Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • Kā uzlabot ādas tekstūru pēc 40 gadu vecuma?

    Skaistums
    Dace Kaņepe
    Dace Kaņepe
    7. decembris, 2024
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Ejot laikam, mainās ne tikai ādas elastība un tvirtums, bet arī tekstūra un tonis. Lai cik veiksmīgas būtu sejas audus paceļošas manipulācijas – plastika, filleru injekcijas –, tās neatjaunos novecot sākušu ādas virsmu. Tādēļ, vēloties pēc iespējas ilgāk izskatīties jaunai, pareizi būtu sākt tieši ar to.

    Konsultē Dr. Valeines klīnikas ārste dermatoloģe Lauma Valeine:

    Foto - no personiskā arhīva.
    Foto - no personiskā arhīva.

     

    To, kā novecos āda, nosaka tās tips. Tas ir ģenētiski noteikts un dzīves laikā faktiski nemainās (izņemot agrīnu bērnību un dzīves pēdējos gadus, kad ādu raksturo fizioloģisks sausums). Pamatā izšķir trīs ādas tipus – sausu, taukainu un kombinētu (normāls ādas tips cilvēkiem, kas vecāki par 20 gadiem, gandrīz nav novērojams). Neatkarīgi no ādas tipa, ejot gadiem, ādas virsējais slānis – epiderma – kļūst plānāks, savukārt, samazinoties kolagēna un elastīna struktūrām un mainoties to kvalitātei, ādas īstais slānis jeb ādas skelets (derma) zaudē savu elasticitāti.

    Kas ir kas?

    Kombinētas ādas tips

    Šis tips Latvijā ir vairumam sieviešu. To raksturo aktīvāki tauku dziedzeri un paplašinātas poras T zonā (uz zoda, deguna un pieres) un sausāka āda uz vaigiem. Neskatoties uz to, ka pēc 40 gadu vecuma ādas tauku dziedzeri fizioloģiski kļūst mazāk aktīvi, atslābstot visām ādas struktūrām, atslābst arī poras T zonā. Tās kļūst platākas, veidojot nevienmērīgu ādas virsmu jeb mikroreljefu.

    Taukainas ādas tips

    Šim tipam paplašinātu poru radīts mikroreljefs veidojas visā sejas zonā. Ar gadiem var tikt novērota tauku dziedzeru aptaukošanās – lai arī tie vairs nav tik aktīvi, var palielināties un kļūt redzami dzeltenīgu struktūru veidā. Šo ādas problēmu sauc par labdabīgu tauku dziedzeru palielināšanos jeb hiperplāziju. Tādi T zonā var parādīties arī kombinētas ādas tipam.

    Sausas ādas tips

    Šo tipu raksturo matēta ādas virskārta, tam nav raksturīgas paplašinātas poras. Novecojot epiderma kļūst izteikti plāna un sausa, nereti āda līdzinās pergamentam – jau tā kūtrie tauku dziedzeri kļūst vēl neaktīvāki, un ādu sāk pārklāt grumbiņu tīklojums, kā arī palēninās ādas dzīšanas procesi.

    Diemžēl tas nenozīmē, ka, pat veicot sejas plastisko operāciju jeb feisliftu, āda būs skaisti nostiepta kā jaunībā. Lai tā pēc nopietnām manipulācijām labi sadzītu, jābūt pietiekamiem resursiem, kas šim ādas tipam ir vājā vieta.

    Tas, ko varam ietekmēt, – ādas stāvoklis

    To, kā novecojot izskatās ādas virsma, nosaka ne tikai ādas tips, bet lielā mērā arī ādas stāvoklis, kas rodas organisma iekšējās vides un ārējās vides iedarbības ietekmē. Atšķirībā no ģenētiski noteiktā tipa, ādas stāvokļa radītās izmaiņas mēs varam ietekmēt.

    Biežākais ādas ­stāvoklis novecojot, ir tās dehidrācija jeb samazināts mitruma līmenis. Pazīmes – smalks krunciņu tīklojums, ādas lobīšanās, samazināta ādas elastība, pēc nomazgāšanas ir velkoša sajūta. Mitruma zaudēšana saistīta gan ar hormonālām pārmaiņām, gan nepietiekamu ādas mitrināšanu un šķidruma uzņemšanu, tās iemesls var būt arī nepareizs uzturs. Dehidrācijai pakļauti visi ādas tipi, tomēr vairāk no tās cieš sausas ādas tips, jo tauku dziedzeri, kas šim tipam strādā nepietiekami, nodrošina ādai ne tikai ādas ietaukošanu, bet, izveidojot kārtiņu, pasargā to no mitruma zuduma.

    Tomēr, kā liecina pētījumi, vizuāli vecāku cilvēku dara nevis krunciņas un ādas mikroreljefs, bet gan ādas toņa izmaiņas, proti, sarkanais un brūnais tonis uz sejas. Apsārtums, kuperoze, kas neārstēta mēdz pāraugt rozācijā, nevienmērīga pigmentācija – tas viss liecina, ka jūsu āda ir, tā teikt, ar zināmu ­pieredzi. Tieši tāpēc par labāko un lētāko anti age līdzekli var uzskatīt krēmu ar saules aizsargfiltriem. Tas, neaizmirstot par kaklu un dekoltē zonu, jālieto visu gadu, jo zinātniski pierādīts, ka, līdzīgi kā saules starojums, veicinot gan ādas dehidrāciju, gan pigmentācijas problēmas, uz ādas virskārtu iedarbojas arī zilais starojums, ko ik dienas saņemam no ekrāniem – telefona, planšetes, datora.

    Foto jeb saules bojājumam pakļauti visi ādas tipi, taču vislielākais risks ir sausai ādai. Domājot par preventīvu ādas jaunības saglabāšanu, ir vērts ieguldīt labā saules aizsargkrēmā un arī, lūkojot pēc grima līdzekļiem, izvēlēties tādus, kas satur filtrus.

    Zini! To, kā āda novecos, lielā mērā nosaka arī ādas fototips – tās spēja reaģēt uz UV starojumu. Pirmajam fototipam, kas saulē nekad neiedeg, taču ātri apdeg, risks iemantot sejas rozāciju un pigmentācijas traucējumus ir par 90% lielāks, nekā, piemēram, trešajam un ceturtajam tipam, kas saules iedarbībai spēj pretoties daudz labāk.

    Kā izlīdzināt ādas tekstūru?

    Ikdienas kopšana mājās

    Sausam ādas tipam, lai tā izskatītos veselīgi starojoša, svarīgi, pirmkārt, kompensēt mitruma deficītu. Ikdienā āda maigi jāattīra ar pieniņu vai hidrofilo eļļu, pēc kuriem seko mīkstinošs, mitrinošs toniks, kas nesatur spirtu. Vīstošai ādai ikoniski ir, piemēram, Lancome Hydra Zen un Fresh Deep Hydration toniki. Rudens un ziemas periodā derēs kosmētika, kas satur dziedējošas vielas, piemēram, bisabolu, pantenolu, un pirms krēma jālieto mitrinošs un/vai barojošs serums.

    Zini! Lai nepasliktinātu sausas ādas stāvokli, jāizvairās no visa, kas var bojāt jau tā nepietiekamo aizsargslāni, piemēram, abrazīviem pīlingiem, to vietā izvēloties enzīmu vai ļoti maigas koncentrācijas skābju pīlingu.

    Kombinētas un taukainas ādas tipam ļoti rūpīgi jāizvēlas attīrīšanas līdzeklis, priekšroku dodot tādam, kas satur mazāk eļļas vai nesatur to vispār. Arī serumu un krēmu izvēlas ar vieglu, netaukainu tekstūru. Regulāri (taukainai ādai uz visas sejas, kombinētai T zonā) nepieciešams lietot labu attīrošu masku. Laba izvēle ir, piemēram, inovatīvā Institut Esthederm Osmoclean attīrošā maska. Biezai, porainai, tūskainai ādai labi derēs kosmētika ar komponentiem, kas sašaurina poras ilgtermiņā – skābēm vai retinolu. Sevi pierādījis kulta produkts ikdienas lietošanai ir, piemēram, Biological Researche P50 skābes saturošais losjons.

    Kombinētais ādas tips ir vissarežģītāk kopjams, jo sausās ādas zonas prasa citu pieeju. Tāpēc cīņā ar porām nedrīkst aizmirst arī par to.

    Zini! Eļļa jebkurā tās formā ir komedogēns produkts, kas ne tikai nosprosto poras, bet arī veicina poru sieniņu paplašināšanos, tāpēc, ja vēlas panākt poru sašaurināšanos un mikroreljefa izlīdzināšanos, eļļu uz sejas lietot nedrīkst. Eļļu (ne tīrā veidā, ne produktu sastāvā) neizvēlas arī, ja ir tūskaina āda, jo eļļa piesaista šķidrumu un apgrūtina limfas atteci. Arī, ja ādu skārusi kuperoze, no eļļu lietošanas jāizvairās, jo, eļļai izveidojot uz ādas plēvīti, rodas termisks efekts un asinsvadi paplašinās vēl vairāk.

    Ziemā – uz treniņnometni!

    Lai ādas virsma būtu skaista un veselīgi mirdzoša, neatkarīgi no tipa, tai nepieciešams veicināt šūnu atjaunošanās mehānismus. Tāpēc rudens un ziemas periods ir lielisks, lai liktu ādai darboties aktīvāk. Tas nozīmē – papildus ikdienas līdzekļiem lietot modernus anti age komponentus saturošus līdzekļus (populārs šobrīd ir, piemēram, dragon fruit ekstrakts) vai tādus, kas satur specifiskas inovatīvas formulas.

    Par joprojām efektīvāko anti age profilaksē uzskata retinolu. Tas ne tikai stimulē ādas šūnu fibroblastus, liekot tiem ražot jaunu, veselu kolagēnu, bet arī atjauno ādas virskārtu, mazinot mikroreljefu. Teicami retinola līdzekļi dažādās koncentrācijās ir, piemēram, zīmolam Dermaceutic. Šobrīd aktuāli arī dabīgi retinola aizvietotāji, piemēram, bakučiols, kas ir labi panesams, tāpēc derēs arī jutīgai ādai (tādu satur, piemēram, Madara Cosmetics Time Miracle Botanic Retinol serums). Arī produkti, kas satur C vitamīnu, peptīdus un skābes lielākā koncentrācijā, tēlaini izsakoties, dzīs ādu ar pātadziņu, liekot šūnām ātrāk dalīties un atjaunoties. Līdzekļus ar stimulējošām īpašībām vislabāk lietot uz nakti, jo tieši tad ādas šūnas dalās visaktīvāk.

    Kombinētai un taukainai ādai reizi mēnesī ieteicams apmeklēt kosmētiķi, lai veiktu ķīmisko pīlingu, kas sašaurinās un attīrīs poras un ādu kopumā darīs jaunavīgāku.

    Būtiski! Lai pēc šādas – palielinātas – slodzes vairāku mēnešu garumā, varētu baudīt rezultātus, ādai jau sākotnēji jābūt ar labu jaudu. Ja tās virskārta ir bojāta, piemēram, dehidrēta, sākumā jāatjauno optimāls mitruma līmenis. To var salīdzināt ar cilvēka organismu – ja esi novārgusi un badā, bet tev liks skriet maratonu, nekur tālu netiksi. Tāpat āda – ja tā nav veselīga un spēcīga, ar šādu treniņu tai drīzāk kaitēsi. Tāpēc, pirms ķerties pie stimulējošiem līdzekļiem, āda ir jāsagatavo. Arī līdzekļu koncentrāciju vēlams palielināt pakāpeniski, sākot ar vājas darbības līdzekļiem.

    Salonā – intensīvās mikroreljefu uzlabojošas procedūras

    Tieši tāpat kā pirms intensīvu ādas kopšanas līdzekļu kursa, arī pirms aparātu procedūrām, kas paredzētas ādas mikroreljefa uzlabošanai, tai jābūt labā stāvoklī, lai spētu pozitīvi atbildēt uz sniegto stimulāciju. Taču rezultāts pēc procedūras atkarīgs arī no tā, vai šis stimulācijas veids ir piemērots tieši tavai ādai. Tāpēc ne vienmēr metode, kas lieliski derējusi draudzenei, derēs arī tev!

    Taukainai, biezai ādai derēs visas intensīvās, uz enerģiju bāzētās procedūras, piemēram, šobrīd populārā Morpheus 8, kas lieliski izlīdzina poras un sīkas rētiņas, uzlabo ādas tonusu un samazina tauku slānīti. Ja problēma ir tauku dziedzeru aptaukošanās, risinājums ir ādas slīpēšana ar lāzerablācijas metodi.

    Plānai, sausai ādai derēs visi aukstie lāzeri, kas darbojas dziļumā, taču nebojā ādas virskārtu, piemēram Alma Clearlift. Visiem ādas tipiem rudenī piemērota fotoatjaunošana jeb tā sauktais IPL. Tā mazinās vasarā izveidojušos fotobojājumus un viegli attīrīs un sašaurinās poras, taču plānai, sausai ādai papildus stimulēs atjaunošanos un piešķirs vieglu liftingu.

    Sausai ādai nepieciešama visskrupulozākā pieeja, proti, intensīvās procedūras jāizvēlas ar lielu pietāti. Tai nederēs invazīvas procedūras, kas bojā ādas virskārtu, piemēram, mikroadatu radiofrekvence, taču piemērotas injekciju jeb volumizējošās metodes – biorevitalizācija, filleru injekcijas, injekcijas, kas veicina jauna kolagēna augšanu un ādas virsmas izlīdzināšanos. Injekcijas uzlabos ādas mitruma līmeni, mazinās krunkas, tādējādi uzlabojot arī mikroreljefu.

     

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē