• Arī deguns var piedzīvot pārvērtības!

    Reklāmraksts
    17. aprīlis, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Freepik
    Dzīvojot 21. gadsimtā, teiciens kāds esi piedzimis, tādam arī jādzīvo vairs neiztur kritiku. Nav jāmokās ar kompleksiem tikai tāpēc, ka deguns no dabas ir pārāk garš vai degungals – masīvs kā kartupelis. Rinoplastika sejai spēj piešķirt tiešām harmonisku un skaistu degunu. Konsultē Dr. Marta Taurīte, Latvijas Mikroķirurģijas centra serticifēta plastikas ķirurģe

    Rinoplastika jeb deguna plastikas operācijas spēj novērst dažādas estētiskas nepilnības, piemēram, atbrīvot degunu no kupra, platu degunu padarīt šaurāku, garu degunu izveidot īsāku, pārveidot degungalu, lai tas būtu mazāks, lai nebūtu tik spics vai nenokārtos kā tāds āķis uz leju.

    Tikai daļa pacientu ierodas pie plastikas ķirurga ar sūdzībām par iedzimtiem vai iegūtiem deguna defektiem, kas rada funkcionālus traucējumus. Mūsdienās cilvēki arvien biežāk dodas pie plastikas ķirurga koriģēt tieši deguna estētisko izskatu. Tomēr, konsultācijas laikā izmeklējot, gandrīz 80% gadījumu tomēr parādās slēpta šķība starpsiena vai kāds gļotādas izaugums, kas agrāk vai vēlāk var radīt elpošanas traucējumus. Tieši tāpēc rinoplastikā estētika vienmēr iet roku rokā ar funkcionalitāti.

    «Deguns ir kā telts – nevar izjaukt vienu stūri un cerēt, ka telts paliks stabila. Ja laužam kaulu, deguna starpsienai ir jābūt taisnai, un, ja nav taisna, tad operācijas laikā tā ir jāiztaisno. Kad veidojam šaurāku degunu, šaurāki kļūst arī elpceļi. Līdz ar to, lai saglabātu un pat uzlabotu deguna funkcijas, 80% gadījumu operācijas laikā jāpārveido visas deguna struktūras,» stāsta Marta Taurīte, Latvijas Mikroķirurģijas centra sertificēta plastikas ķirurģe.

    «Ne velti pat tie, kam līdz tam saistībā ar degunu nav bijuši funkcionāli traucējumi, pēc operācijas atzīst, ka nekad nav elpojuši tik brīvi. Viņi pat nevarēja iedomāties, ka var elpot labāk.»

    Viss sākas ar konsultāciju

    Ja paša deguns dzen diskomfortā, tad pirmais solis – doties uz konsultāciju pie plastikas ķirurga, kas veic deguna plastikas operācijas. Martai Taurītei, kas deguna plastiku mācījusies pie pasaulē labākajiem speciālistiem, patīk, ja cilvēks uz konsultāciju paņēmis līdzi foto, lai var saprast, par kādu degunu viņš sapņo.

    Deguns ir viena no sejas centrālajām daļām, un ir svarīgi, lai tas izskatītos harmoniski, tātad piestāvētu sejas pantiem un proporcijām

    «Būtiski arī izvērtēt, vai iecerēto degunu vispār var izveidot, jo pastāv arī limitējoši faktori – sejas uzbūve, kas nepieļauj lielāku vai mazāku degunu, arī bieza deguna āda, kad pastāv lielāks rētošanās risks, kas dažkārt neļauj degunam izskatīties tik šauram, kā gribētos,» stāsta plastikas ķirurģe.

    Arī tad, kad deguna forma ir apstiprināta, nevajadzētu koncentrēties uz to, ka deguns būs uz mata tāds, kādu plastikas ķirurgs to tavā sejā ir iemodelējis. «Idejiski mēs tiecamies uz šo rezultātu, bet arī man kā ķirurģei brīdī, kad atveru degunu, 30% gadījumu redzējums var mainīties, un tas ietekmē arī iznākumu.»

    Marta Taurīte arī uzsver, ka pirms operācijas labākam rezultātam vienmēr ir ļoti svarīgi izvērtēt deguna funkcijas. Izmantojot dažādus elpošanas manevrus, konsultācijas laikā viņa to saviem pacientam arī veic. Iespējams, var nākties izmeklēt degunu ar datortomogrāfiju (īpaši, ja regulāri iekaist blakusdobumi vai ir problēmas ar elpošanu).

    Labāk visu izdarīt vienā reizē

    Deguna plastikas operācija notiek vispārējā anestēzijā un var ilgt 3 līdz 7 stundas – atkarībā no tā, vai operācija tiek veikta pirmo reizi vai jau atkārtoti. Tā ir ne tikai viena no sarežģītākajām operācijām estētiskajā plastikas ķirurģijā, bet arī visneparedzamākā, jo risks, ka būs nepieciešama atkārtota operācija, pastāv 18–20% gadījumu.

    «Tā kā operācija ir traumatiska, konsultācijas laikā ļoti svarīgi izvērtēt, cik pamatota ir cilvēka vēlme mainīt deguna formu un vai tā tiešām darīs cilvēku laimīgu – atbrīvos no kompleksiem, kas moka jau no bērnības, cels pašapziņu, vairos psihoemocionālo labsajūtu utt. Iespējams, var iztikt bez operācijas, jo deguna veidolu nedaudz iespējams uzlabot arī ar pildvielām,» stāsta plastikas ķirurģe.

    «Bet, ja reiz ir nolemts veikt operāciju, vajadzētu visu maksimāli izdarīt jau pirmajā reizē, jo katra nākamā iejaukšanās, lai kaut ko pēc tam uzlabotu, draud ar vēl lielāku tūsku, kas var arī nepāriet, un augstāku rētošanās risku. Tāpēc man patīk atvērtā, nevis slēgtā deguna operācija, jo tad pārredzamāk piekļūstu visām deguna struktūrām, kuras man ir jāpārveido vai jākoriģē. Ja netiek pārveidotas visas deguna struktūras, jārēķinās ar deguna labo atmiņu – tas atgriežas tur, kur grib, un pēc tam atkal kaut kas ir jāpielabo vai jākoriģē.»

    Pēc trim nedēļām jau uz darbu

    Pēc operācijas vienu diennakti būs jāpavada stacionārā, kur tiks nodrošināta gan prettūskas, gan pretiekaisuma un antibakteriālā terapija, un tad jau varēs doties arī uz mājām. Jārēķinās, ka būs apjomīga sejas tūska, zilumi zem acīm un vaigu zonā, iespējams, pat līdz zodam, taču pēc rinoplastikas operācijām pacienti brīnumainā kārtā sāpes parasti nejūt.

    Sajūtu līmenī diskomfortu rada vienīgi tūska degunā un spiediena sajūta galvā. Pirmās desmit dienas uz deguna būs jānēsā termoplasta splints, kas palīdz uzturēt iegūto deguna formu un mazina tūsku, bet degunā tiks ievietoti silikona splinti, kas kaut nedaudz atvieglos elpošanu un stiprinās deguna starpsienu.

    Pēc desmit dienām tiks izņemtas šuves un splinti nomainīti pret speciāliem fiksējošiem plāksteriem. Pirmo laiku ir jācenšas gulēt uz muguras. Jau pēc trim nedēļām cilvēks ir atlabis tik tālu, ka var doties arī uz darbu, – elpceļi ir atvērušies, lielā tūska mazinājusies, arī spiediens galvā ir izzudis.

    Tiesa, neliela tūska saglabājas līdz pat trim mēnešiem, un pēc tam jau pirmo reizi var tā pa īstam apjaust arī rezultātu – savu jauno degunu. Pavisam sadzijis tas būs tikai pēc gada. Pēc operācijas deguna priekšpusē starpsienas rajonā paliks neliela, apmēram piecus milimetrus gara rēta, taču, pateicoties novietojumam, to parasti neredz.

    Pacientes stāsts, kura piepildīja savu sapni

    Santa Miķelsone (samazināja deguna izliekumu un deguna galu)

    «Doma par šādu operāciju manā prātā klejoja jau sen. Kā jau daudziem, šīs sajūtas nāk no bērnības, kad viens nepareizs vārds vai komentārs par tavu izskatu atstāj pēdas uz ilgu laiku. Man savs deguns īsti nekad nav paticis, un bērnībā dzirdētās piezīmes tā arī nekur nepazuda. Taču pēdējos gados arvien vairāk apzinājos, ka varu to mainīt, ka tas ir pilnīgi normāli un mūsdienās pieejami.

