• Brilles bērnam

    Reklāmraksts
    Šodien
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Ja acu ārsts mazajam izrakstījis brilles, rodas daudz jautājumu – kā izvēlēties vispiemērotākās, vai tās būs pietiekami izturīgas, cik bieži brilles ir jāmaina, kā tās pareizi kopt ikdienā? Uz vecāku jautājumiem atbild Fielmann optikas un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Acu slimību centra optometriste Zanda Ruskule.

    Zanda Ruskule, optometriste Fielmann optikā un BKUS Acu slimību centrā

    1. Vai optikas salonā pirms briļļu izgatavošanas bērnam vēlreiz tiek pārbaudīta redze?

    Kad acu ārsts bērnam izrakstījis brilles, nākamais solis ir doties uz optikas salonu, lai pasūtītu pareizas brilles atbilstoši receptē norādītajiem parametriem.

    Ja bērnam nesen ir bijusi pilna acu izmeklēšana pie acu ārsta, optikas salonā redzi parasti vēlreiz nepārbauda, jo ārsts jau ir veicis precīzu diagnostiku. Optometrists vai optikas speciālists pārbaudīs receptes atbilstību, palīdzēs izvēlēties bērnam piemērotu briļļu ietvaru un lēcas, ņemot vērā gan redzes korekcijas vajadzības, gan ērtību un bērna dzīvesveidu. Mūsu galvenais uzdevums ir nodrošināt briļļu pareizu izgatavošanu, precīzi ievērojot izrakstīto recepti.

    Tomēr mēdz būt gadījumi, kad optometrists var ieteikt uz vietas veikt papildu izmeklēšanu, ja bērns pie acu ārsta bijis pirms ilgāka laika un brilles nav pasūtītas triju mēnešu laikā, kas ir mūsu valstī pieņemtais briļļu receptes derīguma termiņš. Tāpēc mans ieteikums – vienmēr saglabāt un ņemt līdzi arī speciālista slēdzienu, lai spriestu par redzes izmaiņām vai stabilitāti. Optikas salonā tiks piedāvāta atkārtota redzes pārbaude, ja bērnam ir kādas īpašas redzes prasības, ir radušās izmaiņas kopš pēdējās vizītes pie acu ārsta vai arī vecāki ir nolēmuši bērnam izvēlēties, piemēram, miopijas kontroles briļļu lēcas. Tad ir svarīgi, lai būtu maksimāli labs redzes asums. Vēl situācija, kurā redzi ieteiks pārbaudīt, – piemeklējot bērnam kontaktlēcas, apmācot, kā tās lietot, vai pēc tam tās novērtējot.

    2. Kā atšķiras bērnu brilles no pieaugušo brillēm?

    Bērns nav mazāka pieaugušā versija! Jo mazāks bērns, jo vairāk atšķirību. Bērniem piedzimstot deguna sakne ir plakanāka nekā pieaugušajiem, un briļļu rāmis uz deguna īsti labi var neturēties, tāpēc bērnu briļļu rāmīši pie deguna ir plakanāki, biežāk izgatavoti no silikona vai cita ādai draudzīga materiāla. Bērniem, esot fiziski aktīvākiem, briļļu rāmis var tikt piespiests, norauts, deformēts, tādēļ tam noteikti ir jābūt elastīgākam nekā pieaugušo brillēm. Bērnu brilles izstrādātas tā, lai nodrošinātu komfortu, drošību un funkcionalitāti, kas atbilst bērnu ikdienas aktivitātēm un vajadzībām.

    • Izturība un materiāli. Bērnu brilles ir izgatavotas no īpaši izturīgiem materiāliem, lai izturētu aktīvo dzīvesveidu. Ietvari parasti ir elastīgi un viegli, bieži vien izgatavoti, piemēram, no silikona, kas ir izturīgs pret triecieniem.
    • Vieglāks svars. Bērnu brillēm ir jābūt īpaši vieglām, lai tās būtu ērti valkāt ilgu laiku, neradot spiedienu uz degunu vai ausīm.
    • Drošība. Lēcas bērnu brillēm bieži ir izgatavotas no triecienizturīga polikarbonāta, kas ir mazāk pakļauts plīšanai salīdzinājumā ar parastajām plastmasas vai stikla lēcām, kas tiek izmantotas pieaugušo brillēs.
    • Ērtība un stabilitāte. Bērnu briļļu ietvari izstrādāti tā, lai tie labi piegultu bērna sejai, nenokristu vai neslīdētu. Bieži vien ir pieejamas speciālas elastīgas kājiņas vai stiprinājumi, kas notur brilles vietā aktīvas kustības laikā.
    • Dizains un stils. Bērnu brilles bieži ir spilgtās krāsās vai ar bērnu iecienītiem motīviem, lai tās būtu bērniem pievilcīgākas un radītu pozitīvu pieredzi briļļu nēsāšanā.

