Izvēloties ēteriskās eļļas difuzoram, svarīgi ņemt vērā vairākus faktorus, lai nodrošinātu, ka iegūstat domāto labumu. Lūk, pieci padomi, kas palīdzēs izdarīt pareizo izvēli:
Nosakiet savu mērķi
Pirms izvēlaties ēterisko eļļu, pārdomājiet, ko tieši vēlaties sasniegt. Vai jums ir nepieciešams atpūsties pēc garas dienas, uzlabot miegu, mazināt stresu vai vienkārši radīt patīkamu atmosfēru? Dažādām ēteriskajām eļļām ir atšķirīgas īpašības, tāpēc svarīgi izvēlēties tās, kas atbilst jūsu vajadzībām. Piemēram, lavandas eļļa ir lieliski piemērota relaksācijai, kamēr citrusaugu eļļas palīdz uzlabot garastāvokli.
Pievērsiet uzmanību kvalitātei
Izvēlieties tīras, augstas kvalitātes ēteriskās eļļas, kas nesatur piemaisījumus. Pārliecinieties, ka ražotājs ir norādījis augu botānisko nosaukumu (latīņu valodā). Pirmais vārds norāda ģimeni, otrais – sugu. To zināt ir ļoti svarīgi, jo pat tad, ja augam ir tā pati ģimene, suga var būt atšķirīga. Piemēram, pasaulē vien ir vairāk nekā 700 eikaliptu sugu! Visiem šiem eikaliptiem raksturīgs cits ķīmiskais sastāvs, atšķirīgs aromāts un, protams, dažādi efekti. Tāpēc, iegādājoties ēterisko eļļu, ir ļoti svarīgi precīzi zināt, kāda veida ēteriskā eļļa Jums ir nepieciešama.
Tāpat arī būtiska ir ēteriskās eļļas izcelsmes valsts. Tas ir tikpat svarīgi kā zināt auga latīņu nosaukumu. Ēteriskā eļļa ir dabiskas izcelsmes ķīmiska viela, ko sintezē augi. Dažādos klimatiskajos apstākļos tie paši augi sintezē ēteriskās eļļas ar atšķirīgu ķīmisko sastāvu. Tas ļoti jauki atklājas ēterisko eļļu kvalitātes veiktajos pētījumos. Aromterapijas interesenti zina, ka, piemēram, īsta lavanda aug daudzviet pasaulē: Dienvidfrancijā, Itālijā, Bulgārijā, Lielbritānijā un pat Lietuvā. Bet viņi arī zina, ka vislabākā vieta šim augam ir tieši Francijas dienvidos, Provansas reģionā. Tieši šeit lavandai ir vislabvēlīgākie klimatiskie apstākļi, augsne, spiediens, utt. Tieši tas pats ir attiecībā uz eikalipta ēteriskajām eļļām. Lielākā daļa eikaliptu sugu aug tikai Austrālijā. Vai citrusaugļu ēteriskās eļļas: tās parasti nāk no Dienvideiropas – Itālijas vai Spānijas. Turcijā aug ļoti daudz rožu un šī valsts ir viena no lielākajām rožu eļļas ražotājām, taču Bulgārija joprojām tiek uzskatīta par rožu eļļas «galvaspilsētu».
Uzticieties savam degunam
Aromāts ir ļoti personiska lieta. Ja jums nepatīk kādas eļļas smarža, visticamāk, tā jums nepalīdzēs. Tāpēc pirms iegādes vienmēr paostiet eļļu un pārliecinieties, ka tā jums patīk. Aromātu uztveri var ietekmēt dažādi faktori, piemēram, grūtniecība, slimība, hormonālās izmaiņas. Tādējādi varat izvēlēties vai neizvēlēties kāda auga ēterisko eļļu pat, ja agrāk bija pretējas domas.
Ievērojiet drošības pasākumus
Galvenais aromterapijas nosacījums: «Mazāk ir vairāk!». Ēteriskās eļļas ir ļoti koncentrētas, aktīvas un gaistošas vielas. Nelieli ēteriskās eļļas daudzumi var sniegt solīto terapeitisko efektu, bet pārāk lieli daudzumi var iedarboties pretēji un pat kaitēt jūsu veselībai, tāpēc nekad nepārkāpiet šo likumu un izmantojiet ēteriskās eļļas tā, kā norādīts.
Izvēlieties vecumam un problēmām piemērotas ēteriskās eļļas. Rozalīna nav tas pats, kas rozmarīns, lai cik līdzīgi tas izklausītos. Ja rozalīnu var lietot pat pirmajā dzīves gadā, tad rozmarīnu iesakām bērniem tikai no 7 gadu vecuma! Atgādinām, ka ēteriskās eļļas nav tikai smaržīgi pilieni. To molekulas nonāk organismā, izraisa dažādus efektus un procesus, reaģē ar mūsu lietotajiem medikamentiem un uztura bagātinātājiem, tāpēc ir svarīgi ēteriskās eļļas lietot droši un atbildīgi. Ne visas ēteriskās eļļas ir piemērotas zīdaiņiem, bērniem, grūtniecēm. Vēl grūtāk ir izvēlēties ēteriskās eļļas cilvēkiem ar alerģijām, astmu, epilepsiju vai tiem, kas slimo ar hroniskām vai onkoloģiskām slimībām, lieto medikamentus u.c. Konsultējieties ar speciālistiem, lasiet, konsultējieties ar uzņēmumu, kur iegādājaties aromterapijas produktus. Dabīgs nav tas pats, kas drošs un tie nav tikai smaržīgi pilieni, ko mēs lietojam prieka pēc.
Eksperimentējiet ar maisījumiem
Daudzas ēteriskās eļļas var būt vēl efektīvākas, ja tās sajauc kopā. Nebaidieties eksperimentēt ar dažādiem maisījumiem, lai atrastu sev piemērotāko kombināciju.
Papildu padomi difuzora lietošanai
Dažādiem difuzoriem ir atšķirīgas prasības attiecībā uz ēteriskajām eļļām. Piemēram, ultraskaņas difuzoriem nepieciešams atšķaidīt eļļu ar ūdeni. Difuzorus nepieciešams periodiski tīrīt. Vēl daži atgādinājumi:
- Ievērojiet ieteicamo eļļas koncentrāciju, lai izvairītos no pārāk spēcīga aromāta un iedarbības.
- Pielāgojiet izvēlētās eļļas veidu un daudzumu, vadoties pēc tā, kāds ir jūsu veselības stāvoklis, pašsajūta, kā arī, kurā diennakts laikā izmantojat difuzoru.
- Izmēģinot dažādu aromātu kombinācijas, atradīsiet to, kas vislabāk “strādā” tieši priekš jums.
Lai izvēlētos piemērotāko ēterisko eļļu difuzoram, ir jānosaka savas vajadzības. Maksimālu labumu no aromterapijas saņemsiet, ievērojot ēterisko eļļu un difuzora lietošanas ieteikumus.