Vazektomija ir vīriešu kontracepcijas metode, kas izpaužas kā ķirurģiska iejaukšanās, pēc kuras vīrietim vairs nav iespējams radīt pēcnācējus.
Dr. Niks Demediks, kurš veic aptuveni desmito daļu no Austrālijā veiktajām vazektomijām, sarunā ar ABC radio saka: “Starp vīriešiem vecuma posmā no 18 līdz 28 gadiem, visbiežāk vegāniem, vazektomiju skaits ir ļoti audzis.”
Kā galveno iemeslu tie min – mazināt uz Zemes esošo pārapdzīvotību un resursu izlietošanu.
“No divu, trīs, četru bērnu radīšanas mēs esam pārcēlušies uz jaunu laikmetu, kad normālība ir bērnus neradīt vispār, vai radīt tikai vienu un pēcāk veikt vazektomiju,” skaidro ārsts.
Bērna radīšana tiek pielīdzināta veselam mūžam ar jauniem atkritumiem. Tātad – ilgāku nepieciešamo laiku, lai planēta no tiem atbrīvotos un atkoptos.
Kā galveno iemeslu šādai statistikai Austrālijā Dr. Demediks norāda izglītību: “Jo sabiedrība vairāk tiek izglītota, jo vairāk tiek pieņemta doma par šādu kontracepcijas metodi."
Arī dažādām valstīm un kultūrām ir atšķirīgi uzskati par šo procedūru, kas ietekmē tās veikšanas popularitāti. Pastāv dažādas kulturālās barjeras. Eiropā – Francijā, Itālijā, Spānijā – vazektomija bija nelegāla. Francijā šāds likums pastāvēja līdz pat 2001. gadam, jo procedūra tika uzskatīta par vīriešu ģenitāliju sakropļošanu.
Psihiatrs Tanvērs Ahmeds norāda, ka tradicionāli maskulīnajās kultūrās novērojams stipri mazāks vazektomiju skaits. Tradicionālākās kultūrās tiek uzskatīts, ka auglība pieder visai kultūrai vai klanam, nevis tikai atsevišķi – sievietei un vīrietim. Tā ir sabiedrības kopīga vērtība.
Tāpat psihiatrs norāda, ka mainīgā sociopolitiskā aina varētu būt noteicošs faktors šāda lēmuma pieņemšanā:
«Vazektomija ir kļuvusi par politisku rīcību, neatkarīgi no tā, vai esi vegāns vai vides aktīvists. Tas kļūst teju par vīriešu feminisma simbolu.»