Esmu triju bērnu – Ralfa (23), Martas (11) un Emīlijas (8) – mamma. Pēc Ralfa piedzimšanas mans vēders bija drausmīgs – ar strijām un ļoti daudz, šķiet, 17 vai 19 centimetru, liekās ādas. Mana āda karājās uz leju kā astoņdesmitgadīgai tantei – drausmīgi nesmuki! Nu tiešām briesmīgi! Ar šādu vēderu staigāju 18 gadus. Visu šo laiku ne reizi neuzvilku atsevišķo peldkostīmu. Nekad! Lai gan mana pašapziņa vienmēr ir bijusi diezgan augsta un es sev it kā patiku, nekad nevienam nerādīju vēderu. Daudz sportoju un darīju visu, ko varēju, bet vēders kā bija, tā palika briesmīgs.
Pēc meitiņu piedzimšanas mans ķermenis tik dramatiski nemainījās. Zināju arī, ka Emīlija ir mans pēdējais bērns, un – tagad pat kauns teikt – zīdīju viņu līdz diviem gadiem un diviem mēnešiem. Arī tas bija traki, bet man laikam to vajadzēja daudz vairāk nekā viņai. Visos ceļojumos viņa prasīja krūti, un es kaila gulēju uz muguras, jo viņa ēda kādas padsmit reizes naktī. Kad viņa jau pilnā teikumā varēja pateikt: «Mammu, iedod pupu!» – sapratu, ka pietiek! Tad arī krūtis mainījās, tās bija tukšas un garas. Bet krūtis nebija iemesls, kāpēc sāku meklēt plastikas ķirurgu. Man tik ļoti riebās vēders, ka nevaru to izstāstīt, un toreiz izdomāju – ja reiz taisu vēderu, pie viena arī krūtis, lai ir miers.
Operācija kā atpestīšana
Vai man pirms operācijas bija bail? Nē, operāciju gaidīju kā atpestīšanu. Nobijos tikai vienā brīdī – kad atnāca mani sazīmēt. Bet tā bija minūte, un viss. Pēc tam aizmigu, pamodos, un viss jau bija izdarīts. Patiesībā manī bija liels miers, jo zināju, cik ļoti to gribu. Atceros, ka pēc operācijas, tikko atvērusi acis, jau filmēju sevi – man bija saglabāts pirmais video, kurā vēl runāju muļķības. Bija interesanti paskatīties.
Visi mani bērni dzimuši ar ķeizargriezienu, tāpēc zināju, ka pēc operācijas uzreiz jāstaigā, lai ātrāk dzīst. Tāpēc ļoti ātri cēlos un ātri atgriezos normālā ikdienā. Sākumā nedrīkstēju celties pati, tāpēc pie manis palīgos nāca māsiņa. Daudz staigāju, tiešām daudz. Tā bija karsta vasara, jūlijs, dzīvoju mājas pagrabā un staigāju pa to, bet, kad saule norietēja, gāju ārā. Pēc mēneša jau lēnām un prātīgi vingroju pie fizioterapeita. Pretsāpju zāles dzēru divas vai trīs dienas. Varbūt tāpēc, ka tam biju ļoti gatava, man nebija milzīgu sāpju. Cik atceros, pēc ķeizara sāpēja vairāk nekā pēc šīs operācijas. Starp citu, Ģīļa Plastikas ķirurģijas klīnikai ir 24 stundu atbalsts WhatsApp. Centos bieži nerakstīt, bet reiz kaut ko fotografēju un sūtīju: «Vai tas ir OK?» Man ļoti patika, ka varēju uzdot jautājumus un viņi ātri un ar prieku atbildēja. Tāpat dakteri, māsiņas un visa komanda bija kolosāli, taču lielākais mans paldies, protams, ir plastikas ķirurgam Ansim Ģīlim.
Atsevišķo peldkostīmu uzvilku jau mēnesi pēc operācijas. Meitai bija dzimšanas diena, un mēs braucām uz akvaparku Polijā. Nešļūcu pa trubām un nekāpu baseinā, bet visiem rādīju savu vēderu – man bija atsevišķais peldkostīms un skaistas krūtis. Biju tik laimīga!
Labākais, ko izdarīju!
Skaidrs, ka mēģināju tikt vaļā no vēdera saviem spēkiem, ar dažādiem vingrinājumiem. Kad Ralfs dzima, biju ļoti jauna, un tētis teica – vingro un viss pāries! Bet tā nenotika – tik liela āda nevar savilkties. Pēc operācijas, kad jau sāku trenēties, presīte parādījās ļoti ātri. Tas nozīmē, ka apakšā tā bija, tikai to nevarēja redzēt. Tagad gan perfekti redz katru muskulīti, un visiem rādu vēderu, kuru tik ilgi nevarēju rādīt. Kā tagad uzturu sevi formā? Šausmīgi daudz ēdu un šausmīgi daudz sportoju! Man ļoti garšo ēst, es vispār dzīvoju, lai ēstu. Tāpēc, lai neizplūstu, man daudz jāsporto: trīs reizes nedēļā eju uz sporta zāli, vienreiz nedēļā pie fizioterapeita vingrot un vienreiz uz elektrības treniņiem EMS Fitness – tātad piecas reizes nedēļā. Pagaidām bez redzamiem panākumiem (Smejas). Ja vien tas ir iespējams, sievietēm, kam ir līdzīgas problēmas, ieteiktu izšķirties par operāciju. Tas ir labākais, ko izdomāju un izdarīju. Man šo operāciju ļoti vajadzēja, jo vēders bija mans lielais komplekss un krūšu uzlabošana nāca tikai kā papildu bonuss. Un tagad? Tagad es esmu perfekta (smejas).
Komentē ārsts ANSIS ĢĪLIS, kurš operēja Evelīnu
Evelīnai bija klasiskas mommy makeover jeb māmiņu pārvērtības. Operācijas laikā atbrīvojāmies no vēdera liekās ādas, tauku depozīta sānos, saremontējām diastāzi, satuvinājām vēdera muskuļus, kā arī pacēlām krūtis un ievietojām implantus. Operācija ilga aptuveni piecas stundas. Saprotams, ka daudzas bažījas – kā būs pēc tam? Arī es visvairāk baidos par to, kā būs pēc tam (smejas). Mūsu darbā tā nav ikdienišķa situācija – kombinēt kopā divas tik liela apjoma operācijas. Ņemot vērā pieredzi ar citām pacientēm, mēģināju Evelīnu atrunāt, taču šajā gadījumā tas nenostrādāja, jo Evelīna ir absolūti traks eksemplārs labā nozīmē. Viņa bija arī ļoti labā fiziskajā formā, turklāt ārkārtīgi motivēta sasniegt maksimālu pēcoperācijas rezultātu, nevis gulēt gultā un pārdzīvot, kāpēc darījusi sev ko sāpīgu.
Vienā reizē izdarīt visu, no vienas puses, ir labi, tomēr organismam tas ir dubults trieciens. Tāpēc ievērojam likumu, lai operācija nebūtu ilgāka par piecām stundām, jo katra nākamā stunda rada kaut kādu veselības problēmu risku. Ilgas operācijas stundas paredz arī papildu antibiotikas un papildu prettrombu terapiju. Jo lielāks operācijas apjoms, jo ilgāka dzīšana, jo grūtāk pacienti pēc tam iekustināt, un tam atkal ir savi riski. Tāpēc, ja manipulācijas apvieno, labāk lai ir viens liela apjoma darbs un otrs – mazāks! Taču sievietēm, kurām ir adekvāts vecums, audu kvalitāte, dzīvesveids, fiziskā forma, nav lieku riska faktoru, piemēram, smēķēšanas, aptaukošanās, cukura diabēta, un kuras ir morāli gatavas pēcoperācijas periodam, var apvienot arī lielākas operācijas.
Atkopšanās laiks katrai ir individuāls, bet kritiskas ir pirmās desmit dienas, kad pastāv asiņošanas risks, šajā laikā jūtamas arī sāpes. Ja operēts vēders, mēnesi jāizvairās no vēderpreses, smagumu celšanas; ja operētas krūtis – kustībām, kas iesaista krūšu muskuļus, piemēram, nedrīkst atspiesties uz rokām. Taču pastaigas un pietupieni – droši! Tikpat būtiski ir arī sievieti iekustināt, lai viņa neiesēžas, nerodas tūska un viņa pēc iespējas ātrāk atgrieztos normālā ikdienas ritmā. Pirmo mēnesi infekciju riska dēļ neiesaku atrasties stāvošos ūdeņos – nepeldēties dīķī, ezerā, jūrā, vannā vai džakuzi, bet tekošs ūdens Latvijā ir drošs, tāpēc var iet dušā.
Man lielākais prieks ir redzēt šādus smaidus kā Evelīnai. Tad saprotu, ka šis darbs nav tikai par to, kā nopelnīt naudu vai uztaisīt smukumu, bet gan – kā izmainīt cilvēka dzīvi. Priecājos, ka tagad Evelīna ar smaidu var skatīties uz sevi un ar smaidu var uzvilkt divdaļīgo peldkostīmu. Ja cilvēks spēj nodrošināt normālu dzīves kvalitāti, tajā skaitā tuvinieku atbalstu pēc operācijas, mūsdienu medicīna piedāvā ļoti daudz iespēju. Taču ļoti svarīgi operāciju salāgot ar kopējo veselības stāvokli – ja ir nopietnas sirds, nieru, aknu problēmas, infekcija tajā brīdī, skaidrs, ka mēs neoperēsim. Ar medicīniskajām manipulācijām jābūt atbildīgiem, nedrīkst krist galējībās un atkarībās, kā arī apdraudēt savu veselību un pat dzīvību. Smukuma operācija tomēr nav gluži friziera apmeklējums, kurā uzreiz iegūst rezultātu. Šeit būs jāpastrādā arī pašai un jāpacīnās gan ar diskomfortu pēc operācijas, gan vingrojot un darot visu pārējo, tad arī rezultāts, tāpat kā Evelīnai, neizpaliks.
Īpašais pavasara piedāvājums māmiņām!
Jāņa Ģīļa Plastikas ķirurģijas klīnika šogad aicina jaunās māmiņas sagatavoties vasarai un pludmales sezonai mierīgāk un laicīgāk nekā citus gadus un piedāvā īpašas cenas krūšu un vēdera korekcijas operācijām. Klīnika pēc konsultācijas ar speciālistu piedāvā četrus dažādus operāciju variantus atkarībā no problēmas – tikai krūtis vai tikai vēderu, lielāka vai mazāka apjoma kombinēto operāciju. Uz konsultāciju aicināta ikviena māmiņa, kam ir kāda problēma, un nav nozīmes, cik tā ir sena, jo ikviena sieviete ir pelnījusi iespēju saņemt risinājumu. Piedāvājums spēkā konsultācijām martā, savukārt operācijām – aprīlī un maijā. Lai pieteiktos uz konsultāciju pie kāda no ķirurgiem, lūgums zvanīt (+371 28300800) vai rakstīt: klinika@gilis.lv.
Plastikas ķirurģijas klīnika
+371 28 300 800
klinika@gilis.lv
gilis.lv