    Sen vairs nav tie laiki, kad zem naža gūlās tikai Holivudas slavenības. Diemžēl cilvēki vēl joprojām tiek kaunināti par šādu izvēli – ja sieviete vēlas palielināt savas krūtis, izskan negatīvas piezīmes, bet, ja vēlas krūtis samazināt, tad tas ir tikpat saprotami kā pēc dzemdībām veikt vēdera plastiku. Taču tie visi ir stereotipi, kas mīt mūsu sabiedrībā un varbūt neļauj kādam saņemties drosmi doties pretī savam kārotajam sapnim.

    Deguna plastikas operācijai mani iedrošināja gan pārrunas ar dakteri Taurīti, gan tas, ka redzēju, cik mūsdienīga ārste viņa ir. Daktere regulāri apmeklē kongresus un ir praktizējusies slavenās ārzemju klīnikās, mācoties pie speciālistiem, kas uzstājas pasaules līmeņa kongresos un apmāca citus plastikas ķirurgus. Arī tas man deva lielu iedrošinājumu, ka Latvijas Mikroķirurģijas centrā pie plastikas ķirurģes Martas Taurītes būšu drošās rokās.

    Konsultācijā viss noritēja ļoti gludi, ātri vien tika sakārtotas visas nepieciešamās analīzes un pārbaudes. Operācijas dienā, lai gan biju nedaudz satraukusies, dakteres plašais smaids un iedrošinājums man palīdzēja atslābināties. Biju pārsteigta, ka pēc operācijas nejutu nekādas sāpes. Par lielo tūsku biju brīdināta, un pirmo nedēļu pavadīju mājas režīmā – atpūtos un atguvu spēkus. Pēc nedēļas sajūtas jau bija daudz labākas, arī zilumi pazuda pēc 10–14 dienām, un tad jau mierīgi varēju atsākt savas ikdienas gaitas. Nebija nekādu komplikāciju, arī daktere bija sasniedzama par jebkuru mani interesējošu jautājumu un konsultēja arī pēc operācijas. 

    Ieraugot rezultātu, biju ļoti priecīga, kaut gan laika gaitā tas mainījās, par ko bija pārsteigta. Jārēķinās, ka deguna dzīšana ilgst līdz pat gadam, bet tas nenozīmē, ka deguns ir jutīgs vai sāp. Mainās tikai deguna forma – tā kļūst arvien dabiskāka un piekļaujas sejai. Draugi un paziņas, kas zināja par šo operāciju, bija pārsteigti, cik dabiski deguns izskatās, un jau ir aizmirsuši, kāds tas bija pirms tam. Esmu ļoti apmierināta un priecīga par rezultātu un noteikti vēlos iedrošināt arī citus nebaidīties no šādas izvēles.»

    Ar ko rinoplastika atšķiras no citām plastiskajām operācijām, un kāpēc to neveic visās klīnikās?

    Atbild Kalvis Pastars, plastikas ķirurgs, Latvijas Mikroķirurģijas centra vadītājs:

    «Šķiet, deguna plastika jeb rinoplastika ir viena no komplicētākajām operācijām plastiskajā ķirurģijā. Operācijas sarežģītību nosaka ne tikai deguna kā ķermeņa anatomiskas vienības smalkā un kompleksā struktūra, bet arī tas, ka deguns ir ļoti nozīmīgs cilvēka identitāti veidojošs elements. Deguna funkciju uzlabojošās operācijas ir plaši izplatītas, bet deguna estētiskās nepilnības koriģējošās operācijas parasti veic šaurs speciālistu loks. Rinoplastikas mērķis ir izveidot sejas harmoniju, koriģējot deguna proporcijas un simetriju.

    Diemžēl pasaulē ir ļoti maz cilvēku, kam ir vērojama absolūta sejas simetrija. Līdz ar to atjaunot deguna proporcijas un simetriju var būt ļoti izaicinoši. Īpaši svarīga ir ārsta un pacienta mijiedarbība, labs pacienta vispārējais veselības stāvoklis un reāla izpratne par vēlamo un sasniedzamo rezultātu. Koriģējot deguna formu, mērķis ir radīt sejā līdzsvaru un pareizas proporcijas.»

    Sadarbībā ar:

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē