• Kā cīnīties pret paaugstinātu holesterīna līmeni – ar šķiedrvielām!

    Reklāmraksts
    9. oktobris, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Publicitātes foto

    Latvijā un pasaulē sirds un asinsvadu slimības ir galvenais mirstības cēlonis, izraisot katru trešo nāves gadījumu. Latvija saskaras ar būtisku veselības aprūpes slogu, ko rada dzīvesveida riska faktori: valstī ir ES visaugstākais alkohola lietošanas rādītājs, un katrs ceturtais vīrietis katru mēnesi pārmērīgi iedzer. Aptaukojušos pieaugušo un pieaugušo, kas smēķē katru dienu, īpatsvars ir krietni virs ES vidējā līmeņa. Tāpēc ir svarīgi apzināties riska faktorus un tos samazināt. Vai tā būtu uztura paradumu maiņa, uztura bagātinātāju vai medikamentu lietošana, bet rīcībai ir jāseko!

    Kas ir holesterīns?

    Holesterīns ir vaskveida, taukiem līdzīga viela, kas atrodas visās organisma šūnās. Bez holesterīna mēs nespētu dzīvot, bet pārāk daudz holesterīna var radīt problēmas. Organisms pats ražo visu nepieciešamo holesterīna daudzumu, tiek sintezēts lielākoties aknās. Holesterīns ir atrodams arī dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktos, piemēram, olu dzeltenumos, gaļā un sierā. Ja asinīs ir pārāk daudz holesterīna, tas var izgulsnēties, veidojot īpašu aplikumu, t.s. aterosklerotisko pangu. Paaugstināta holesterīna sekas ir aterosklerozes attīstība. Ateroskleroze ir vispārīgs apzīmējums veselam skaitam slimību, kam raksturīga taukvielu (holesterīna, triglicerīdu) nogulsnēšanās artēriju sieniņu iekšējā slānī un tālāku asinsvadu nosprostošanās.

    Kā noteikt kopējā holesterīna līmeni?

    Holesterīna līmeni nosaka veicot asins analīzes. Holesterīna līmeni var noteikt laboratorijās, medicīnas iestādēs, speciālos kardioloģijas kabinetos un daudzās aptiekās.Veselības aprūpes speciālisti rekomendē pirmo holesterīna pārbaudi veikt 6–10 gadu vecumā. Jebkuram pieaugušajam, sākot no 18 gadu vecuma, noteikti ir jānosaka savs holesterīna līmenis. Ideālā gadījumā, ja holesterīna līmenis ir normāls, ik pa 5 gadiem šo pārbaudi vajadzētu atkārtot. Paliekot vecākam, holesterīna līmeni jānosaka biežāk. Interesanti, ka vīriešiem pastāv augstāks risks sirds un asinsvadu slimībām, tāpēc vecumā pēc 35 gadiem holesterīna līmenis būtu jānosaka katru gadu. Sievietēm vecumā pēc 45 gadiem holesterīna līmenis būtu jānoska katru gadu.

    Beta-glikāns – efektīvs līdzeklis holesterīna samazināšanai

    Beta-glikāns ir šķīstoša šķiedrviela, kas galvenokārt atrodama auzās. Tas sastāv no garām glikozes molekulu virknēm, kuras sakārtotas noteiktā veidā, kas ļauj beta-glikānam šķīst ūdenī un darboties kā uztura šķiedrai. Pētniekiem jau kādu laiku zināms, ka auzas spēj pazemināt holesterīna līmeni, taču tikai nesen izpētīts, ka šī labvēlīgā iedarbība piemīt tieši beta-glikānam. Faktiski beta-glikāns var palīdzēt arī cilvēkiem ar diabēta, hipertensijas un infekciju diagnozēm, jo neietekmē šo pacientu lietotos medikamentus.

    Beta-glikāns holesterīna kontrolei

    Vairākos pētījumos pierādīts, ka no auzām iegūtais beta-glikāns var pazemināt zema blīvuma lipoproteīnu (ZBL jeb sliktā holesterīna), kā arī kopējo holesterīna līmeni asinīs. Piemēram, gandrīz 2000 vīriešu, kuriem bija liekais svars un augsts holesterīna līmenis asinīs, piedalījās pētījumā, kurā viena grupa patērēja 35 līdz 50 g auzu kliju dienā, bet otra grupa neēda auzu klijas. Abas grupas uzturēja diētu ar zemu tauku un kaloriju saturu un līdzīgu vingrinājumu režīmu. Rezultātā vīriešiem auzu kliju grupā bija ievērojams ZBL (-1,45 mmol/l) un kopējā holesterīna (-1,75 mmol/l) līmeņa samazinājums, kamēr otrai grupai tas bija niecīgs1.

    Tātad nesenais klīnisko pētījumu pārskats par auzu šķiedrvielu un holesterīna līmeni asinīs apstiprina domu, ka beta-glikāns var samazināt holesterīna līmeni. Lielākā daļa pētījumu atklāj, ka cilvēki, kuri uzturā patērē ievērojamu daudzumu beta-glikāna šķiedras, var samazināt kopējo holesterīna līmeni par 5 līdz 15% un ZBL holesterīnu par 5 līdz 10%. Šī pārskata raksta autori ierosina, ka cilvēkiem vajadzētu patērēt vismaz 3 g auzu beta-glikāna dienā kā daļu no diētas ar zemu piesātināto tauku saturu, lai panāktu klīniski nozīmīgu holesterīna līmeņa pazemināšanos. Tomēr šķiet, ka efekts ir visizteiktākais cilvēkiem, kuriem ir augsts holesterīna līmenis.

    Normālam holesterīna līmenim – AteroLip®!

    Latvijas speciālistu un farmācijas uzņēmuma Lotos Pharma radītie produkti palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni. AteroLip® fiber ir jaunākās paaudzes dabīgs šķiedrvielu avots. Tā sastāvā esošie auzu beta-glikāni palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni asinīs*. Auzu beta-glikānu uzņemšana ēšanas laikā ierobežo glikozes līmeņa paaugstināšanos asinīs pēc ēšanas**. Ceļteku sēnalas palīdz uzturēt normālu zarnu darbību, uzlabot gremošanu un samazināt lipīdu un holesterīna līmeni asinīs. Piemērots vegāniem. Lietošanas veids: ieteicams lietot pieaugušajiem iekšķīgi pa 1 paciņai 3 reizes dienā 15–20 min pirms maltītes. AteroLip® fiber var tikt pievienots ūdenim, sulai vai jogurtam pirms pamatmaltītes.

    Efektīvi uzturēt normālu holesterīna līmeni palīdz AteroLip® complex caps. Tā sastāvā esošais kurkumas ekstrakts palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni asinīs, sirds un asinsvadu sistēmas darbību, kā arī normalizēt aknu lipīdus. Produkts pieejams 30 kapsulu un izdevīgajā 90 kapsulu iepakojumāAteroLip® complex caps efektivitāte ir novērota Latvijas un Igaunijas ģimenes ārstu praksēs, kur tika lietota 1 produkta kapsula dienā 3 mēnešus2.

    *Labvēlīgo ietekmi panāk, katru dienu uzņemot 3g tādu beta-glikānu, kas iegūts no auzām, auzu klijām, miežiem, miežu klijām vai no šādu beta-glikānu maisījuma.

    **Labvēlīgo ietekmi panāk, uzņemot no auzām vai miežiem iegūtus beta-glikānus.

    1. Thies, F., Masson, L., Boffetta, P., & Kris-Etherton, P. (2014). Oats and CVD risk markers: A systematic literature review. British Journal of Nutrition, 112(S2), S19-S30.

    2. Bērziņa M., Parovinčaka J.2023. Jaunākās tendences hiperlipidēmijas pacientiem: Latvijas un Igaunijas ģimenes ārstu novērojuma rezultāti. Materia Medica 6/2023, 34–35

     

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē