Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam! 50% atlaide līdz 20. janvārim
ABONĒT!
  • Kā veiksmīgāk izdzīvot menopauzi?

    Reklāmraksts
    Šodien
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock.com
    Menopauze, kas sievietei parasti iestājas 51–52 gadu vecumā, nav slimība, tomēr bioloģiskās izmaiņas, kas notiek šajā posmā, būtiski ietekmē veselību un dzīves kvalitāti. Kā šo laiku izdzīvot harmoniskāk, veiksmīgāk un bez hormonu lietošanas, stāsta ginekoloģe DACE MATULE.

    Jau piecus, desmit gadus pirms menopauzes sievietei iespējamas gan menstruālā cikla izmaiņas, gan dažādas subjektīvas izpausmes, kas saistītas ar hormonu disbalansu. Tas notiek tāpēc, ka mūsu olšūnas noveco un vairs neturpina harmonisku estrogēna un progesterona – hormonu, kurus ražo pilnvērtīga olnīca ar dzimumšūnām, – produkciju. Šo laiku sauc par premenopauzi.

    «Sievietes parasti to pamana kā menstruālā cikla izmaiņas – tas kļūst īsāks vai garāks, kādu mēnesi mēnešreižu vispār nav. Šajā laikā iespējami arī epizodiski karstuma viļņi, miega traucējumi, garastāvokļa izmaiņas. Var būt glikozes metabolisma izmaiņas, svara pieaugums, asinsspiediena izmaiņas. Premenopauzes simptomi dod mums zīmi, ka notiek pakāpeniska olšūnu novecošana un olnīcu rezervju izsīkšana. Taču katrai sievietei tas notiek individuāli, un katra var piedzīvot atšķirīgus simptomus. To, kāpēc vienai sievietei simptomi ir ļoti jūtami un smagi, bet citai – gandrīz nemanāmi, ietekmē ģenētika un epiģenētika jeb dzīves laikā iegūtais. Līdz ar to katras sievietes ķermenis uz šo dzimumhormonu samazināšanos reaģē individuāli. Vienai būs ļoti izteikti karstuma viļņi, kas traumēs dzīves kvalitāti tik ļoti, ka būs apgrūtināta pat normāla sociālā funkcionēšana, citai varbūt reizi nedēļā uznāks epizodiski karstuma viļņi, taču nekas sevišķs. Svarīgākais ir izprast, ka olšūnas mums ir ieprogrammētas jau embrionālajā periodā, līdz ar to būs sievietes, kam regulārs menstruālais cikls saglabāsies līdz pat 52 gadiem, un sievietes, kam cikla traucējumi sāksies jau 35–38 gados vai pirms 40 gadiem iestāsies priekšlaicīga menopauze,» skaidro ginekoloģe Dace Matule.

    Visbiežāk izplatītie menopauzes simptomi

    • Izteikti karstuma viļņi, miega traucējumi, arī depresija un trauksme, var būt kognitīvās izmaiņas un migrēna.
    • Samazinās ādas biezums un elasticitāte, veidojas krunkas, kļūst plānāki un izkrīt mati, sausākas gļotādas.
    • Vielmaiņas un svara izmaiņas.
    • Problēmas ar muskuļiem un locītavām.
    • Uroģenitālā simptomātika, piemēram, stresa urīna nesaturēšana.
    • Seksuālās funkcijas izmaiņas – mazinās vēlme pēc seksa, sāpīgs dzimumakts.

    Vai visām sievietēm vajadzīga terapija?

    «Nē, visām sievietēm menopauzes laikā nav vajadzīga medikamentozā terapija – ne hormonālā, ne nehormonālā. Menopauze ir tikai pārejas laiks, kas nenozīmē traģiskas izmaiņas dzīvē, tomēr šis laiks ir jāpārdzīvo. Lai samazinātu vai novērstu menopauzes simptomātiku, kā arī optimizētu ilglaicīgu dzīves kvalitāti un veselības saglabāšanu, šajā laikā svarīgas ir dzīvesveida izmaiņas un var palīdzēt medicīna. Tā kā katras sievietes organisms uz menopauzi reaģē atšķirīgi, arī terapija vairāk būs atkarīga no tā, kas sievieti uztrauc visvairāk. Medicīnā vienmēr būtiski ir pierādījumi – klīniskie pētījumi un izvērtēta medikamentu efektivitāte. Taču labi darbojas arī placebo – sieviete kaut ko lieto, piemēram, tēju, un viņai tas palīdz. Arī pētījumi apliecina, ka placebo uzrāda 30 procentu efektivitāti, bet ļoti emocionālai sievietei šī iedarbība var būt vēl lielāka – līdz pat 60 procentiem,» norāda ginekoloģe.

    Kas būs labākais tieši man?

    Ne visas sievietes var un vēlas lietot hormonu terapiju, tad veiksmīgākai menopauzes perioda izdzīvošanai pastāv citas iespējas. Dace Matule stāsta, ka speciālisti kā tiešām palīdzošu iesaka kognitīvi biheiviorālo terapiju, jo daudzas pārdzīvo menopauzes iestāšanos – gan tās simptomātiku, gan situāciju kā tādu, gan neizbēgamo apjausmu, ka sākusies novecošana. Cita iespēja ir nehormonālo preparātu lietošana, kuri iedarbojas uz smadzeņu centriem. Proti, var lietot selektīvos serotonīna atpakaļsaistes inhibitorus, kurus vairāk gan izmanto neiroloģijā un psihiatrijā, bet par kuriem ir pierādījumi, ka tie var arī samazināt veģetatīvo simptomātiku, karstuma viļņus. Iespējama arī alternatīvā terapija, kurā ietilpst ķekarainā un daurijas sudrabsvece, divšķautņu asinszāle, Ķīnas zirdzene, divgadīgā naktssvece, žeņšeņs, Ginkgo biloba un ārstniecības salvija. Piemēram, žeņšeņs mazina depresijas simptomus, un, ja sieviete jūtas nomākta, var mēģināt palietot to. Taču jāņem vērā, ka, piemēram, ilgstoši lietota ķekarainā sudrabsvece var radīt aknu darbības traucējumus, bet asinszālei ir mijiedarbība ar medikamentiem. Atsevišķi novērojumi (ne pierādījumi!) apliecina arī pozitīvu E un C vitamīna lietošanas ietekmi menopauzes simptomu mazināšanā.

