Nobela Miera prēmijas laureāts Andrejs Saharovs
Krievu fiziķis Andrejs Saharovs (1921–1989) ir padomju ūdeņraža bumbas izgudrotājs. Raizēdamies, kā viņa izgudrojumi ietekmēs cilvēces nākotni, Saharovs darīja visu, lai palielinātu izpratni, cik bīstamas ir kodolbruņojuma sacensības. 1970. gadā viņš izveidoja Cilvēktiesību un politisko represiju upuru aizstāvības komiteju, centās panākt disidentu atbrīvošanu savā valstī un kļuva par vienu no pamanāmākajiem režīma kritizētājiem, mudinot arī citus cīnīties pret pamatbrīvību noliegšanu. 1975. gadā Saharovs saņēma Nobela Miera prēmiju.
PSRS Saharovu uzskatīja par disidentu, kurš grauj valsts pamatus, un izsūtīja viņu uz Gorkiju. Uzzinājis par nodomu dibināt Saharova vārdā nosauktu balvu par domas brīvību, viņš 1987. gadā Eiropas Parlamentam pauda savu aizkustinājumu un ļāva izmanot savu vārdu balvai, lai tā ir iedrošinājums visiem, kas apņēmušies savu dzīvi veltīt cīņai par cilvēktiesībām.
5 fakti par balvu
- Ik gadu Eiropas Parlaments piešķir Saharova balvu, godinot cilvēkus un organizācijas, kas aizstāv cilvēktiesības un pamatbrīvības.
- Balvas kandidātus var izvirzīt politiskās grupas vai jebkura grupa, kurā ir vismaz 40 Eiropas Parlamenta deputātu. Katrs deputāts var atbalstīt tikai vienu kandidatūru, katrs priekšlikums jāparaksta un jāpamato.
- Kandidatūras izvērtē Ārlietu komitejas un Attīstības komitejas apvienotajā sanāksmē. Pēc tam abas komitejas balso, lai izraudzītu trīs labākos kandidātus. Savukārt uzvarētāju izvēlas Eiropas Parlamenta Priekšsēdētāju konference – struktūra, kurā darbojas politisko grupu vadītāji.
- Saharova balvu un naudas prēmiju 50 000 eiro apmērā Eiropas Parlaments katra gada beigās piešķir svinīgā sēdē Strasbūrā. EP sadarbojas ar laureātiem Saharova balvas kopienā, palīdzot cilvēktiesību centienos un atbalstot riska un draudu gadījumā. Laureāti tiek mudināti kopā ar EP turpināt veicināt vispārējās cilvēktiesības kā domas brīvības vēstnieki
- 2022. gadā apbalvojumu saņēma drosmīgā Ukrainas tauta, kuru pārstāvēja tās prezidents, ievēlētie vadītāji un pilsoniskā sabiedrība.