    Ņem vērā! Bērnam brilles var izgatavot vidēji septiņu darbdienu laikā.

    3. Kādas ir vispiemērotākās brilles mazam bērniņam, kādas labāk izvēlēties bērnam divu triju gadu vecumā un pirmklasniekam?

    Pašiem mazākajiem jāizvēlas brilles, kuru ietvari ir viegli, elastīgi un izturīgi, izgatavoti no mīkstiem materiāliem, piemēram, silikona, lai tie būtu droši un ērti. Divus vai trīs gadus vecam bērnam svarīga ir briļļu elastība un triecienizturīgas lēcas, kā arī regulējami deguna spilventiņi, lai brilles labi piegultu. Pavisam mazi bērniņi brilles bieži mēdz raut nost – nevis redzes kvalitātes dēļ, bet tāpēc, ka viņi kaut ko jūt, pieskaroties sejai, tāpēc brillēm jābūt izturīgām pret šādu regulāru noraušanu. Reizēm mazais ir izspiedis stikliņus no rāmīša, un vecāki paši tos ir ielikuši atpakaļ. Šādā situācijā iesaku pēc tam iegriezties optikas salonā, ņemot līdzi briļļu recepti, lai pārbaudītu, vai stikliņi ir ielikti atpakaļ pareizi.

    Pirmklasniekam, kurš daudz laika pavada mācoties, brillēm jābūt vieglām un izturīgām. Ļoti bieži dzirdu jautājumu – vai bērnam ir nepieciešamas briļļu lēcas ar zilās gaismas filtriem? Balstoties uz zinātniskajiem pētījumiem, veselīgai bērna redzes attīstībai ir nepieciešams pilns gaismas spektrs. Tas nozīmē, ka bērnam ir daudz jāiet ārā, jāatrodas dabiskā apgaismojumā, arī zilajā un ultravioletajā, taču visam ir jābūt ar mēru. Ja vecāki seko līdzi un ierobežo bērna laiku pie viedierīcēm, zilās gaismas briļļu lēcas nav obligātas. Savukārt, ja viedierīču lietošanas laiks bērnam nav limitēts, noteikti iesaku briļļu lēcas ar zilās gaismas filtru.

    4. Vai ir kādi īpaši stiprinājumi, lai mazais nerautu nost brilles?

    Jā, mazam bērnam var izmantot īpašus briļļu stiprinājumus, lai brilles nenoslīdētu un bērns tās nevilktu nost. Var izmantot elastīgas siksniņas, kas piestiprināmas pie briļļu kājiņām un aptver bērna galvu, tā nodrošinot, ka brilles paliek savā vietā. Daži briļļu ietvari tiek ražoti ar regulējamām kājiņām vai īpašām mīkstām uzlikām, kas cieši piegulst aiz ausīm, tādējādi novēršot briļļu slīdēšanu.

    5. Vai ir kādi īpaši briļļu lēcu pārklājumi, lai tās būtu izturīgākas?

    Jā, bērnu briļļu lēcas var padarīt īpaši izturīgas, izvēloties gan piemērotus materiālus, gan pārklājumus. Īpaši izturīgas pret triecieniem un daudz noturīgākas par standarta plastmasas lēcām ir polikarbonāta lēcas. Tās ir piemērotas aktīviem bērniem, jo ir gan vieglas, gan izturīgas pret plīšanu.

    Lai vēl vairāk palielinātu lēcu izturību pret skrāpējumiem, uz lēcām var uzklāt cietības pārklājumu. Tas nepadara lēcas neiznīcināmas, bet ievērojami mazina skrāpējumu iespējamību ikdienas lietošanā.

    6. Vai brilles aug līdz ar bērnu?

    Tāpat kā bērns mācās staigāt un runāt, viņš mācās arī redzēt. Visi mazuļi piedzimst aptuveni ar +3,0 dioptriju hipermetropiju jeb tālredzību, un sākumā redzes asums ir minimāls. Labs redzes asums attīstās ar laiku, un, bērnam augot, pakāpeniski un samērīgi aug arī acs, līdz attēls krīt tieši uz tīklenes un tālredzība ir samazinājusies. Šis process katram ir individuāls un var ilgt līdz pat 12–18 gadu vecumam. Skaidrs, ka viens briļļu rāmis nederēs no 3 līdz 13 gadu vecumam, arī briļļu stiprums mainīsies. Tā kā bērna seja un galva aug, brilles laiku pa laikam ir jāpielāgo vai jāmaina. Tas nozīmē, ka jāseko līdzi, lai briļļu ietvari un lēcas joprojām nodrošinātu pareizu redzes korekciju un ērti piegultu, tāpēc ir nepieciešamas regulāras vizītes pie optometrista vai oftalmologa, lai pārliecinātos, ka ir pareizi pielāgotas brilles un tās atbilst augošā bērna vajadzībām gan redzes, gan komforta ziņā.

    7. Kā bērna brilles pareizi uzglabāt un kopt ikdienā?

    Ja bērnam brilles ir izrakstītas pastāvīgai lietošanai, tām ir jāatrodas uz acīm, un tikai pa nakti vai dauzoties brilles uzglabā cietā futrālī, lai pasargātu no bojājumiem. Briļļu lēcas ir jātīra ar mikrošķiedras lupatiņu un speciāliem tīrīšanas līdzekļiem, lai novērstu skrāpējumus. Pie mums Fielmann optikā ir pieejams arī briļļu SPA – kad brilles tiek tīrītas ultraskaņas vannā, kur vibrācijas iztīra netīrumus no grūti sasniedzamām vietām. Regulāri arī jāpārbauda, vai ietvars un skrūves ir kārtībā, un, ja nepieciešams, jādodas uz optikas salonu veikt korekcijas.

    8. Kādos gadījumos palīdzēs speciālās miopijas lēcas?

    Optikas nozarē bērnu redzes veselībai tiek pievērsta īpaša uzmanība, jo arvien vairāk bērnu sastopas ar redzes problēmām, īpaši ar miopiju jeb tuvredzību. Miopiju nereti saucu par nākamo pandēmiju, jo aizvien vairāk ir bērnu, kam brilles jālieto pastāvīgi, lai labi redzētu tālumā. Diemžēl, kad miopija ir parādījusies, kamēr bērns aug, mīnuss parasti aizvien palielinās. Šajā jomā viens no nozīmīgākajiem jauninājumiem ir Stellest™ lēcas, kas izstrādātas tieši miopijas kontrolei. Miopijas kontrole ir pasākumu kopums – tas, ko varam darīt, lai apstādinātu vai bremzētu mīnusa pieaugšanu. Stellest™ lēcas ir novatoriskas un palīdz palēnināt miopijas progresēšanu bērniem. Tās izstrādātas tā, lai nodrošinātu skaidru redzi, vienlaikus koriģējot un kontrolējot tuvredzības attīstību. Pētījumi liecina, ka šādas lēcas var ievērojami samazināt tuvredzības pasliktināšanās tempu, tādējādi ilgtermiņā palīdzot saglabāt bērna redzi veselīgāku. Tāpat obligāti lielāka uzmanība ir jāpievērš digitālo ierīču ietekmei uz bērnu redzi, vecākiem ir jāierobežo ekrānu laiks, palielinot aktivitātes svaigā gaisā, un bērniem regulāri ir jāveic acu pārbaude jau agrīnā vecumā, lai savlaicīgi konstatētu un kontrolētu redzes problēmas.

    9. Vai bērniem ir jāvalkā saulesbrilles?

    Jā, bērniem ir ļoti svarīgi lietot saulesbrilles, lai aizsargātu acis no kaitīgajiem UV stariem. Iepriekš minēju, ka bērna redzes veselīgai attīstībai ir nepieciešams pilns gaismas spektrs, tāpēc, ja mazais dodas, piemēram, mājās no dārziņa, obligāti katru reizi nav jāliek saulesbriles. Bet, ja bērns visu dienu pavada spēļu laukumā vai pie jūras, saulesbrillēm ir jābūt obligāti. Savlaicīga un regulāra saulesbriļļu lietošana palīdzēs mazināt iespējamos acu slimību riskus nākotnē. Izvēloties saulesbrilles bērniem, svarīgi pārliecināties, ka lēcām ir 100% UV aizsardzība un tās ir izgatavotas no izturīga materiāla.

    Sadarbībā ar 

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē