Mērķa un plāna izveide:
Pirmais solis budžeta plānošanā ir saprast, kur vēlies doties un kā vēlies pavadīt savu gaidāmo avaļinājumu. Vai plāno apceļot Latviju, vai doties uz ārvalstīm, vai plānā ir aktīvā atpūta vai tomēr all inclusive formāts Turcijā vai kādā citā valstī. Tev ir jāizplāno, cik ilgs būs atvaļinājums un kādas būs galvenās aktivitātes, ko vēlies izbaudīt un piedzīvot, esot savā atvaļinājumā. Mērķu apzināšanās un konkrēta plāna izveida palīdzēs noteikt, cik daudz naudas līdzekļu būs nepieciemšami, lai īstenotu visas atvaļinājumā iecerētās lietas.
Izvērtē savus ienākumus un izdevumus:
Lai spētu saprast, cik daudz naudas līdzekļus vari atvēlēt savam atvaļinājumam, ir jāizvērtē savi ikmēneša ienākumi un izdevumi. Jāsaprot, cik daudz naudas Tu saņem katru mēnesi un kur tālāk tiek tērēti šie līdzekļi. Apkopo visus savus ienākumus, tostarp algu, piemaksas, investīcijas, pabalstus utt., kā arī visus izdevumus, ieskaitot rēķinus, ēdienu, dzīvesvietas izmaksas, izklaides un citus ikdienas tēriņus. Apkopojot ieņēmumus un izdevumus, Tu varēsi noteikt, cik daudz naudas vari atlicināt savam nākamajam atvaļinājumam.
Izveido atvaļinājuma budžetu:
Nākamais solis pēc savu ienākumu un izdevumu izvērtēšanas, ir atvaļinājuma budžeta izveide jeb jāapzinās, cik daudz finanšu līdzekļu Tu vari atvēlēt savam atvaļinājuma laikam.
Dažas galvenās izmaksu kategorijas, kas būtu jāņem vērā sastādot atvaļinājuma budžetu:
- Transporta izdevumi – šī kategorija ietver visus transporta izdevumus, kas būs plānoti atvaļinājuma laikā. Padomā par lidmašīnas biļetēm, ja ceļosi ar automašīnu, tad degvielas izdevumiem un arī jāierēķina izmaksas par sabiedrisko transportu (piem., lai pārvietotos pa pilsētu, nokļūtu no lidostas uz pilsētas centru utt.).
- Naktsmītnes – būtiski savlaicīgi izplānot arī naktsmītņu budžetu. Nosaki, cik lielu summu esi gatavs atvēlēt katrai naktsmītnei un kāda veida komforts Tev ir svarīgs. Vai vēlies baudīt greznu atpūtu 5 zvaigžņu viesnīcā, vai arī vēlies ietaupīt, izvēloties ekonomiskākas alternatīvas, piemēram, hosteļus, kempingus vai Airbnb piedāvājumus? Izlem, cik naktis pavadīsi katrā vietā, lai varētu salīdzināt un atrast izdevīgākās naktsmītnes katrai ceļojuma pieturvietai.
- Pārtika un dzērieni – svarīgi jau iepriekš noteikt, cik daudz naudas vēlies iztērēt katru dienu ēdienam un dzērieniem, kā arī izvēlēties, kādā formātā vēlies baudīt maltītes. Ja Tava vēlme ir piedzīvot gastronomiskus piedzīvojumus augstākās klases restorānos, attiecīgi arī budžetam jābūt lielākam, jo šādas vietas bieži vien piedāvā unikālus un izsmalcinātus ēdienus par augstākām cenām. Savukārt, ja plāno savas maltītes taupīgāk, vari izvēlēties vietējos tirgus vai pārtikas veikalus, kur iegādāties produktus un gatavot pašam, kas ļauj būtiski ietaupīt.
- Izklaide un aktivitātes – nevar arī aizmirst par izklaidi un dažādām aktivitātēm, kuras vēlēsies izbaudīt atvaļinājuma laikā (piem., ekskursijas, muzeju apmeklējumi, pasākumi utt.). Ir jānosaka atsevišķs budžets šai konkrētai kategorijai. Kas gan ir atvaļinājums bez atpūtas un izklaidēm?
- Neplānotie izdevumi – ir vērts un pat vēlams atvēlēt un atlikt nelielu naudas summu arī neplānotiem un neparedzātiem izdevumiem, jo nekad nevar zināt, kas var atgadīties ceļojuma laikā. Šādi izdevumi var rasties jebkurā brīdī, piemēram, negaidīti medicīnas izdevumi, pēkšņas transporta problēmas, papildu aktivitātes, kuras nebija paredzēts iekļaut sākotnējā plānā, vai vienkārši vēlies izbaudīt spontānu izklaidi.
Nosaki prioritātes:
Nosakot atvaļinājuma prioritātes, ir būtiski izvērtēt, kur vēlies novirzīt savus finanšu līdzekļus. Pēc tam, kad esi sastādījis kopējo ceļojuma budžetu, pārskati visas ieplānotās aktivitātes un izdevumu kategorijas, lai pārliecinātos, ka tās atspoguļo tieši Tavas vēlmes un intereses. Varbūt ir aktivitātes, kuras vēlies noteikti īstenot savā atvaļinājumā un citas, kas varbūt ir mazāk svarīgas un var izlaist vai arī atstāt uz nākamo reizi. Izvēlies, kas Tev ir vissvarīgākais, un pielāgo savu budžetu atbilstoši tam. Galu galā, plānošana pēc prioritātēm ļaus Tev izbaudīt ceļojumu tieši tā, kā vēlies, nebaidoties no pārāk lieliem izdevumiem vai pārsteigumiem ceļojuma laikā.
Meklē labākos piedāvājumus:
Pirms uzsākt aktīvu lidmašīnas biļešu iegādi un naktsmītņu rezervēšanu, salīdzini un meklē labākos piedāvājums. Izmanto dažādas tiešsaistē pieejamās ceļojumu vietnes, lai salīdzinātu cenas.
Kur atrast labākos piedāvājumus?
- Salīdzini biļešu cenas –Skyscanner, Kayak vai Google Flights.
- Salīdzini naktsmītnes – Booking.com, Airbnb, Tripadvisor, Vrbo un Expedia.
- Salīdzini automašīnas nomas cenas – Kayak, Skyscanner un Rentalcars.com.
Ietaupi naudu:
Ja vēl ir laiks līdz plānotajam atvaļinājumam, jau laicīgi sāc ietaupīt un atlikt naudas līdzekļus. Jāizvērtē konkrētā situācija, iespējams, ka vari atteikties no kādiem ikdienas liekajiem izdevumiem un ietaupīto naudu atvēlēt ceļojumam. Lieliska ideja ir izveidot īpašu atvaļinājuma kontu, kurā tiek glabāta nauda, kas ir domāta atvaļinājumam.
Seko līdzi saviem izdevumiem:
Arī tad, kad jau esi ceļojumā, turpini sekot līdzi saviem izdevumiem. Vari izmantot kādu no aplikācijām (Mint, Expensify vai YNAB) vai vienkārši atzīmē savus izdevumus telefonā. Piefiksē, cik daudz naudas iztērē katrā no kategorijām. Šī uzskaites metode ne tikai palīdzēs saglabāt budžeta līdzsvaru, bet arī dos iespēju apzināties, kur Tev patiešām patīk tērēt naudu un kur vari samazināt izdevumus. Turklāt, šādi plānojot, Tu vari izbaudīt ceļojumu, neuztraucoties par finansēm, un pilnībā pievērsties brīvdienu baudīšanai.
Esi elastīgs:
Ceļojuma laikā bieži vien rodas neparedzēti apstākļi, kas var mainīt Tavus sākotnējos plānus. Tāpēc elastīgums ir svarīga budžeta plānošanas daļa. Gadījumā, ja kāda no iecerētajām aktivitātēm izrādās dārgāka nekā plānots, apsver iespēju to aizstāt ar kādu izdevīgāku alternatīvu vai atstāt kādam citam ceļojumam. Piemēram, ja restorāns, kuru biji izvēlējies, ir krietni dārgāks par plānoto, vari apskatīt citus tuvumā esošos piedāvājumus vai pat izbaudīt vietējā pārtikas tirgū iegādātas maltītes.
Izbaudi atvaļinājumu:
Kad visas atvaļinājuma detaļas ir rūpīgi izplānotas, vissvarīgākais ir tiešām izbaudīt katru mirkli. Budžeta plānošana sniedz drošības sajūtu, kas ļauj Tev ceļojuma laikā atslābināties un neuztraukties par neplānotiem izdevumiem vai finansiālo spriedzi. Tā vietā vari koncentrēties uz jauniem iespaidiem un piedzīvojumiem. Atceries, ka ceļojums ir īstais brīdis, lai izkļūtu no ikdienas rutīnas un izbaudītu to, ko dzīve var piedāvāt. Tāpēc ņem vērā visus plānus, bet nekad neaizmirsti, ka pats galvenais ir būt klāt un izbaudīt mirkli!
Plānojot savu budžetu gaidāmajam atvaļinājumam, viens efektīvs veids, kā pārvaldīt izdevumus, ir kredīts internetā. Šī opcija var nodrošināt Tev papildu līdzekļus, kas varētu būt nepieciešami, lai padarītu Tavu ceļojumu patīkamu, neapdraudot Tavu finansiālo stabilitāti.
Atvaļinājuma plānošana prasa laiku un piepūli, taču pareiza budžeta izveide ļaus Tev izbaudīt ceļojumu bez finanšu raizēm. Nosaki mērķus, izvērtē savus ienākumus un izdevumus, izveido budžetu un esi elastīgs. Izmantojot šos padomus, Tu vari būt pārliecināti, ka Tavs atvaļinājums būs patīkams un bez stresa.
Uzzini vērtīgo – lasi kvalitatīvu aktuālo Santa.lv saturu vietnēs Facebook, Instagram un Draugiem.lv