• Serpentīni, kristāli un tortes — ceļojums uz Austriju

    Slavenības
    Līga Stirna
    Līga Stirna
    24. oktobris, 2019
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: No Shutterstock un personiskā arhīva
    3/6Kristāla brīnumkambari

    Kristāla brīnumkambari

    Būt tajā Austrijas galā un neapmeklēt slaveno Swarovski Kristallwelten muzeju Vatenā – tas būtu nepiedodami. Un kura sieviete gan spētu turēties pretī dzidro kristālu mirdzumam!

    Swarovski muzejs patiešām ir muzejs, kurā ir ne tikai rotaslietas, bet arī dažādi mākslas objekti, kas radīti no kristāliem.

    Daniela Svarovska dibinātā kristālu slīpēšanas kompānija Tirolē jau kopš 1895. gada apgādā modes dāmas un mūsdienās arī māksliniekus ar izejmateriāliem rotām, spožiem tērpiem un dažādiem projektiem. Lai parādītu kristālu daudzveidību un to plašās izmantošanas iespējas, kompānijas simtgadē, 1995. gadā, Vatenā tika atvērts šis muzejs.

    Swarovski Kristallwelten veidots kā karaļgalma brīnumkambaris, kādi bija populāri renesanses laikā 16. gadsimtā un kur glabājās zeltkaļu darbi, kokgrebumi, gleznas, skulptūras, pulksteņi un citas vērtīgas vai neparastas lietas. Brīnumkambaru kolekcijas atspoguļoja sava laika pasaules izpratni un centās apmierināt interesi par visu eksotisko un neparasto. Viena no tādām kolekcijām, kas vislabāk saglabājusies līdz mūsdienām, ir Ambras pilī Insbrukā. Pēc šā brīnumkambara parauga veidota arī Swarovski Kristallwelten ekspozīcija.

    Kompleksa vizītkarte ir iespaidīgā milža galva ar ūdenskritumu, ko radījis multimediju mākslinieks Andrē Hellers. Viņš dzīvojis Vīnē un bērnībā iedomājies, ka Šēnbrunnas pilī dzīvo milži, kas pa nakti atdzīvojas, bet pa dienu pārvēršas akmens skulptūrās. Tā Helleram radās ideja par milzi, kurš iepazinis pasauli un pēc tam apmeties Vatenā un uzmana ieeju brīnumkambarī.

    Vispirms apmeklētājus pārsteidz Zilā zāle ar Centenar – pasaulē lielāko ar rokām slīpēto 310 000 karātu kristālu, kas sver 62 kilogramus.

    Tad gar 42 metrus garo kristāla sienu nonākam Mehāniskajā teātrī. Tas ir dīvains un izsmalcināts – kā neparasta modes skate – pēkšņi atdzīvojas nekustīgi objekti, lido apģērba gabali. Tālāk ejam uz Kristāla domu, kas veidots no 595 spoguļiem – rodas iespaids, ka atrodies kristāla iekšpusē. Dažos no šiem spoguļiem noslēpti pazīstamu mākslinieku darbi. Savukārt telpas Klusā gaisma vidū atrodas dizaineru Torda Bontjes un Aleksandra Makvīna veidotais kristāla koks. Tas ir viens no visvairāk fotografētajiem Swarovski Kristāla pasaules objektiem. 150 000 kristālu rada stindzinoši aukstas, bet romantiskas ziemas ainavas sajūtu.

    Vēl viens no objektiem, kas sajūsmina daudzus apmeklētājus, ir Ļeņina mauzolejs no kristāla, kurā arī guļ proletāriāta vadonis (videoinstalācijas veidolā, protams). Un vēl – iespaidīgais Tādž Mahals. Un Heopsa piramīda. Un Ņujorkas Empire State Building. Šo objektu autori ir Krievijas mākslinieku pāris Blue Noses, kas pazīstami ar saviem dauzonīgajiem darbiem. Pie izejas, protams, ir neiztrūkstošais veikaliņš ar dzirkstošu, spožu piedāvājumu visu biezumu maciņiem.

    Ceļojuma turpinājums:

    Nākamā lapa

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē