Tāpēc vēlreiz vēlos aktualizēt ūdens dzeršanas nozīmi. Ūdens ir absolūti nepieciešams dzīvībai. Tas veido lielāko procentu mūsu organismā (dzimšanas brīdī cilvēka ķermenī ir aptuveni 75% ūdens, un tas samazinās līdz ar vecumu; gados vecākiem pieaugušajiem ir aptuveni 55%).
Ūdens piedalās bezgala daudzās organisma funkcijās – sākot ar uzturvielu transportēšanu asinīs un atkritumvielu izvadīšanu ar urīnu. Šķidrums arī palīdz regulēt ķermeņa temperatūru caur svīšanu un darbojas kā smērviela un amortizators locītavās.
Dzert pietiekami daudz šķidruma ir ļoti svarīgi, lai saglabātu labu veselību īstermiņā un ilgtermiņā. Pietiekama hidratācija ir saistīta arī ar samazinātu urīnceļu infekciju, nierakmeņu un nieru bojājumu risku, kas var izraisīt hronisku nieru slimību. Pētījumi liecina, ka bieža dehidratācija, pat ja tā ir viegla, var izraisīt nieru bojājumus.
Dehidratācija var izraisīt tādus nepatīkamus simptomus kā galvassāpes, nogurums, apjukums, koncentrēšanās trūkums un aizcietējumi. Slāpju sajūta var liecināt, ka organisms jau kādu laiku cieš no ūdens deficīta.
Viena no labākajiem piedāvājumiem labas hidratācijas uzturēšanai ir minerālūdens.
Te es gribētu pieminēt minerālūdeni Tichė. Vārds Tichė nācis no grieķu mitoloģijas – tā ir avota dieviete, kas izplūst no zemes dzīlēm. Senajā Grieķijā uzskatīja, ka nimfas un upju dievi palīdz sievietēm palikt stāvoklī, bet jaunajām māmiņām – barot un audzināt bērnus.
Minerālūdens Tichė ir dabīgs vidējas mineralizācijas ūdens ar sārmainu pH – 7,6–8,0, un tā sastāvā ir 20 minerālvielas un to savienojumi (SO4, HCO, Cl, Br, F, Na, K, Li u. c.)
Īpaši gribu uzsvērt kalcija (220 mg/l) un magnija (73 mg/l) klātbūtni minerālūdenī. Kalcijs ir kaulu un zobu galvenā strukturālā sastāvdaļa, īpaši svarīga augošam organismam un cilvēkiem, kas vecāki par 40 gadiem, ļoti svarīgs arī sirdsdarbībai. Īpaši noderīgi tas var būt cilvēkiem, kuri kādu iemeslu dēl uzturā nelieto piena produktus (laktāzes nepietiekamība, piena olbaltumu nepanesība, vegānisks uzturs u. c.). Zinātniskie pētījumi pierāda, ka minerālūdeņi, kas bagāti ar kalciju (kalcija saturs > 150 mg/l) nodrošina lielisku daudzumu augsti bioloģiski pieejamā kalcija un ir ļoti noderīgs veids, kā regulāri un labi sadalīt kalciju visas dienas garumā. Litrs Tichė minerālūdens nodrošina vairāk nekā ceturto daļu dienā nepieciešamā kalcija.
Magnijs – mazina aizkaitināmību, nogurumu, jutību pret stresu, bezmiegu, galvassāpes, sirds ritma traucējumus, palīdz atbrīvoties no krampjiem. Lai organisms pareizi uzņemtu magniju, tas jālieto kopā ar kalciju. Ca un Mg attiecība dabīgajā minerālūdenī Tichė ir vienāda ar 3 (220 mg: 73 mg) – tas garantē šo minerālvielu vislabāko/optimālo uzsūkšanos cilvēka organismā. 1 litrs Tichė satur 73 mg Mg un 220 mg kalcija.
Nobeigumā gribu uzsvērt, ka, tuvojoties pavasarim, kļūstam arī fiziski aktīvāki, un tad nepieciešamība pēc ūdens palielinās vēl vairāk.
Rakstu sagatavoja:
Lolita Neimane,
diētas ārste, RSU studiju programmu direktore