– Kāpēc veidojas ādas atslābums uz kakla un pazodē?
– Kakla ādas atslābumam un dubultzodam var būt vairāki iemesli. Visbiežāk to rada ādas elastības zudums, gadu gaitā daļa ādas sastāvdaļu sarūk – samazinās hialuronskābes koncentrācija ādā, elastīna, kolagēna un tauku daudzums, muskuļu šķiedras kļūst vājākas. Mainās ādas tonuss, gravitācijas ietekmē āda atslābst un slīd uz leju, uz kakla veidojot horizontālas rievas. Otrs – zemādas tauki. Tie var veidoties gan anatomiski, gan tad, ja ir liekais svars. Tauki zemādā atrod siltu un ērtu vietiņu, kur tos nekas netraucē, nogulsnējas un rada dubultzodu.
Ir vairākas iespējas palīdzēt to mazināt vai novērst pavisam. Sievietes, kuras nevēlas samierināties ar gravitācijas un novecošanas likumiem, meklē profesionāļu palīdzību. Turklāt noteicošais faktors nav vecums, bet gan ādas stāvoklis un izskats, jo novecošana katrai norit individuāli. Var izmēģināt dažādas gana saudzīgas iedarbības metodes – tās palīdz uz kādu laiku aizturēt ādas turpmāko noslīdēšanu, bet ilgtermiņā efektīvāko rezultātu var gūt, lieko ādu likvidējot ķirurģiski.
– Kādas ir efektīvākās metodes bez skalpeļa palīdzības?
– Horizontālās kakla rieviņas, kas liecina, ka vairs nav astoņpadsmit, mēs varam koriģēt ar injekcijām, ar minimāli invazīvām procedūrām, izmantojot injicējamus fillerus. Audu tonusu iespējams stimulēt ar dažādām aparāttehnoloģijām, kas tonizē un nostiprina ādu, tādējādi mazinot ādas atslābumu. Ja zem kakla ādas ir uzkrājušies zemādas tauki un āda ir zaudējusi elastību, iesakām veikt agresīvākas iedarbības aparātprocedūras ar ultraskaņu, lāzeru, radiofrekvenci, ko kombinē ar mikroadatām u. c. Tās ir efektīvas metodes, kas līdz zināmai robežai spēj radīt jūtamu efektu bez ķirurģiskas iejaukšanās.
Nelieliem dubultzodiem varam veikt arī ķīmisku tauku destrukciju ar deoksiholskābēm, kas sagrauj tauku šūnu apvalkus. Tauku šūnas pakāpeniski sabrūk, uzsūcas, un pazodes apjoms samazinās un izzūd. Efekts ir paliekošs, jo tauku šūnas neatjaunojas. Tas ir labs veids, kā likvidēt tauku slāni bez ķirurģiskas iejaukšanās – ātri, efektīvi un uz visu mūžu. Ja pazodes āda nespēj pietiekami labi savilkties, to var piekoriģēt ar lāzeriem vai ultraskaņu.
– Kā izvēlas ķirurģiskās metodes?
– Var pienākt brīdis, kad vienīgais risinājums kakla ādas, pazodes un ovāla koriģēšanai ir plastiskā ķirurģija, jo ar citām metodēm labu rezultātu vairs panākt nevar. Ja ir tauku polsteri un daudz liekās ādas uz kakla, bet gribas labu izskatu, ir jānāk pie plastikas ķirurga, lai izvērtētu, kā varam palīdzēt. Risinājumi ir vairāki, kakla zonas ādas nostiprināšanai ir vairākas metodes, piemērotāko izvēlamies individuāli – atkarībā no problēmas un tauku lokalizācijas.
Nelielus tauku depozītus, kas izvietojušies zem ādas, varam likvidēt ar tauku atsūkšanu, to var kombinēt ar augstas enerģijas ierīcēm, piemēram, lāzeriem, ultraskaņu u. c. Ja tauki ir lokalizēti dziļāk – zem platizmas muskuļa –, bez ķirurģiskas iejaukšanās tos likvidēt nevar. Dažkārt mēdz būt kakla muskulatūras problē-mas – ja kakla muskuļi vairs nespēj noturēt savas pozīcijas un kakla kontūras pazodē izzūd, to var novērst tikai ar ķirurģisku operāciju. Tās laikā mēs veicam kakla ādas dziļāko struktūru pievilkšanu, atjaunojam un nostipri-nām kakla muskuļus, dažkārt ir nepieciešamas arī dažādas manipulācijas, lai atgūtu muskuļu funkcijas.
Dažkārt tauki uz kakla ir izvietojušies divos slāņos: vienu slāni veido zemādas tauki, otru – tie, kas ir lokalizēti dziļi apakšā zem kakla muskulatūras. Mēdz būt tā, ka dziļais tauku slānis izveidojies pārmēru liels, tad mēs to reducējam ķirurģiski un nostiprinām kakla priekšējo sienu. Visbeidzot ir gadījumi, kad kakla āda ir izteikti nokārusies, un tā nav vienīgā vaina, jo redzam, ka arī sejas vidējā daļa ir stipri paslīdējusi uz leju un vaigi ir pārkārušies pāri žokļa līnijai, radot dubultzoda efektu. Šādās situācijās iesakām veikt kopējo kakla un sejas ādas pacelšanas operāciju jeb facelift.
– Vai operācijai kaut kā ir jāsagatavojas?
– Jebkurai ķirurģiskai operācijai ir jāsagatavojas. Jābūt labam noskaņojumam, labai veselībai, labam skatījumam un pārliecībai par nākotni. Ir jāveic laboratoriskie izmeklējumi, lai izvērtētu vispārējo veselības stāvokli. Ir jāizbrīvē laiks tikai sev, lai nav nekādu svarīgu darbu.
– Operācija notiek vispārējā narkozē?
– Vienkāršākajām injekcijām atsāpināšana nav nepieciešama. Daudziem filleriem jau klāt ir medikamenti, kas mazina sāpju sajūtu, dažkārt izmantojam virsmas anestētiķus, noklājot ādu ar speciālu anestezējošu vielu, kas mazina ādas jutīgumu. Lielāka apjoma manipulācijas, piemēram, tauku atsūkšanu, lielākoties veicam vai nu lokālajā, vai vispārējā anestēzijā, kakla plastika un sejas plastika tiek veikta vispārējā narkozē.
– Vai pēc tam ir jānēsā kompresijas apģērbs?
– Jā, pirmās divas nedēļas pēc operācijas iesakām kaklam elastīgu, spiedošu pēcoperācijas apģērbu, kas mazliet piespiež ādu, palīdz noturēt uz augšu kakla muskuļus. Tas palīdz ādai ātrāk sadzīt, iegūt vēlamo formu, kā arī mazina tūskas attīstību. Kakla bandāža palīdz ātrāk iegūt pārliecinošu rezultātu.
– Cik ilgi pēc operācijas saglabājas iegūtais efekts?
– Tas ir atkarīgs no tehniskā izpildījuma. Ja ķirurgs kakla ādu ir tikai mazliet pavilcis sānu un auss virzienā, visdrīzāk vai nu pati rēta izstiepsies, vai deformēsies auss ļipiņa un nostiepsies trijstūra veidā uz leju, un efekts nebūs pārāk ilgs. Savukārt, ja mēs nostiprinām dziļās struktūras, piemēram, platizmas muskuļus, un fiksējam tos pie nekustīgām vietām, efekts noteikti būs daudz noturīgāks. Lielākoties, tāpat kā sejas plastikai, efekts ir uz 7–10 gadiem. Vajadzības gadījumā operāciju pēc tam var atkārtot.
– Kā ar rētām uz kakla, vai tās ir redzamas?
– Ja muskuļa aponeirozes fiksācija un dziļo tauku likvidēšana ir jāveic kakla priekšējā daļā, rētu mēs ieguldām dabīgo audu krociņā zem zoda apmēram 3–4 cm garumā. Sākumā, paceļot zodu augšup, tā ir redzama, bet laika gaitā kļūst balta un līdzena. Pārējās rētas lielākoties veidojam ap auss ļipiņu, ap ausīm, kur tās nav manāmas. Izņēmums ir gadījumi, kad kakls izveidojies kā tītaram – milzīgs un nokāries, tā vairāk mēdz būt vīriešiem. Lai noņemtu nost apjomīgos ādas un zemādas tauku lēverus, ir jāveic Z veida vai citas ģeometriskas formas grieziens tieši kakla priekšējā virsmā. Tā mēdz būt reti, manā praksē 40 gadu laikā ir bijuši kādi pieci tādi gadījumi. Itin bieži pacienti saka – jebkuras rētas būs daudz labākas nekā tā nokarenā āda uz kakla.
– Šo rakstu ir iedvesmo-jusi kāda paciente, kurai ir veikta kakla plastikas operācija. Viņa esot ļoti priecīga.
– Paciente pirms tam bija izmēģinājusi dažādas metodes, kas nebija devušas cerēto rezultātu, tāpēc izvēlējās kakla plastikas operāciju. Viņa nāca ar pareizu sapratni, ko nozīmē operācija, ko no tās gaidīt. Tagad viņa pati bildēs var redzēt, kā bija pirms tam un kā ir pašlaik. Agrāk, noliecot zodu uz leju, no sāniem bija redzamas trīs tauku krokas, tagad to vairs nav. Cilvēki paši sevi neredz no sāniem, jo parasti, taisot selfijus vai fotografējoties kopbildēs, deguns vienmēr ir pret sauli, zods uz augšu, un tad jau kakls izskatās labi. Bet, tiklīdz mūs nobildē no sāniem, īpaši lasot, skatoties telefonā vai datorā, kad zods ir nolaists, ieraugot sevi bildēs, mēdz būt zināms šoks, kā tas izskatās.
Viedoklis
Paciente Kristīne Jākobsone:
«Pēc sejas novecošanas veida man ir iedzimts deformācijas jeb slāvu morfotips. Agrāk raudzījos uz mammu un bažījos, vai tikai mani negaida kaut kas līdzīgs. Tā arī notika, jau pēc 30 gadu vecuma sāka parādīties dubultzods. Pēdējo 10 gadu laikā mainījās arī ķermeņa masas indekss, kas vairs nav ideāls, bet nav arī kritisks. Sapratu, ka pazodes problēma man ir iedzimta. Vairs nevarēju raudzīties uz savu zodu ne spogulī, ne fotogrāfijās, un pēdējo divu gadu laikā tas man sāka radīt kompleksus. Vairs negribējās fotografēties, jo tieši bildes man katru reizi atgādināja manu problēmu. Citi speciālisti ieteica nogaidīt līdz 50 un tad veikt sejas ovāla pilno plastiku, kā arī nomest svaru, kas nav tik viegli, turklāt tik drīzu vispārējo ķirurģisko iejaukšanos citās sejas zonās man vēl nevajag. Man gribējās būt skaistai tūlīt un tagad, tāpēc devos pie Jāņa Ģīļa.
Dakteris konstatēja, ka man ir kakla platizmas muskuļu iedzimta īpatnība, kad muskuļi nespēj noturēt pazodi, un bija skaidrs, ka bez operācijas nevaru iegūt ideālas zoda līnijas. Tā kā manos plānos bija cita operācija, nolēmu, ka pie vienas narkozes man jāsakopj kakls, – tas brīdis ir pienācis, un nav ko atlikt. Protams, bija mazliet bail, taču esmu kosmētiķe un ikdienā redzu klientes, kas šo operāciju ļoti sekmīgi veikušas daudz jaunākos gados, bet es savos 44 svārstos…
Tagad esmu ļoti priecīga. Operācija un rehabilitācijas periods bija negaidīti vienkārši, nekas man nesāpēja, bija viegla tūska, minimāli zilumi. Katrā ziņā nekas tāds, kas traucētu jau dienu pēc operācijas doties uz ielas. Vienīgi visu laiku (24/7) bija jānēsā bandāža, taču tā netraucēja jau pirmajā nedēļā strādāt pie datora, to noņēmu tikai sabiedriskās vietās. Operācija bija maija beigās, bija liels karstums, taču es jutos labi. Rēta dzija ātri, un šobrīd to gandrīz nemana, tikai tad, ja zodu paceļu uz augšu.
Pēc nedēļas atgriezos biroja darbā un pēc divām sāku pieņemt klientus. Tikai tagad apzinos, ka operāciju vajadzēja veikt krietni ātrāk. Jānis Ģīlis ir lielisks ārsts, jauks, patīkams, šī jau ir otrā reize, kad uzticējos viņam. Viņš neieteiks neko lieku, viņš pat atteica man plakstiņu operāciju, lai gan jau biju iedegusies pie vienas anestēzijas nogriezt ko vairāk. Īsts profesionālis. Man ir svarīgi, ka viņam ir liela pieredze, ka viņš joprojām apmeklē plastiskās ķirurģijas kongresus un turpina izglītoties. Ļoti patika arī visa viņa komanda – anesteziologs, aprūpes māsas, administratores.»
Sadarbībā ar: