• Izmest nevar salabot

    Sadarbības projekts
    Lolita Lūse
    Lolita Lūse
    21. novembris, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Publicitātes foto
    «Pilnīgs štrunts!» Tā par kādu preci noteikti esi teikusi arī tu. Nupat nopirki, pagājis pavisam īss laiciņš, un – pagalam ir. Bet meistars nopūšas un secina: te nekas nav labojams… Eiropas Parlaments šoruden īpaši aktualizē tiesības labot jeb virzību uz izturīgākām, vieglāk remontējamām precēm.

    Ik gadu Eiropas Savienībā tiek radīti vairāk nekā 2,5 miljardi tonnu atkritumu. Pašlaik ir lineārās jeb tradicionālās ekonomikas laikmets ar saukli Paņem, izmanto un izmet. Tas nozīmē – nedomājot par materiālu kvalitāti, preces jāsaražo iespējami ātri un lēti, un tas nekas, ka tās drīz nonāk atkritumos. Šādas ekonomikas pamatā ir, piemēram, ieprogrammētais nolietojums – apzināti tiek ražoti produkti ar ierobežotu lietošanas laiku, lai patērētājam tie atkal un atkal būtu jāiegādājas no jauna. Noteikti mums daudziem ne reizi vien nācies dusmoties: mūsdienās ražo tikai lūžņus. Paraug, vecais mikseris darbojas jau piecpadsmit gadu, bet pērn pirktais salūza jau pēc nedēļas! Tāpat arī sulu spiede un gaļasmašīna – vecā iet rūkdama, jaunā pagalam, un atkal jāiet uz veikalu!

    Dabā ir loģiska kārtība: puķe izaug, nozied, novīst un pārtop mēslojumā augsnei, tāpēc nekādi atkritumi neveidojas – tos rada tikai cilvēks. Aprites ekonomikas ideja ir ekonomikas principus maksimāli pietuvināt dabas procesiem – nevis pirkt un izmest, bet remontēt, iznomāt, atjaunot un pārstrādāt, tā paildzinot jebkuras preces mūžu. Vairākkārtēja resursu izmantošana uzņēmumiem palīdzētu ietaupīt ražošanā ieguldītos līdzekļus, vienlaikus samazinot kopējās siltumnīcefekta gāzu emisijas. Tas nozīmē pavisam citu skatu uz lietām – gan inovācijas uzņēmējdarbībā, gan patērētāju ikdienas ieradumu maiņu.

    Jau pavasarī Eiropas Komisija nāca klajā ar jaunu noteikumu priekšlikumu par tiesībām labot jeb virzību uz izturīgākām, vieglāk remontējamām precēm. Attiecīgā EP komiteja jau nobalsojusi par savu nostāju jeb labojumiem EK priekšlikumā, tagad vēl jānobalso visam Eiropas Parlamentam, un tad sarunās ar dalībvalstīm būs jāvienojas par galīgo tekstu. Piemēram, paredzēts, ka ražotājiem nākotnē būs pienākums piedāvāt izdevīgas remonta iespējas, lai motivētu patērētāju labot, nevis iegādāties jaunu preci. Patērētājiem tā tiks nodrošināti izturīgāki un kvalitatīvāki produkti, kas ne tikai sniegs lielāku prieku, bet arī ļaus ietaupīt ilgtermiņā.

    Tikmēr ikviens var rīkoties videi saudzīgāk jau tagad. Labākais, kā to izdarīt, –­ nepirkt to, ko tev nevajag, un iespējami pagarināt dzīvi lietām, kas tev jau ir: saremontē veco, lietas nomā, atdod vai pārdod to, ko tev nevajag. Pāreja uz aprites ekonomiku nav izvēle, bet vienīgā izeja, lai mūsu bērni un mazbērni rotaļātos pļavās, mežos un upmalās, nevis atkritumu kalnos. Ja turpināsim saimniekot kā līdz šim, resursu visiem nepietiks.

    Lai turpinātu lasīt, reģistrējies!

    Iegūsti piekļuvi labākajam saturam, jaunumiem par Tev interesējošām tēmām, podkāstiem un citiem jaunumiem mūsu portālā

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē