Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam 2025. gadam!
ABONĒT! ABONĒT!
  • Drošība uz ceļa ziemā: Ko noderīgi zināt?

    Reklāmraksts
    19. februāris
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Ziemas sezona ceļu satiksmē nes paaugstinātus riskus autovadītājiem, gājējiem un citiem ceļu satiksmes dalībniekiem. Sniegs, ledus, slikta redzamība un strauji mainīgi laikapstākļi var radīt bīstamas situācijas, kas prasa pastiprinātu uzmanību un atbildīgu rīcību no visiem ceļu satiksmes dalībniekiem. Lai izvairītos no negadījumiem, būtiski ir ievērot drošas braukšanas principus.

    Šajā rakstā aplūkosim svarīgākos aspektus, kas palīdzēs ikvienam pārvietoties droši arī aukstajos mēnešos.

    Ziemas apstākļi un to ietekme uz ceļu satiksmes drošību

    Ziemas sezona rada virkni izaicinājumu ceļu satiksmē, būtiski ietekmējot braukšanas drošību. Sniegs un ledus var padarīt ceļu virsmas slidenas, palielinot bremzēšanas ceļu un samazinot transportlīdzekļu vadāmības kontroli. Turklāt strauji mainīgie laikapstākļi var radīt papildu riskus, tostarp samazinātu redzamību miglas vai puteņa dēļ.

    Galvenie drošības pasākumi ziemā

    Autovadītājiem ziemas laikā ir jābūt īpaši uzmanīgiem un jāpielāgo savs braukšanas stils atbilstoši apstākļiem. Ne mazāk svarīgi ir sagatavot savu automašīnu braukšanai ziemas apstākļos. Apskatīsim galvenos drošības pasākumus ziemā.

    Piemērotas riepas

    Ziemas riepas ir viens no svarīgākajiem faktoriem drošai braukšanai aukstajos mēnešos. Izvēloties ziemas riepas, jāpievērš uzmanība protektora dziļumam – tam jābūt vismaz 4 mm, lai nodrošinātu labu saķeri ar ceļu. Ziemā var izmantot riepas ar radzēm vai bez tām – radžotās riepas nodrošina labāku saķeri uz apledojušiem ceļiem, savukārt parastās ziemas riepas ir efektīvākas uz slapjiem un sniegotiem ceļiem.

    Riepas ar radzēm Latvijā ir atļautas no 1. oktobra līdz 1. maijam. Savukārt parastās ziemas riepas nepieciešamas no 1.decembra līdz 1.martam. Tāpat svarīgi arī regulāri pārbaudīt riepu spiedienu, it īpaši ziemā, jo zemā temperatūrā tas var samazināties.

    Automobiļa sagatavošana

    Pirms ziemas sezonas nepieciešams savlaicīgi sagatavot mašīnu. Jāpārbauda akumulatora stāvoklis, jo aukstumā tā jauda samazinās, kas var apgrūtināt automašīnas iedarbināšanu. Jāuzpilda ziemai piemērots dzesēšanas un vējstikla šķidrums, kas nesasals zemās temperatūrās, kā arī jāpārliecinās, ka bremzes un lukturi darbojas nevainojami, jo ziemā īpaši svarīga ir gan efektīva bremzēšana, gan redzamība.

    Visbeidzot, autovadītājiem ir jānodrošina, ka transportlīdzeklim ir derīga OCTA un, ja iespējams, arī KASKO apdrošināšana, kas var būt ļoti noderīga neparedzētās situācijās uz slideniem ceļiem. Atceries, ka OCTA apdrošināšana tavam auto ir obligāta. Ja polise nav iegādāta, var tikt piemērots sods par braukšanu bez OCTA polises.

    Svarīgākie rīki automašīnā

    Ziemā automašīnā vienmēr jābūt rīkiem, kas var palīdzēt tikt galā ar sarežģītām situācijām uz ceļa. Sniega lāpsta būs noderīga, ja automašīna iestrēgs sniegā, savukārt ledus skrāpis un birste palīdzēs notīrīt stiklus, lukturus un virsbūvi, nodrošinot labāku redzamību un drošību. Tāpat ieteicams turēt automašīnā lukturīti ar rezerves baterijām, lai nepieciešamības gadījumā nodrošinātu apgaismojumu tumsā. Papildus var noderēt arī vilkšanas trose, starta kabeļi, silts apģērbs un atstarojošā veste.

    Kā braukt droši ziemas apstākļos?

    Braukšana ziemā prasa lielāku spēju pielāgoties mainīgajiem apstākļiem. Viens no svarīgākajiem drošības principiem ir braukšanas ātruma pielāgošana – pat, ja atļautais ātrums ir lielāks, slidenos apstākļos ieteicams braukt lēnāk, lai saglabātu kontroli pār transportlīdzekli.

    Tāpat jāievēro lielāka distance starp automašīnām, jo bremzēšanas ceļš uz apledojušas vai sniegotas brauktuves ir ievērojami garāks nekā vasarā. Jāizmanto tuvās gaismas arī dienas laikā, lai uzlabotu redzamību un padarītu sevi labāk pamanāmu citiem satiksmes dalībniekiem. Svarīgi ir izvairīties no straujām kustībām – pēkšņa bremzēšana, asi pagriezieni un strauja ātruma uzņemšana var izraisīt automašīnas slīdēšanu. Ja tomēr rodas sānslīde, jācenšas saglabāt mieru un stūrēt virzienā, kurā vēlaties doties, nevis pēkšņi bremzēt. Uz tiltiem un viaduktiem jābūt īpaši piesardzīgiem, jo šīs vietas apledo ātrāk nekā pārējais ceļš.

    Sagatavoties ziemai ir būtiski

    Apkopojot svarīgāko, braukšana ziemas apstākļos var būt izaicinoša un prasa no autovadītājiem īpašu piesardzību. Ne tikai sniegs un ledus var būtiski ietekmēt ceļu satiksmes drošību, bet arī slikta redzamība, tāpēc ir būtiski izvēlēties kvalitatīvas ziemas riepas, savlaicīgi sagatavot automašīnu un vienmēr turēt līdzi nepieciešamos rīkus ārkārtas situācijām. Braucot ziemā, jāpielāgo ātrums ceļa apstākļiem, jāievēro lielāka distance un jāizmanto gaismas pareizi, lai uzlabotu redzamību. Drošība uz ceļa ziemā ir atkarīga no autovadītāja gatavības un spējas pielāgoties mainīgajiem laikapstākļiem, tāpēc atbildīga braukšana ir labākais veids, kā pasargāt sevi un citus satiksmes dalībniekus. Parūpējies par papildu aizsardzību un drošību uz ceļa ar Balcia KASKO. Izvēlies sev piemērotāko polisi un brauc bez raizēm, zinot, ka negaidīti izdevumi un sarežģījumi uz ceļa tiks segti.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē