Endokrinologi norāda, ka pieaugošā saslimstība ar 2. tipa cukura diabētu ir cieši saistīta ar pacientu lieko svaru un aptaukošanos, ko sekmē pārāk liels taukvielu un ātro ogļhidrātu (miltu izstrādājumi, saldumi, saldinātie dzērieni, ievārījumi, kartupeļi, burkāni) īpatsvars uzturā, apvienojumā ar mazkustīgu ikdienu. Nenodedzinātās kalorijas galvenokārt nogulsnējas zemādas taukos uz kuņģa – tieši tāpēc vidukļa apkārtmērs ir viens no rādītājiem, kam jāpievērš uzmanība. Vienlaikus tiek minēts, ka veselīga dzīvesveida ievērošana var novērst pat līdz 80% saslimšanas gadījumu!
Holesterīna un cukura saistība
Ātrie ogļhidrāti ievērojami palielina glikozes koncentrāciju asinīs, pārkāpjot insulīna ražošanas mehānismus un izraisot vielmaiņas traucējumus. Augsts cukura līmenis izmaina nieru funkcijas, tāpēc ar urīnu pastiprināti tiek izvadīti arī organismam nepieciešamie vitamīni un minerālvielas, kuras piedalās tādos svarīgos procesos kā cukura šķelšanas reakcijas, it īpaši – cukuram pārveidojoties enerģijā.
Paaugstināts cukura līmenis veicina arī aterosklerozes attīstību. Tā ir hroniska asinsvadu slimība, kam raksturīga taukvielu – holesterīna, triglicerīdu – nogulsnēšanās artēriju sieniņu iekšējā slānī un asinsvadu nosprostošanās. Tāpēc ir svarīgi sekot līdzi ne tikai sava cukura līmeņa, bet arī holesterīna rādītājiem. Tos iztulkot palīdzēs ārsts, profesionāli izvērtējot individuālās īpatnības, ģenētisko fonu un iespējamos riska faktorus.
Jāņem vērā, ka paaugstināts holesterīns neliek par sevi manīt un neizraisa nekādus simptomus, kamēr nav uzkrājies pārmērīgā daudzumā, bet agri vai vēlu tas problēmas radīs. Holesterīns var krāties gadiem, līdz asinsvadi sašaurinās, nosprostojas un tiek piedzīvots insults vai infarkts.
Metabolais sindroms – strauji augoša aktualitāte
Veselības centros esošie kardiologi un endokrinologi ceļ trauksmi par pieaugošo problēmu – metabolo sindromu, kas simptomu un pazīmju kopums, kas bieži vien ir raksturīgs pacientiem ar palielinātu ķermeņa svaru. Palielināts ķermeņa svars un palielināts vidukļa apkārtmērs ir būtiskākie metabolā sindroma riska faktori. Metabolo sindromu raksturo sekojoši parametri:
- palielināts arteriālais asinsspiediens ≥130/85 mmHg;
- palielināts vidukļa apkārtmērs;
- palielināts triglicerīdu līmenis ≥1,7 mmol/l;
- samazināts augsta blīvuma liporoteīnu holesterīns jeb «labā» holesterīna līmenis (vīriešiem ≤1,03 mmol/l un sievietēm ≤1,3 mmol/l)
- palielināts tā dēvētais rīta cukurs jeb cukura līmenis venozajās asinīs tukšā dūšā (jāsāk uztraukties, ja tas ir lielāks par 5,6 mmol/l)
Ja no šiem pieciem kritērijiem ir novērojami vismaz trīs, var diezgan droši noteikt, ka ir šī diagnoze – metabolais sindroms. Diemžēl mūsdienu dzīvesveids visai bieži ietekmē svara palielināšanos – sēdošs darbs, mazkustīgs dzīvesveids, fizisku aktivitāšu trūkums, kā arī visai īpatnēji uztura paradumi, kādi agrāk nebija raksturīgi, piemēram, cilvēki patērē vairāk ogļhidrātus nekā olbaltumvielu, tas veicina svara pieaugumu un attiecīgi – metabolā sindroma attīstību.
Pozitīvi, ka metabolo sindromu var novērst un kavēt tā progresiju ar vienkāršiem paņēmieniem. Sabalansēts uzturs un regulāras fiziskās aktivitātes ir pamats veiksmīgai cīņai ar metabolo sindromu, kā arī konsultācija ar ārstu un farmaceitu par potenciālu medikamentu vai uztura bagātinātāju lietošanu sniegs atbalstu.
Veselīgs uzturs un fiziskās aktivitātes
Cilvēkiem, kuriem ir paaugstināts cukura līmenis, atslēga aktīvai, pilnvērtīgai un ilgai dzīvei ir zināšanas par uzturu. Mērena un sabalansēta ēšanas režīma ievērošana normalizēs glikozes koncentrāciju asinīs. Savukārt regulāra fiziska slodze palīdzēs organismam labāk izmantot insulīnu un glikozi, pazeminās asinsspiedienu un tauku (lipīdu) daudzumu, ierobežos to nogulsnēšanos, stiprinās sirds un asinsvadu sistēmas, izturību, kā arī vispārējo veselības stāvokli un, galu galā, – uzlabos pašsajūtu, attēlu spogulī un garastāvokli!
Normālam cukura līmenim – AteroLip® D
Lai agrīni novērstu iespēju attīstīties cukura diabētam, jārūpējas par asinsvadu un sirds veselību. AteroLip® D ir jaunākās paaudzes dabīgs produkts metabolā sindroma un diabēta pacientu atbalstam. AteroLip® D sastāvā esošais kanēlis un hroms palīdz uzturēt normālu glikozes līmeni asinīs. AteroLip® D ir efektīva vielu kombinācija, kas sniedz atbalstu metabolā sindroma un diabēta pacientu ikdienas diabēta diētas ievērošanai.
Iepakojums par izdevīgu cenu pieejams ražotāja internetveikalā lotos-pharma.com
Rekomendējam AteroLip® D lietot kursa veidā. Ieteicamais kursa ilgums 6 mēneši, pēc nepieciešamības un konsultēšanās ar ārstu vai farmaceitu lietošanas kursu var atkārtot. Ieteicams lietot pa 1 kapsulai vienu reizi dienā ēdienreizes laikā. Drīkst lietot no 18 gadu vecuma.