Arī Latvijā labi pazīstamais viedokļu līderis Niklāvs Mičulis lauž sabiedrības normas attiecībā uz intimitāti, kopā ar Yesyes.lv radot pikantu un pat nedaudz provokatīvu saturu. Šodien viņš piekrita mums pastāstīt, kā šāda veida saturs veicina visas sabiedrības atbrīvošanos no visdažādākajiem stereotipiem.
Stigmas – okupantu mantojums
Jaunietis priecājas, ka pēdējos gados Latvijas sabiedrība ir kļuvusi atvērtāka uz intīmiem jautājumiem, brīvāk runā par seksu un nekaunas par savu seksualitāti. Tomēr viņš norāda, ka vecāku cilvēku apziņā sekss joprojām bieži vien ir apvīts kauna ieskautā.
“Baltijas valstis ilgu laiku ir apspieduši autoritāri režīmi. Par laimi, 90. gados pēdējais režīms sabruka, paverot durvis citām iespējām. Taču tas nav tik vienkārši – veselas paaudzes – mūsu vecāki, vecvecāki, vecvecvecāki – uzauga ar domu, ka sekss ir kaut kas apkaunojošs. Tāpēc deviņdesmitajos gados neviens nevarēja runāt par seksu – ar to neviens nenodarbojās. Cilvēki radīja veselas leģendas, lai mēģinātu atbildēt uz jautājumu, no kurienes rodas bērni. Daži teica, ka cilvēki bērnus atrod kāpostu laukos. Un, kad es biju mazs, man mācīja, ka bērnus atnes stārķi,” stāsta Niklāvs.
Tomēr viņš saka, ka tas pamazām mainās, jo jaunākās paaudzes bieži vien ieņem liberālāku nostāju attiecībā uz seksualitāti, seksuālo veselību, intīmajām attiecībām, vajadzībām utt. Tomēr jauniešiem nav viegli panākt šīs pārmaiņas, jo viņiem ir jāpārvar vecāku, vecvecāku un citu radinieku attieksme un stigmas.
Seksuāli transmisīvās slimības – izplatītākā no stigmām
Tomēr, kā norāda satura veidotājs, attieksme melot par seksu, seksuālo veselību un citām ar intimitāti saistītām lietām tikai padziļina stigmatizāciju un stereotipus, kas saglabājušies līdz pat šai dienai pat liberālākā Latvijā.
“Vecākiem noteikti vajadzētu vairāk runāt ar bērniem par seksuāli transmisīvajām slimībām. Ja mēs par to nerunāsim, ja mēs to noslauksim zem paklāja, agri vai vēlu tas tomēr negatīvi ietekmēs sabiedrību kopumā. Piemēram, ja mēs nerunāsim par seksuāli transmisīvajām slimībām, tas nozīmē, ka mēs nebūsim izglītoti. Ja mēs nebūsim izglītoti, mēs netīšām šo problēmu vēl vairāk saasināsim. Tādējādi mēs drīzumā redzēsim, ka statistika par seksuāli transmisīvajām slimībām strauji palielināsies. Šādi arī veidojās apburtais loks. Es gribētu, lai sabiedrība vairāk runātu par seksuālo veselību, nevis tikai par seksu – es domāju, ka tas patiešām liktu cilvēkiem justies zinošākiem par intīmām lietām,” viņš saka.
Viņš piebilst, ka pats uz savas ādas ir pieredzējis dažādu stigmu un stereotipu negatīvo ietekmi uz cilvēkiem. Viņš ir pārliecināts, ka, ja viņa vecāki savlaicīgi būtu atklāti runājuši ar viņu par seksu, seksuāli transmisīvajām slimībām un intimitāti, viņam būtu bijis daudz vieglāk atbildēt uz daudziem neērtajiem jautājumiem.
“Kad es biju pusaudzis, sekss man bija ļoti interesanta tēma – tāpat kā daudziem citiem. Bet, kad man bija 16–19 gadi, Latvijā nebija ar seksu saistītu podkāstu, video un tamlīdzīgi. Neviens internetā par to pārāk daudz nerunāja, tāpēc man pašam nācās visu izmēģināt – pat visneērtākās lietas par seksu. Vienu brīdi man šķita, ka esmu inficējies ar seksuāli transmisīvu slimību – es nezināju, ko darīt, pie kā vērsties, kā par to runāt ar mammu, jo mēs par seksu nekad neesam runājuši. Bet kādu dienu es uzdrošinājos un pajautāju viņai – ko man darīt? Un viņa man atbildēja, ka man vajadzētu veikt testu. Es to izdarīju, un izrādījās, ka ar mani bija viss kārtībā un ka es nebiju slims, taču tā bija ļoti biedējoša pieredze. Mūsdienās internets ir pilns ar visdažādāko noderīgo saturu, kas var palīdzēt jauniešiem iegūt noderīgu informāciju, bet joprojām tieši pieaugušajiem ir jābūt tiem, kam pirmajiem par to jārunā. Manuprāt, viņiem ar bērniem vajadzētu runāt nopietni, bet nepiespiesti, pat ja tas ir mazliet jokojot,” saka jaunais satura veidotājs.
Starp dažādiem stereotipiem ir dzimumu lomas, attieksme pret to, kas ir pieņemams sievietēm un kas vīriešiem.
“Latvijā sievietes joprojām izjūt lielu spiedienu, un var dzirdēt dažādus stereotipus. Piemēram, ka viņām nevar būt daudz seksa partneru, ka viņas nevar bieži nodarboties ar seksu. Vai arī, ka, ja sievietei ir daudz seksa rotaļlietu, viņa ir kaut kāda “dīvaina”. Un šeit pastāv dubultstandarti, jo vīriešiem daudz seksa partneru un bieža dzimumdzīve ir norma. Manuprāt, tas ir nepareizi – visur jābūt vienlīdzībai un līdzsvaram. Vīrieši arī saņem lielu spiedienu visu laiku dominēt, vienmēr būt labākajā formā un katru reizi spēt apmierināt savu sievieti,” par to, ko viņš redz sabiedrībā, dalās viedokļu līderis.
Rādiet piemēru saviem vienaudžiem
Niklāvs atklāj, ka viņam ne vienmēr bijis viegli atklāti runāt par seksu, intimitāti un savu pieredzi – traucējusi kautrīgā daba, ko pārvarējusi tikai puiša pretējā puse – vēlme pārvarēt visus dzīves mestos izaicinājumus.
“Es vienmēr esmu riskējis, un tas, iespējams, palīdzēja man izkļūt no čaulas, kurā biju jaunībā. Bērnībā biju ļoti kautrīgs. Joprojām esmu kautrīgs, introverts, bet tikai mana ģimene redz šo manu pusi. Kad man bija 16 gadi, es sāku veidot saturu tiešsaistē un nolēmu riskēt – visiem projektiem teicu “jā”. Tā es nonācu ne tikai zīmolu, bet arī dažādu TV raidījumu redzeslokā. Es burtiski teicu YesYes! Es sāku veidot podkāstu, kurā ar meiteni runājām par festivāliem, seksualitāti, seksuāli transmisīvajām slimībām. Pieaugot es sāku domāt: “Kāpēc es par to runāju internetā?”, bet tad es ieraudzīju, cik daudz cilvēku skatās šo saturu. Varbūt daži skatītāji sāka domāt: “Ja viņš var tik brīvi un droši par to runāt internetā, varbūt nav tik apkaunojoši runāt par intīmām tēmām ar ģimeni, draugiem, terapeitu vai kādu citu.” Tā pamazām mainījās arī mana paša attieksme, un es sāku vēl drosmīgāk un atklātāk runāt par seksu,” viņš stāsta.
Jau ilgu laiku Niklāvs veido video sadarbībā ar YesYes.lv, kas, kā pats saka, palīdzējis viņam vēl vairāk atbrīvoties. Tomēr viņš atklāj, ka arī tagad, kad dalās ar vienu vai otru savu pikantāko video, viņam galvā ir visādas domas par to, ko cilvēki padomās, vai viņi reaģēs negatīvi utt., taču to visu kompensē tas, ka viņš var izglītot savus sekotājus.
“Kad es runāju ar cilvēkiem par seksu realitātē, es varu viegli paskaidrot, ko es domāju, argumentēt un tā tālāk. Bet, kad es ievietoju video internetā, tas ir viss, es neko vairs nevaru kontrolēt. Es bieži domāju: “Vai šis video liks viņiem mani vairāk simpatizēt? Vai arī viņi to ienīstu?” Bet lielākoties izrādās, ka tas ir tikai manā galvā, jo cilvēki raksta par to, cik jautrs ir video, cik ļoti viņiem tas patika. Tad es sev atgādinu, ka man nevajadzētu likt sev justies slikti. Tagad es veidoju video kopā ar meiteni vārdā Agnija, ar kuru kopā izdomājam satura idejas. Mēs cenšamies visam pieiet jautri, rotaļīgi, riskanti, tāpēc dažkārt video parādāmies ar mazāk apģērba. Mēs vēlamies iedrošināt savus vienaudžus uztvert dzīvi nopietni, bet arī mazliet vieglprātīgāk – vairāk rotaļāties, vairāk izklaidēties,” ar smaidu stāsta Niklāvs.
Un viņš nebaidās eksperimentēt
Šo atklātību viņš izmanto ne tikai savā saturā, bet arī personīgajā dzīvē, kur viņš cenšas drosmīgi runāt par seksu ar saviem draugiem, partneriem utt. Un, kad rodas iespēja, izmēģina jaunas lietas guļamistabā.
“Esmu izmēģinājis dažādas metodes, lai paildzinātu baudu un uzlabotu visu seksuālo pieredzi. Es varu teikt, ka tās patiešām darbojas. Es neesmu liels piekritējs izmēģināt dažādas, neparastas pozas vai mīlēties neparastās vietās, bet arī pret to neiebilstu, tāpēc esmu izmēģinājis dažas lietas. Un, protams, esmu izmēģinājis arī pāris seksa rotaļlietu, kamēr biju attiecībās,” atklāti stāsta satura veidotājs.
Plašu rotaļlietu klāstu var atrast vietnē yesyes.lv. Savukārt, ja nedaudz kautrējaties seksa jautājumos un vēlaties palīdzību seksa rotaļlietu vai citu seksīgu aksesuāru izvēlē, Niklāvs iesaka apmeklēt fizisko YesYes.lv veikalu Rīgā.
“Iespējams, mans vissvarīgākais padoms visiem cilvēkiem – nebaidieties doties uz fizisku veikalu. Tur strādā tik šarmanti un harizmātiski cilvēki, kuri zina, ka sarunas par seksu vai rotaļlietām ikvienam rada apmulsumu. Taču viņi labprāt izskaidro vienkāršā valodā, sākot ar to, kādas rotaļlietas izvēlēties iesācējiem, un beidzot ar citām ar seksu saistītām lietām. Es arī ļoti iesaku izkāpt no savas komforta zonas un aizvest savus pieticīgākos draugus uz YesYes.lv ballīšu telpu, kur darbinieki organizē dažādus seksuālās izglītības pasākumus. Šeit var nosvinēt vecmeitu, vecpuišu vai pat dzimšanas dienu – tā ir ballīte, ko visi atcerēsies ilgu laiku,” viņš saka.