Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam 2025. gadam!
ABONĒT! ABONĒT!
  • Zobakmens noņemšana pie zobu higiēnista – ātra un nesāpīga procedūra

    Reklāmraksts
    10. februāris
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Zobakmens ir viena no izplatītākajām mutes dobuma veselības problēmām. Lai arī varētu likties, ka tas nav nekas nopietns, patiesībā zobakmens var veicināt nopietnākas mutes dobuma veselības problēmas, piemēram, smaganu iekaisumu (gingivītu), tādēļ vajadzētu regulāri apmeklēt zobu higiēnistu, lai noņemtu zobakmeni. Šajā rakstā stāstām vairāk par to, kas ir zobakmens, kā tas veidojas un kā notiek zobakmens noņemšanas procedūra pie zobu higiēnista.

    Kas ir zobakmens un kāpēc tas veidojas?

    Zobakmens ir ciets, mineralizēts aplikums, kas veidojas uz zobu virsmas un zem smaganu līnijas. Vizuāli tas izskatās kā dzeltenīga, brūna vai melna josla zobu spraugās un gar smaganu malām. Sākotnēji tas ir mīksts, lipīgs aplikums, un to var viegli noņemt ar zobu birsti. Savukārt, ja sākotnējais aplikums netiek noņemts savlaicīgi un efektīvi, laika gaitā tas sāk sacietēt, pārvēršoties par zobakmeni. Regulāra zobu aplikuma noņemšana ir svarīga, jo palīdzēs izvairīties no zobakmens, zobu kariesa, parodontīta (zobu balstaudu iekaisuma), gingivīta (smaganu iekaisuma) un zobu zaudēšanas.

    Zobakmens veidojas katram cilvēkam, taču, ja tiek ievērota laba mutes dobuma higiēna, tas veidojas niecīgā daudzumā un ir viegli noņemams. Faktori, kas veicina zobakmens veidošanos: nepietiekama mutes dobuma higiēna; nesabalansēts uzturs; smēķēšana; pastiprināta siekalu izdalīšanās; medikamentu lietošana u.c.

    Kā notiek zobakmens noņemšanas procedūra pie zobu higiēnista?

    Konsultācija un procedūras sagatavošana

    Sākumā zobu higiēnists veic pacienta mutes dobuma apskati, novērtējot mutes veselības stāvokli un zobakmens apjomu. Izdarot secinājumus, zobu higiēnists informē pacientu par turpmākajām darbībām un sagatavo procedūras vietu.

    Procedūras gaita un metodes

    Izmantojot profesionālās zināšanas un dažādus instrumentus, zobu higiēnists veic procedūru. Pastāv dažādas zobakmens noņemšanas metodes, kas tiek pielietotas atkarībā no pacienta veselības stāvokļa un vajadzībām: ar ultraskaņu, ar sodas strūklu, bez ultraskaņas jeb ar rokas instrumentu, bērniem.

    Ja pacientam ir izteikts zobakmens, sākotnēji tas tiek notīrīts ar ultraskaņas skeileri – mehānisku instrumentu, kas ar ultraskaņas vibrāciju noņem zobakmeni virssmaganu līmenī. Katrs zobs tiek notīrīts ar rokas instrumentu, jo tikai ar tā palīdzību iespējams piekļūt grūti aizsniedzamās vietās, zemsmaganu rajonā un starpzobu rajonā, kur zobakmens veidojas pastiprināti. Kad zobakmens rūpīgi notīrīts, zobi tiek pulēti ar specializētu pastu, kā arī rūpīgi izdiegoti ar zobu diegu. Procedūras noslēgumā zobu higiēnists uzklāj zobiem fluora pastu, lai atjaunotu zoba dabīgās aizsargspējas.

    Pēcprocedūras ieteikumi

    Lai varētu saglabāt procedūras efektu un mutes dobuma veselību pēc iespējas ilgāk, kā arī novērstu zobakmens veidošanos nākotnē, pacientam jāievēro dažādi pēcprocedūras ieteikumi:

    • Jāizvairās no ēšanas un dzeršanas vismaz 30 minūtes pēc procedūras, īpaši, ja tika veikta fluora uzklāšana;
    • Jāizvairās no ļoti kraukšķīgiem, cietiem un lipīgiem produktiem, kas varētu kairināt smaganas;
    • Jāturpina regulāri tīrīt zobus un lietot zobu diegu;
    • Jāizvairās no smēķēšanas un alkohola lietošanas;
    • Jādzer pietiekami daudz ūdens;
    • Regulāri, vismaz reizi sešos mēnešos jāapmeklē gan zobārsts, gan zobu higiēnists.

    Kādas ir zobakmens noņemšanas priekšrocības?

    Zobakmens noņemšanai ir vairākas priekšrocības:

    • Smaganu veselība. Noņemot zobakmeni, smaganas kļūst stiprākas un veselākas, tādējādi iespējams izvairīties no smaganu iekaisuma (gingivīta) un novērst periodontītu, kas var novest pie zobu zaudēšanas.
    • Zobu veselība un izturība. Noņemot zobakmeni, iespējams saglabāt labāku zobu veselību un izturību.
    • Mutes higiēna. Noņemot zobakmeni, iespējams uzlabot mutes higiēnu, mazinot iespēju uzkrāties baktērijām. Tādējādi iespējams arī uzlabot elpu.
    • Estētiskais uzlabojums. Noņemot zobakmeni, zobu virsmas kļūst gludākas un baltākas, tādējādi uzlabojot smaida estētiku un pacienta pašpārliecību.
    • Vispārējā veselība. Noņemot zobakmeni, tiek uzlabots arī vispārējais veselības stāvoklis, tādējādi paaugstinot labsajūtu un dzīves kvalitāti.

    Zobu higiēna ir profilaktiska zobārstniecības procedūra, kuras laikā ar speciāliem instrumentiem tiek notīrīts baktēriju pilnais aplikums un zobakmens visā mutes dobumā, pat visgrūtāk aizsniedzamajās vietās. Tā ir nepieciešama, lai ilgtermiņā saglabātu veselus, baltus zobus, lai būtu svaiga elpa un veselīgas smaganas.

    Parūpējieties par savu veselību un labsajūtu, piesakot vizīti pie kāda no ''Apines klīnika’' speciālistiem! Klīnikā strādā pieredzes bagāti, sertificēti zobārsti un higiēnisti, kuri piedāvā gan augstas kvalitātes pamata zobu ārstēšanu, gan sarežģītas ķirurģiskas manipulācijas, gan arī mutes dobuma estētikas procedūras.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē