Pasaulē nav tāda superprodukta, kas cilvēku spētu vienkārši pasargāt vai izārstēt no vēža.Turklāt, ja cilvēks jau ir ārstēšanas procesā, plānotais uzturs vispirms jāsaskaņo ar ārstiem.
Galvenās atšķirības starp veselīgu un pretvēža uzturu ir tādas, ka tas ietver ne tikai sabalansētu, sezonālu un mājās gatavotu ēdienu, bet arī pašā ēdienkartē galvenie uzsvari ir uz produktiem, kuri novērš iekaisumus.
1. Kāpostveidīgie produkti
Visiedarbīgākie ir krustziežu dzimtas dārzeņi jeb visi kāpostveidīgie produkti – brokolis, kolrābis, ķīnas kāposti, Briseles kāposti, arī kālis, rutks, rācenis un citi. To sastāvā esošās vielas kavē vēža šūnu veidošanos.
Citi lasa
Taču kāpostveidīgie dārzeņi satur arī tikai šiem dārzeņiem raksturīgu vielu – sulforofānu. Tas DNS līmenī aizkavē audzēja augšanu un agresivitāti.
“Vēl viens ieteikums no dzīves, kas arī ir zinātniski pierādīts, ka, lai šis te sulforofāns aktivētos, pie kāpostu salātiņiem jāpievieno sinepju sēkliņas. Tās vielas, kas ir sinepēs, palīdz labāk šim sulforofānam – pretvēža vielai – labāk iedarboties,” Latvijas Televīzijas raidījumā Pārtikas revidents skaidro uztura speciāliste.
2. Sīpolu ģints dārzeņi
Uztura speciāliste aicina regulāri ēst dažādus sīpolu ģints dārzeņus. Tajos ir dažādi sēra savienojumi, kuriem ir izteikti atindējoša iedarbība. Bet ķiploki, kā izrādās, ne tikai stiprina imunitāti, bet arī satur alicīnu – vielu, kura spēj efektīvi cīnīties ar vēzi saturošām šūnām.
3. Tumšas krāsas ogas
Dažādas antikancerogēnas vielas satur arī ogas. Uztura speciāliste skaidro, ka pilnīgi visi augļi un ogas ir veselīgas, taču īpaša uzmanība jāpievērš ogu vai augļu krāsai. Visvērtīgākās ogas esot lillā un tumši zilā krāsā. Tās ir mellenes, tumšie ķirši un arī tumšās vīnogas. Šīm ogām ir ne tikai izteikta pretvēža iedarbība, bet tās arī satur patiešām daudz vitamīnu un dažādu antioksidantu. Turklāt mellenes un tumšās avenes mazina vēža šūnu augšanu.
4. Pilngraudu produkti
Lai samazinātu dažādu onkoloģisku slimību riskus, uzturā jālieto arī produktus, kas gatavoti no pilngraudiem, piemēram, rudziem, auzām un miežiem. Tie, kā stāsta uztura speciāliste, ir bagāti ar šķiedrvielām, kurām ir izteiktas antikancerogēnās un pretiekaisumu īpašības. Un īpaši jāizceļ griķi, jo to sastāvā esot kvercetīns – viela, kurai ir izteikta pretvēža iedarbība.
5. Sēklas
Jāēd arī dažādas sēklas. Tās satur šķiedrvielas, E vitamīnu, magniju, selēnu un Omega 3 taukskābes. Jo īpaši vērtīgas ir linsēklas un kaņepes. Uztura speciāliste īpaši iesaka uzturā iekļaut melnās ķimenes. To latīniskais nosaukums ir nigella, un tās bieži vien piemin pie garšvielām, kaut gan principā tā ir sēkla, un arī tirdzniecībā pārdod kā nigellu.
Ķimeņu sastāvā esošās vielas ir svarīgas organisma cīņai pret kancerogēnām un neirodeģeneratatīvām slimībām. Turklāt tās arī palīdz novērst visu veidu audzēju, jo īpaši krūts vēža, riskus.