Holesterīns ir lipīds jeb taukviela, ko ražo aknas. Lipīdi asinīs neizšķīst, nonākt šūnās tiem palīdz lipoproteīni (olbaltumvielu un tauku savienojumi). Augsta blīvuma lipoproteīni (ABL jeb «labais» holesterīns) piedalās šūnu uzbūvē, kā arī dažādu hormonu un D vitamīna sintēzē, savukārt zema blīvuma lipoproteīns (ZBL jeb «sliktais» holesterīns) mēdz uzkrāties uz asinsvadu iekšējām sieniņām, samazinot asinsrites spēju apgādāt ar skābekli un barības vielām sirds muskuli un tādējādi radot kardiovaskulāro slimību risku. Bet tās joprojām ir pasaulē biežākais priekšlaicīgas nāves cēlonis.
Prestižās Hārvardas Medicīnas skolas Bostonā, ASV veiktie pētījumi, kuru rezultāti nesen publicēti, liecina, ka paaugstināts holesterīna līmenis cilvēkam var radīt draudus arī acu veselībai un veicināt glaukomas attīstību. Vienlaikus pētījums liecina, ka statīnu lietošana holesterīna līmeņa pazemināšanai palīdz mazināt šo risku.
Glaukoma ir progresējoša acs saslimšana, kam raksturīgs paaugstināts spiediens acī, kas rada izmaiņas redzes nervā un var pat izraisīt redzes zudumu. Šī slimība ir viens no galvenajiem akluma cēloņiem. Hārvardas Medicīnas skolas pētījums koncentrējās uz visbiežāk sastopamo formu, pazīstamu kā atvērtā leņķa glaukoma, kas sākas ar pakāpenisku perifērās redzes zudumu. Pētnieki vairāk nekā desmit gadus sekoja 136 000 veseliem cilvēkiem pēc 40 gadu vecuma un viņu holesterīna līmeņa izmaiņām. Pētījuma beigās tika diagnosticēti 886 glaukomas gadījumi un izdarīti secinājumi, ka tiem, kuriem anamnēzē bija augsts holesterīna līmenis, biežāk attīstījās glaukoma, turklāt ik pēc 20 miligramiem uz kopējo holesterīna līmeņa paaugstināšanos asinīs par 7% pieauga glaukomas risks.
Pētījumā arī atklāts, ka glaukomas risku par 15% samazina statīnu lietošana. Statīni ir visizplatītākā lipīdu (holesterīna) līmeni pazeminošo zāļu klase, tos visbiežāk lieto sirds un asinsvadu slimību profilaksē. Cilvēkiem, kuri lietoja statīnus piecus vai vairāk gadus, glaukoma attīstījās par 21% retāk nekā tiem, kuri šīs zāles netika lietojuši. «Potenciālie mehānismi, ar kuriem statīni var samazināt primārās atvērtā leņķa glaukomas risku, ir intraokulārā (acs iekšējā) spiediena pazemināšana, palīdzot uzturēt pietiekamu asins plūsmu redzes nervā un stiprinot neiroprotektīvos mehānismus. Saikne ar augstu holesterīna līmeni nav labi izprotama, taču tā var būt saistīta ar redzes nerva asinsrites traucējumiem vai neirodeģeneratīvo procesu saasināšanos novecojot,» sacījusi vadošā pētījuma autore Jae Hee Kang. Ko šeit piebilst? Sekojiet holesterīna līmenim savā asinsainā!
Četri vienkārši ieteikumi, kas palīdzēs uzlabot holesterīna rādītājus
Sirds un asinsvadu slimībām ir vairāki riska faktori, kurus kontrolējot var samazināt šo slimību attīstības risku. Ievērojot šos četrus vienkāršos ieteikumus, jūs uzlabosiet sirds veselību.
1. Atmetiet smēķēšanu!
Smēķēšana ievērojami bojā ne tikai plaušu, bet arī aknu veselību un sirds veselību, tāpēc no šī netikuma ieteicams atbrīvoties. Ja smēķējat tabaku, elektroniskās cigaretes vai lietojat citus tabakas izstrādājumus, nekavējoties atmetiet to! Smēķēšana aizvien ir viena no galvenajām sabiedrības veselības problēmām Latvijā.
2. Esiet aktīvs!
Regulāras fiziskās aktivitātes spēj mazināt risku saslimt ar metabolo sindromu, sirds un asinsvadu slimībām, spēj samazināt risku saslimt ar 2. tipa cukura diabētu, kā arī nostiprina visas muskuļu grupas, locītavas, saites, palielina spēku un lokanību. Neaizmirsīsim, ka regulāras fiziskās aktivitātes veicina psiholoģisko un fizisko labsajūtu kā arī mazina stresa līmeni.
Mēģiniet veikt aerobos vingrinājumus vismaz 30 minūtes dienā, trīs līdz piecas reizes nedēļā. Katru nedēļu ziedojiet vismaz 150 minūtes sirdsdarbību uzlabojošiem vingrinājumiem. Palieliniet sirdsdarbības ātrumu, veicot vienkāršu darbību, piemēram, ejot ātrā tempā.
3. Saglabājiet veselīgu svaru!
Palielināts ķermeņa svars un palielināts vidukļa apkārtmērs ir būtiskākie metabolā sindroma riska faktori. Lai saglabātu veselīgu svaru, regulāri jāvingro un jāsamazina porciju lielums un kaloriju patēriņš ēdienreižu laikā. Vienkārši sakot, lai zaudētu svaru, jāsadedzina vairāk kaloriju nekā patērējat. Ieteicams ievērot zemu kaloriju diētu (ar standarta motorafizisko aktivitāti – apmēram 1800 kalorijas dienā), kā arī ierobežot sāls, viegli asimilējamo ogļhidrātu, dzīvnieku tauku patēriņu.
4. Ēdiet sabalansētas maltītes!
Veselības centros esošie kardiologi par sirdij veselīgu diētu atzīst Vidusjūras diētu. Veselīgas un svaigas pārtikas izvēle – piemēram, dārzeņi, augļi, veseli graudi un pākšaugi – samazina aptaukošanās, sirds slimību un diabēta risku, kā arī ļauj justies labāk nekā, ja ēdat apstrādātu un neveselīgu pārtiku.
Sirds veselības un lipīdu kontrolei - AteroLip® complex!
Lai rūpētos un uzturētu sirdi un asinsvadus labā stāvoklī izvēlies dabas vielu komleksu AteroLip® complex. Tā sastāvā ir dabiskais statīns monakolīns K, kas iegūts no sarkanā rauga rīsiem, no cukurniedrēm iegūts polikosanols, standartizēts olīvu (Olea europea) lapu sausais ekstrakts (polifenols – hidroksitirozols), holīns, kas palīdz nodrošināt normālu lipīdu vielmaiņu, niacīns un vitamīns B12. AteroLip® complex ir ērti lietot, tikai 1 kapsula dienā! Produkts pieejams 30 kapsulu un izdevīgajā 90 kapsulu iepakojumā.
Sīkāku infomāciju atradīsiet Lotos Pharma mājas lapā lotos-pharma.com.