Zinātnieki Ķīnā izpētījuši, ka zarnu mikrofloras sastāvs ir cieši saistīts ar miega traucējumiem – cilvēkiem ar bezmiegu ir izmainīts zarnu baktēriju sastāvs. Zinātnieki pierādījuši, ka tas saistāms ar stresa ietekmi uz organismu. Devāmies šo skaidrot pie Capital Clinic Riga gastroenteroloģes Dr. Ilzes Kikustes. Par saikni starp miega traucējumiem un mūsu vēderu, daktere stāsta: “Gremošanas sistēmas darbība ir ļoti cieši (ar dažādu mehānismu palīdzību) saistīta ar centrālo nervu sistēmu. Pēdējos gados aizvien vairāk tiek lietots termins “zarnu-smadzeņu ass mijiedarbības traucējumi”, tādā veidā apstiprinot zarnu – smadzeņu mijiedarbības lomu dažādu traucējumu attīstībā, kā arī veselīgas pašsajūtas, tai skaitā laba miega nodrošināšanā.”
Saikne starp miegu un zarnu mikrofloru ir kā apburts loks. Slikts miegs var izjaukt līdzsvaru mikroflorā, savukārt traucēts gremošanas process var radīt problēmas ar miegu. Dr. Kikuste šo fenomenu komentē: “Zarnu-smadzeņu ass mijiedarbība tiek nodrošināta ar dažādu sarežģītu mehānismu palīdzību, piemēram, piedaloties veģetatīvajai nervu sistēmai, lielu lomu spēlē arī gremošanas sistēmas mikrofloras stāvoklis, zarnu sieniņas caurlaidība, neiromediatoru jeb dažādu hormonu aktivitāte un stāvoklis. Svarīga ir sabalansēta gremošanas sistēmas motorikas darbība u.c. mehānismi.”
Miega traucējumu risināšanā Dr. Kikuste iesaka konsultēties ar ārstu. “Svarīga ir sabalansēta gremošanas sistēmas motorikas darbība u.c. mehānismi. Zarnu darbības traucējumu gadījumā, kuri traucē kvalitatīvam miegam vislabāk būtu kopā ar savu ģimenes ārstu vai ārstu-speciālistu kopīgi izanalizēt konkrēto zarnu darbības traucējumu raksturu un atbilstoši tam tiktu noteikta pareizā ārstēšana vai nepieciešamības gadījumā – izmeklējumu plāns.”
Lasi vēl
Kā vienu no potenciālajiem līdzekļiem, ko speciālisti var ieteikt pie zarnu darbības traucējumiem mikrofloras veicināšanai, ir probiotikas jeb labās baktērijas.
Divi zarnām draudzīgi labo baktēriju celmi ir pienskābās baktērijas LGG® un bifidobaktērijas BB-12®. LGG® un BB-12® ir probiotikas, kas mūsu zarnās pastāv dabiski. Turklāt bifidobaktērijām BB-12® jau ir zinātniski pierādīta efektivitāte uz koliku mocītu zīdaiņu miega ilguma palielināšanu par 1 stundu! BB-12® lietošana var palīdzēt nomierināt zīdaiņus ar kolikām, kas pārmērīgi raud. Abu baktēriju salikums nodrošina atbalstu labvēlīgas vēdera mikrofloras izveidei un tās uzturēšanai.
Gan LGG® gan BB-12® pieejamas aptiekās nopērkamajā LIVEO probiotiku kompleksā. LIVEO piemērots visai ģimenei, katram ērtā formā – pilienu, kapsulu vai pulverīšu veidā. Dažādās formas ļauj LIVEO piemērot gan jaundzimušo un bērnu, gan pieaugušo vajadzībām.
Avoti:
https://www.chr-hansen.com/en/human-health-and-probiotics/our-probiotic-strains/bb-12
https://www.chr-hansen.com/en/human-health-and-probiotics/our-probiotic-strains/lgg
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12119-insomnia
Li Y et al. The Role of Microbiome in Insomnia, Circadian Disturbance and Depression. Front Psychiatry. 2018
https://www.chr-hansen.com/en/media/press-releases/2021/10/new-study-shows-favorable-impact-of-bifidobacterium-bb12-on-infants-with-colic-symptoms