    «No alternatīvām praksēm rekomendē arī akupunktūru pie adatu terapeita, stresa un trauksmes mazināšanas tehnikas un elpošanas vingrinājumus. Ļoti svarīgi ir samazināt svaru – jo sievietei vairāk kilogramu, jo izteiktāki būs karstuma viļņi. Taču, runājot par augu izcelsmes preparātiem, jāsaprot – nav stingru pierādījumu, ka tie sniegtu efektu. Vieni pētījumi norāda, ka fitoestrogēni mazina karstuma viļņus, citi pētījumi to neapliecina. Lai ar fitoestrogēniem sasniegtu kaut vai 80 procentus no maksimālās iedarbības, tie jālieto 48 nedēļas, tātad gadu – atšķirībā no hormonālās terapijas, kas iedarbojas 10 dienu laikā. Taču ir sievietes, kuras menopauzes laikā sāk dzert tējas, un viņām pašsajūta uzlabojas. Ja tas darbojas, kāpēc ne? Ļoti svarīgi, lai augu izcelsmes preparāti ir droši mijiedarbībā ar citiem medikamentiem, kas sievietei varbūt ir jālieto. Viens no efektīvākajiem fitoestrogēniem ir sojas produkti, kas mazina karstuma viļņus, nakts svīšanu, muguras sāpes. Sievietēm, kas tos lieto, ir mazāks sirds un asinsvadu saslimšanas, osteoporozes, krūts, zarnu, endometrija un olnīcu vēža risks. Tāpēc var lietot sojas pienu, sojas pupiņas, arī brokoļus, zirņus, pupiņas – nu neēd Cielaviņu un bifšteku, bet zirņu pikas un uzdzer kefīru! Liela nozīme ir arī harmonijai zarnu traktā – hormonu uzsūkšanās un estrogēna aktivitāte ir cieši saistītas ar zarnu mikrobiomu, bet, ja tur ir problēmas, tas nozīmē traucējumus arī citās jomās. Tāpēc uz menopauzi un tās simptomu mazināšanu jāskatās kompleksi un jāveic profilakses pasākumi gan attiecībā uz fizisko, gan psihisko veselību,» ir pārliecināta Dace Matule.

    Pret karstuma viļņiem ar Coolzen

    Uzskata, ka karstuma viļņi, kas ir visbiežāk izplatītā un viena no mokošākajām menopauzes izpausmēm, vidēji var ilgt piecus, septiņus gadus, bet diviem procentiem sieviešu tie var saglabāties līdz pat 80 gadu vecumam. Jau pāris gadu arī Latvijas sievietēm ir pieejama jauna, kompakta, pārnēsājama viedierīce Coolzen, kas īsā laikā automātiski novērš karstuma viļņus un sniedz tūlītēju atvieglojumu. Ierīci Coolzen piestiprina kakla aizmugurē zem matu daļas ar speciālu tam piemērotu ražotāja veidotu plāksteri.

    Karstuma viļņu noteikšanai Coolzen izmanto izsmalcinātu stratēģiju – ierīce nepārtraukti monitorē ķermeņa temperatūru un, izmantojot patentēto algoritmu, precīzi nosaka karstuma viļņu sākšanos. Tā kā kakla aizmugure ir īpaši jutīga pret dzesēšanas sajūtām, Coolzen izmanto šo cilvēka ķermeņa fizioloģisko reakciju un precīzi nodrošina dzesēšanu šajā zonā. Tādējādi Coolzen apmāna smadzenes, liekot tām pieņemt, ka ķermeņa dabiskie dzesēšanas mehānismi, piemēram, ādas apsārtums un svīšana, jau sākuši darboties un ķermeņa temperatūra pazeminājusies. Kad smadzenes apmānītas, tās ierobežo ķermeņa dabiskos dzesēšanas mehānismus, tādējādi ātri un efektīvi pārtraucot karstuma viļņu epizodes.

    Coolzen lietotāji apliecina, ka šī ierīce ir efektīva gan karstuma viļņu intensitātes, gan ilguma samazināšanā. Karstuma viļņu noteikšanas gadījumā Coolzen ir bijis veiksmīgs, atklājot karstuma viļņus vairāk nekā 85 procentos gadījumu. Arī Daces Matules pacientes, kuras lietojušas Coolzen ierīci, apliecinājušas, ka šī ierīce darbojas. Sievietes bija apmierinātas – piestiprinot šo mazo ierīci aizmugurē uz kakla, viņām uzlabojās miega kvalitāte, jo naktī nebija svīšanas un karstuma viļņu. Coolzen (SIA “R.A.L.”; www.ral.lv; tel.nr. 29600808) nav nekādu lietošanas ierobežojumu, to var izmantot ikviena sieviete, īpaši tās, kurām ir izteikti karstuma viļņi.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē