“Ja jūsu apņemšanās mainīt ēšanas paradumus arvien no jauna cieš sakāvi, tas visticamāk ir saistīts ar to, ka zemapziņa jūsu nodomu līdz šim nav atbalstījusi, lai kādi arī nebūtu tās iemesli,” uzskata šveiciešu psihoterapeite un psihoanalītiķe, grāmatas “Mans svars. Kā zemapziņa palīdz sasniegt mērķi” autore Maja Štorha. Aicinājām grāmatas autori uz īsu sarunu, uzdodot aktuālus jautājumus saistībā ar svara zaudēšanu:
Jautājums: Es ievēroju vienu diētu pēc otras, taču svars nāk tikai klāt. Kas ar mani nav kārtībā?
M. Štorha: Ar Jums viss ir kārtībā! Tas ir pilnīgi normāli, ka psihe pretojas nepārtrauktam spiedienam. Es Jūs apsveicu, Jūs labi jūtat savas vajadzības!
Jautājums: Man ir ļoti grūti saņemties jaunai diētai un sportošanai. Taču man tas ir jādara, jo es kaunos par savu slinkumu un negribu, lai mani dēvē par cilvēku bez gribasspēka. Ko Jūs man ieteiktu? Kā trenēt gribasspēku?
M. Štorha: Tas, ko saka citi cilvēki, nedrīkstētu būt iemesls kaut ko darīt vai nedarīt. Mūsdienās zinātniski ir ļoti labi pierādīts, ka diētas nekādu labumu nesniedz. Tāpat ne visiem patīk mocīties fitnesa zālē. Ja vēlaties vairāk kustēties, varbūt vērts apdomāt suņa iegādi, doties uz deju kursiem vai vienkārši biežāk nodarboties ar seksu? Tās visas ir kustības. Atrodiet sev kaut ko, kas Jums dara prieku!
Jautājums: Ja es sev kaut ko aizliedzu, piemēram, kādu produktu, tad es par to domāju katru dienu arvien vairāk. Kāpēc aizliegumi nestrādā?
M. Štorha: Sev kaut ko aizliedzot, mēs panākam to, ka domājam tieši par to. Tā darbojas smadzenes. Ja es Jums tagad teikšu: “Tikai nedomājiet par rozā ziloni!”, par ko Jūs domāsiet! Tieši tā! Par rozā ziloni!
Jautājums: Kāpēc mēs nespējam iemīlēt savas grumbas un riepas? Kāpēc mēs gribam līdzināties žurnāla vāka modeļiem un būt slaidas?
M. Štorha: Daudzi no mums dzīvo, ļaujoties ārējai ietekmei, nevis uzdodot sev jautājumus, kas ir paša motivācija, vēlmes un mērķi. To ir iespējams mainīt, ja to izdodas saprast un apzināties. Jo vairāk laika Jūs pavadāt, meklējot skaistuma ideālus ārpasaulē, jo vairāk Jūs pazaudējat kontaktu ar sevi. Atrast savus iemeslus svara zaudēšanai ir ļoti svarīgi, taču ne vienmēr tas izdodas uzreiz un viegli. Savs iemesls nepieciešams, lai gūtu spēcīgu motivāciju.
Jautājums: Kāpēc svarīgi domāt par to, ko es gribu sasniegt, nevis par to, no kā es gribu izvairīties. Rezultāts taču tāpat būs vienāds!
M. Štorha: Tas ir līdzīgi kā ar rozā ziloni. Domājot par to, ko negribat (no kā vēlaties izvairīties), Jūs esat spiesti par to domāt, tas rada nevajadzīgu stresu un nervozu sasprindzinājumu, un turklāt Jūs nekad savu mērķi nesasniegsiet. Zinātniski ir pierādīts, ka cilvēkiem, kas savus mērķus izvirza kā izvairīšanās mērķus , piemēram, “Negribu būt resna”, ir sliktāka pašsajūta, zemāka pašvērtība un sliktāka psihiskā veselība. Veiksmīgāk būs, ja mērķi formulēsiet kā tuvošanās mērķi “Es vēlos būt slaida”.
Jautājums: Jūs uzskatāt, ka tikai tad, ja prāts sadarbojas ar zemapziņu, mēs varam veselīgi sasniegt savus mērķus. Kāpēc?
M. Štorha: Ja mērķi izvirzāt tikai ar prātu, Jūs to varat sasniegt tikai ar paškontroli. Cilvēki, kas ilgstoši dzīvo paškontrolē (“To es drīkstu, to es nedrīkstu”), bieži piedzīvo izdegšanas sindromu, depresiju vai ēšanas traucējumus, jo paškontrole ir nepārtraukts stress. Zemapziņā atrodama visa informācija par to, kas nāk par labu tieši jums un no kā ķermenis vēlas Jūs pasargāt, jo zemapziņā uzglabāta visa Jūsu dzīves pieredze. Saskaņojot savu mērķi ar zemapziņu, Jūs spēsiet to sasniegt pašregulējoši – tas nozīmē bez piespiešanās, ar spēcīgu motivāciju, iejūtīgi pret sevi un veselīgi.
Grāmatu iegādājieties grāmatnīcās Jānis Roze vai izdevēja e-veikalā, kur iespējams arī iepazīties ar grāmatas fragmentiem un lejupielādēt darba lapas.