Statistikas dati liecina, ka apmēram trešdaļa sieviešu savas dzīves laikā saskaras ar jaukto vaginītu. Tas nozīmē, ka sievietes makstī vienlaikus sadzīvo vismaz divi dažādi patogēni mikroorganismi – parasti viens no tiem ir raugs, bet pārējie – dažādas baktērijas. Kā saprast, ka laiks doties pie ginekologa? Par to liecina viendabīgi, plāni, dzelteni -zaļpelēki – balti izdalījumi, spēcīga, nepatīkama, zivju smaka, īpaši pēc dzimumakta vai menstruāciju laikā, sāpes vai dedzināšana makstī, nieze un sarkana, pietūkusi vulva.
Jaukts vaginīts var rasties dažādu iemeslu dēļ: iegurņa iekaisuma, spontānā aborta, priekšlaicīgu dzemdību un pēcdzemdību endometrīta dēļ. Ja vaginīts netiek savlaicīgi un pareizi ārstēts, tas var palielināt HIV infekcijas risku, izraisīt papilomatozi, gonokoku infekciju, kā arī veicināt dzemdes kakla vēža attīstību.
Jaukts vaginīts nav vienīgais drauds sievietes veselībai. Tā kā vaginīta simptomi nereti ir līdzīgi arī urīnceļu infekcijai un seksuāli transmisīvām infekcijām, ko izraisa sēnītes, baktērijas un parazīti, tad jāpievērš pastiprināta uzmanība tādiem simptomiem kā dedzināšana, neparasti un dažādu krāsu izdalījumi, izdalījumi ar nepatīkamu smaku vai bez smaržas, kā arī sāpēm urinēšanas vai dzimumakta laikā. Šo visu var izraisīt dabisko baktēriju disbalanss, pārmērīga sēnīšu vairošanās, slikta higiēna, antibiotiku lietošana, hormonālas izmaiņas un novājināta imūnsistēma. Ja tiek novērots viens vai vairāki no minētajiem simptomiem, tad nekavējoties jāvēršas pie ginekologa.
Vairāk informācijas: www.lomexin.lv
Kas var palīdzēt, ja nav iespējas operatīvi nokļūt pie ārsta?
Agrāk jaukta vaginīta ārstēšanai tika nozīmētas dažādas perorālas antibakteriālas un pretsēnīšu zāles, bet tagad virspusēju infekciju ārstēšanai priekšroka tiek dota medikamentiem ar lokālu iedarbību, kas aptur slimības attīstību un saglabā zarnu mikrobiomu, kā arī izslēdz citu blakņu iespējamību. Fentikonazols ir lokāls pretsēnīšu līdzeklis ar plašu darbības spektru. Tas ir efektīvs kandidozes un jauktu infekciju ārstēšanā. Fentikonazols iedarbojas uz lielāko daļu rauga veidu, tam piemīt antibakteriāla iedarbība pret dažādām baktērijām, piemēram, Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Streptococcus spp., Escherichia coli un citām, kas bieži konstatētas maksts infekciju gadījumā.
Dažādu maksts iekaisumu risku var samazināt vai izslēgt pavisam, ievērojot dažus ieteikumus:
- Imunitātes stiprināšana, veselīgs uzturs (mazāk cukura un alkoholisko dzērienu, vairāk pienskābes baktērijas).
- Pareiza higiēna (maksts slaucīšana no priekšpuses uz aizmuguri, sausa vide, bieža apakšveļas un ikdienas ieliktnīšu maiņa).
- Ikdienā izmantot tikai dabiskus higiēnas līdzekļus bez kairinātājiem vai smaržvielām, kā arī lietot paketes un tamponus bez smaržas.
- Pareiza izsargāšanās līdzekļu lietošana (diafragmas, dzemdes kakla vāciņi, spermicīdu aplikators).
- Ikdienā valkāt brīvākas drēbes, dabīgās šķiedras apakšveļu.
- Izvairīties no ilgstošas uzturēšanās karstās masāžas vannās un sēdēšanas mitrā apakšveļā.
- Racionāla antibiotiku lietošana.
- Seksuālo partneru ierobežošana, urinēšana pēc dzimumakta, drošs dzimumakts.