Kāpēc ir svarīgi regulāri apmeklēt ginekologu un veikt profilaktiskas ginekoloģiskās apskates, stāsta Veselības un skaistuma centra ginekoloģe Jana Bjornsone.
Profilaktiskas apskates veselībai un sirdsmieram
Regulāras ginekologa vizītes un izmeklējumi ir būtiski veselīgas un pilnvērtīgas dzīves nodrošināšanai, jo profilakse vienmēr ir efektīvākā metode veselības uzturēšanai, kas ļauj izvairīties no smagu komplikāciju riska.
Agrīna slimību diagnostika
Profilaktiski ginekologa apmeklējumi ļauj savlaicīgi diagnosticēt virkni ginekoloģiskās saslimšanas, tostarp, dzemdes kakla displāziju, ko izraisa HPV jeb cilvēka papillomas vīruss, dzemdes kakla vēzi, olnīcu cistas, endometriozi, seksuāli transmisīvās slimības un citas kaites. Svarīgi atcerēties, ka liela daļa ginekoloģiskās saslimšanas sākuma stadijā ir asimptomātiskas, un profilaktiskas apskates ir vienīgais veids, kā slimību laikus diagnosticēt.
Agrīna diagnostika ļauj laikus uzsākt ārstēšanu, tā ievērojami uzlabojot atveseļošanās prognozes, mazinot iespējamo komplikāciju risku un slimības ietekmi uz pacientes vispārējo dzīves kvalitāti. Profilaktiskā pārbaude ietver ne tikai ginekoloģisko apskati, bet arī dzemdes kakla skrīningu, atbilstoši valstī noteiktajai dzemdes kakla vēža skrīninga programmai, iegurņa orgānu ultrasonogrāfiju, krūšu pārbaudi un, nepieciešamības gadījumā, arī citas analīzes.
Profilaktiskās pārbaudes ieteicams veikt ne retāk kā reizi gada, sākot no dzimumdzīves uzsākšanas, līdz pat sirmam vecuma, pat ja nav sūdzību par veselības stāvokli.
Grūtniecības plānošana un uzraudzība
Ginekologa konsultācija ir neaizstājamas grūtniecības laikā, taču profilaktisku pārbaudi ieteicams veikt arī bērniņa plānošanas periodā. Pirms grūtniecības iestāšanās, ginekologs veiks nepieciešamos izmeklējumus un analīzes, lai pārliecinātos ne tikai par sievietes veselības stāvokli, bet arī izslēgtu iespējamās ginekoloģiskās saslimšanas, kas var kavēt grūtniecības iestāšanos un negatīvi ietekmēt grūtniecības norisi. Tāpat ginekologs sniegs rekomendācijas par veselīgu dzīvesveidu, uztura bagātinātāju lietošanu un citiem faktoriem.
Savukārt, ja pārim neizsargājoties, gada laikā grūtniecība dabiskā veidā neiestājas, ieteicams pēc iespējas ātrāk doties pie ginekologa. Neauglības jautājumu risināšanai, sievietei tiek veikta ne tikai standarta apskate, bet nozīmēti papildu izmeklējumi, tostarp, hormonu analīzes, olvadu caurlaidības pārbaude, ginekoloģiskā ultrasonogrāfija u. c. Turklāt ginekologs ieteiks arī izmeklējumus, kurus ieteicams veikta arī partnerim.
- Lasi rakstu “Pirmā ultrasonogrāfija grūtniecēm – viss, kas jāzina topošajiem vecākiem!” un uzzini, kad plānot pirmo ginekologa apmeklējumu un kā norit pirmais USG izmeklējums, iestājoties grūtniecībai!
Hormonālā līdzsvara uzturēšana
Hormonālais līdzsvars ir ārkārtīgi būtisks sievietes vispārējai veselībai un pašsajūtai. Profilaktisko vizīšu laikā ginekologam, izvērtējot sievietes sūdzības, ir iespēja diagnosticēt dažādas hormonālas problēmas, tostarp, neregulāras menstruācijas, policistisko olnīcu sindromu, menopauzes simptomus un vairogdziedzera darbības traucējumus.
Izvērtējot diagnozi, iespējams savlaicīgi pielāgot nepieciešamo hormonālo terapiju, kas ļauj atjaunot hormonālo līdzsvaru un mazināt simptomus, kas ietekmē sievietes dzīves kvalitāti, kā arī, nepieciešamības gadījumā, nozīmēt papildu izmeklējumus pie citiem speciālistiem.
Intīmās higiēnas un estētikas jautājumi
Mūsdienās arvien aktuālākas kļūst dažādas intīmās zonas skaistumkopšanas procedūras, tostarp, lāzerepilācija, bikini vaksācija. Tomēr, saskaroties ar hormonālajiem traucējumiem, iepriekš vēlams apmeklēt ginekologu, lai izvērtētu procedūras piemērotību sievietes veselības stāvoklim.
Tāpat ārsts var konsultēt par intīmās higiēnas jautājumiem, palīdzot izvairīties no infekciju riska un ikdienas diskomforta. Ar šāda veida problēmām biežāk saskaras sievietes grūtniecības vai menopauzes laikā, kad hormonālo izmaiņu rezultātā var pastiprināties vaginālie izdalījumi, parādīties maksts sausums, sieviete biežāk sāk slimot ar vaginālo kandidozi jeb piena sēnīti. Atkarībā no sūdzībām, ginekologs nozīmēs medikamentozo terapiju, piemērotākos maksts kopšanas līdzekļus vai citas ārstēšanas metodes.
Kontracepcijas izvēle
Profilaktisko vizīšu laikā ginekologs palīdzēs pielāgot arī sievietei piemērotāko kontracepcijas metodi, ņemot vērā individuālās vajadzības, veselības stāvokli un dzīvesveidu. Speciālists sniegs informāciju, par katras metodes priekšrocībām, kā arī izvērtēs sievietes sūdzības, ja izvēlētie kontracepcijas līdzekļi izraisa blakusparādības, piemēram, galvassāpes, straujas svara izmaiņas, garastāvokļa svārstības, libido izmaiņas.
Atkarībā no sūdzību rakstura, speciālists var ieteikt pielāgot esošo kontracepcijas metodi vai izvēlēties citu. Pareizi izvēlēta kontracepcijas metode palīdz ne tikai izsargāties no nevēlamas grūtniecības, bet var palīdzēt arī menstruālā cikla regulācijai un atsevišķu ginekoloģisko saslimšanu riska mazināšanai.
Svarīgi atcerēties, ka reproduktīvā veselība ir katras sievietes pašas atbildība, tāpēc profilaktiskas vizītes jāuztver kā iespēja nodrošināt sev labu pašsajūtu, ikdienas komfortu, patīkamu dzimumdzīvi un vitalitāti visa mūža garumā.
Parūpējies par savu veselību laikus – piesaki vizīti jau tagad!
Veselības un skaistuma centrā Adoria Rīgā, A. Čaka ielā 70–3, piedāvājam plaša spektra ginekoloģiskos izmeklējumus un analīzes, ginekoloģisko ārstēšanu, valsts apmaksātu grūtnieču uzraudzību, ginekoloģisko un grūtnieču USG! Piesaki savu vizīti adoria.lv vai zvanot pa tālruni +371 67 315 000!