumā, jo tajā produktam praktiski nepiekļūst skābeklis.
-
Krēmi, kas satur dabiskas izcelsmes konservantus, bojājas ātrāk – vidēji 6 mēnešu laikā pēc atvēršanas. Ķīmiskiem krēmiem šis process notiek krietni lēnāk, un ir lielāka iespējamība, ka pēc termiņa beigām krēms kaut daļēji būs saglabājis savu ķīmisko sastāvu un īpašības.
Pievērs uzmanību krēma fizikālajām īpašībām!
Ja ir aizdomas, ka krēma derīguma termiņš tuvojas beigām vai jau ir beidzies, par tā kvalitāti vari spriest pēc krēma fizikālajām īpašībām!
- Pievērs uzmanību tam, vai krēms joprojām ir viendabīgs! Ja krēms sāk noslāņoties, kļūt graudains, plēkšņains vai maina krāsu, tas ir sabojājies.
- Par krēma svaigumu stāsta arī tā smarža. It īpaši dabiskie krēmi pēc termiņa beigām sāk nelāgi ost.
- Novērtē arī, kādi bijuši krēma uzglabāšanas apstākļi! Ja tas stāvējis slēgtā traukā, tumšā, vēsā vietā, visticamāk, tā vērtīgās īpašības saglabāsies ilgāk.
Lai krēms kalpotu ilgāk
-
Krēma daudzums iesaiņojumā parasti ir aprēķināts tā, lai, ievērojot lietošanas instrukciju, saturs līdz lietošanas termiņa beigām būtu izlietots. Krēma vērtīgās īpašības saglabāsies pēc iespējas ilgāk, ja to uzglabāsi un lietosi uzmanīgi!
-
Krēmu vislabāk uzglabāt tumšā, vēsā vietā (piemēram, ledusskapī). Gaisa temperatūrai nevajadzētu pārsniegt 22–25 grādus.
-
Izvēlies vakuumā iesaiņotu krēmu – tāds ir ieteicams gan no glabāšanas, gan dozēšanas, gan higiēnas viedokļa.
-
Atvērta tipa krēmu labāk lietot ar lāpstiņu vai mazo karotīti. Tas palīdz ne vien dozēt, bet arī izvairīties no putekļu un roku netīrumu nokļūšanas krēmā, kas paātrina krēma bojāšanos.