• Šausmas divu gadu garumā – Pārupa mīļotās atklāj vardarbīgo attiecību aizkulises

    Personība
    Barba Medne
    15. janvāris, 2022
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Producente Kate Gecēviča.
    Foto: Facebook
    Producente Kate Gecēviča.
    Pērna gada nogalē sabiedrību satricināja jaunā un talantīgā mākslas kritiķa bijušās draudzenes stāsts. Viņa paziņoja, ka attiecībās cietusi no vardarbības, un cita pēc citas pieteicās meitenes, kurām jaunietis esot darījis pāri.

    Šausmas divu gadu garumā

    Jauns, ambiciozs, interesants, talantīgs – tā smalkās aprindās līdz šim raksturoja mākslas kritiķi un kuratoru Tomasu Pārupu. Viņam ir tikai 21 gads, bet par mākslu viņš nopietni sāka interesēties jau pamatskolā, un vismaz pāris gadu viņa viedoklī ieklausījās.

    Kopš pagājušās nedēļas kritiķa vārdu zina arī tie, kam ar mākslas pasauli nav nekāda sakara. Puisis, kurš savulaik intervijā žurnālam Pastaiga paziņoja, ka grib naudu, balvas un slavu, pēdējo ieguvis pārpārēm…

    Decembra pēdējā svētdienā Pārupa bijusī draudzene Ģertrūdes ielas teātra producente Kate Gecēviča feisbukā paziņoja, ka divu gadu garumā attiecībās ar Pārupu cietusi no vardarbības. Savam stāstam viņa pievienoja savu foto, kur redzama ar savainotu seju.

    «To uzņēmu, jo toreiz grasījos vērsties policijā, tomēr tā nebija pirmā reize, kad to neizdarīju. Mani atturēja bailes, kauns, situācijas nopietnības noliegšana un kaut kāds mistisks priekšstats par beznosacījumu mīlestību, kas lika atkārtoti noticēt viņa vārdiem «es mainīšos»,» rakstīja viņa.

    Kate pauda – viņas mērķis ir iedrošināt sievietes neklusēt par pāridarījumiem.

    «Man šis viss šobrīd ir ļoti par daudz,» PDz sacīja viņa.

    Vaino alkoholu un personīgu traģēdiju

    Nākamajā dienā ar atbildi klajā nāca Pārups. Viņš nenoliedza vardarbības faktus, nodēvējot tos par incidentiem, un visā vainoja pārmērīgu alkohola lietošanu un sāpīgu pagātnes pieredzi. «Kopš 2018. gada, kad atvadījos no savas mātes, mana dzīve pakāpeniski izgāja no sliedēm un sāka velties alkoholisma bezdibenī. Tāpēc izmisīgi ķēros pie katra cilvēka, kura klātbūtne man varētu uz mirkli palīdzēt aizmirst par zaudējuma sāpēm,» vēstīja Pārups.

    Viņš atklāja, ka alkoholu lietojis komplektā ar antidepresantiem, trankvilizatoriem un antipsihotiķiem. «Tas nereti rezultējās ar psihozēm, par kurām vai nu neko, vai nu ļoti miglaini kaut ko atceros,» rakstīja Tomass un norādīja, ka konsultējies ar kompetentiem psihoterapeitiem un psihiatru, meklējis palīdzību arī Anonīmo alkoholiķu sadraudzībā, kurā esot jau gadu.

    Tomass paziņoja, ka kopš aizvadītās vasaras beigām alkoholu nelieto, un viņa dzīve mainījusies uz labo pusi. «Ārstējos tāpēc, lai pats un citi no manas rīcības nekad vairs neciestu,» apgalvoja Pārups.

    Viņš uzsvēra, ka saprotot līdzcilvēku dusmas, aizvainojumu un sašutumu par notikušo.

    «Tikai gribu atgādināt, ka alkoholisms, tāpat kā narkomānija un virkne atkarību, ir nopietna slimība, kura spēj izpostīt dzīves tiem cilvēkiem, kuri no tās cieš, kā arī tiem, kuri ir līdzatkarīgi. (..) Cilvēkiem, kas visur ir bijuši klāt un vienmēr zina, kā vajadzēja, ir viegli demonizēt alkoholiķus, izslēdzot viņus no sabiedrības. Vīriešus alkoholiķus var norakstīt kā varmākas un manipulatorus, nolinčot viņus, šādi it kā atrisinot problēmu. Saprotams, nevienam tādi slimie kaitnieki nav nedz izdevīgi, nedz vajadzīgi.

    Tomēr aicinu paskatīties uz patiesi neskaitāmo daudzumu piemēru – gan sievietēm, gan vīriešiem, kuri ir spējuši izveseļoties, atvainoties un atlīdzināt tiem, kurus sāpinājuši, uzsākot «jaunu» un pilnvērtīgu dzīvi. Arī es atvainojos visiem tiem cilvēkiem, kurus esmu sāpinājis savā lietošanas periodā, tostarp arī savai kādreizējai draudzenei Katei Gecēvičai, par incidentiem, kas notikuši vēl pirms mana atlabšanas perioda sākuma,» vēstīja viņš.

    Kate gan pēcāk sociālajos tīklos norādīja, ka viņa vārdos esot daudz melu un vardarbīgas epizodes bijušas arī Pārupa attiecībās ar iepriekšējo draudzeni, kas viņam bijušas pirms mātes zaudējuma.

    Arī citas bijušās vairs neklusē

    Kates iedrošināta, ar savu pieredzi dalījās arī Tomasa skolas gadu draudzene. Lai gan sākumā viņa PDz sacīja, ka ir gatava izstāstīt savu stāstu, pēcāk tomēr atzina: «Pagaidām nevēlos par šo vairs runāt.»

    Sociālajos tīklos viņa apstiprināja, ka līdzīgu attieksmi kā Kate piedzīvojusi arī pati. Tomass bijis viņas pirmā nopietnā aizraušanās, bet 15 gadu vecumā viņu attiecības beigušās, un Pārups esot noskaņojis draugus un klasesbiedrus pret meiteni. Pēcāk tomēr ik pa laikam viņu intīmās attiecības esot turpinājušās, un reizēs, kad Pārups bijis iereibis, kļuvis vardarbīgs.

    Ar savu stāstu dalījās arī Tomasa bijusī draudzene Marija, kas kopā ar viņu bijusi nepilnu gadu. Viņa tad bija 18 gadus veca. Marija aprakstīja kādu notikumu, kas risinājies 2018. gada oktobrī dzīvoklī, kur pāris mitinājies. Tovakar bijusi ballīte un abiem sācies skaļš strīds. Meiteni biedējusi drauga agresija, un viņa ieslēgusies tualetē.

    «Viņš piegāja pie durvīm klauvējot un pieprasīja, lai es iznāku ārā. Draudzene viņam teica, lai izbeidz un atstāj mani mierā.

    Tajā mirklī viņš nogrūda viņu pret zemi – tik smagi, ka meitene tika atstāta ar smagu ievainojumu galvā. (..)

    Pēc neilga mirkļa, mēģinot tikt iekšā tualetē, kurā paslēpos, šis indivīds iesita ar dūrēm pa stikla durvīm,» atminējās Marija. Pārups esot savainojies ar stikla lauskām, un asinis pludojušas pa tualetes grīdu.

    Meitene vēl aizvien ticējusi, ka visu atrisinās mīlestība, un atrunājusi draugus vērsties policijā. «Pēc šī gadījuma kļuva tikai sliktāk – līdzīgas ballītes, gadījumi, kur man spēra, žņaudza, sita un tiku verbāli pazemota ar degradējošiem apvainojumiem…» atzina viņa.

    Atsakās no sadarbības ar Pārupu

    Izdevniecība Neputns, kas pirms vairāk nekā gada laida klajā Pārupa grāmatu, pēc šīm šokējošajām atklāsmēm paziņoja par sadarbības pārtraukšanu. «No savas nostājas neatkāpjamies, ar konkrēto personu sadarbību neturpināsim. Nevēlamies gūt popularitāti uz citas personas ciešanu rēķina,» skaidroja izdevniecība.

    Interneta žurnāls Satori informēja, ka sadarbību ar autoru pārtraucis jau 2020. gada maijā, un atzīmēja: «Žurnāla redakcijas ieskatā vardarbība ģimenē ir smags noziegums, ko ir nepieciešams izmeklēt; to nedrīkst tolerēt. (..) Šobrīd redakcijā domājam par tālāko rīcību publiskajā telpā izskanējušās informācijas sakarā – veidiem, kā pievērst šīm problēmām plašāku uzmanību un meklēt to iespējamos risinājumus.»

    Par to, ka jau pirms diviem mēnešiem pārtraukta sadarbība ar Pārupu, vēstīja arī Rīgas Mazākās galerijas programmas direktore Auguste Petre.

    Šajā galerijā šobrīd skatāma fotogrāfa Anša Starka izstāde, kuras iniciators bijis Pārups. Starks gan pagājušajā nedēļā sākotnēji centās aizstāvēt Pārupu un Gacevičas atklātību nodēvēja par nekrietnu atriebību. Pēc tam viņš meitenei atvainojās, sakot, ka nav apjautis problēmas patiesās aprises. Tomēr daudzus šāda Starka rīcība saniknoja.

    Šobrīd lasa

    «Pēdējo dienu laikā Rīgas Mazākā galerija ir saņēmusi dažādu dusmu pakāpju komentārus, kas adresēti tur šobrīd skatāmajai Anša Starka izstādei, tādēļ jūtos atbildīga neslēpt savu privāto viedokli par skandāla dimensiju sasniegušo aktuālo situāciju,» atzina Petre.

    «Nav nekāds noslēpums, ka izstādes iniciators bija Tomass Pārups, taču jau oktobrī ar kolēģi Mārtiņu Mielavu pieņēmām lēmumu ar šo kuratoru vairs nesadarboties principiālu vai ideoloģisku nesaskaņu dēļ,» informēja viņa.

    «Ne es, ne Rīgas Mazākā galerija nekādā veidā neatbalsta fizisku un emocionālu vardarbību, kā arī neuzskata to par jebkāda veida normu. (..) Tomēr saasinātā situācija šoreiz ir likusi aizdomāties par to, vai mēs kā sabiedrība nosodām kāda cilvēka rīcību vai arī nosodām un izslēdzam viņu pašu,» pauda galerijas programmas direktore.

    Policija uzsāk pārbaudi

    Pagājušajā nedēļā par Tomasa Pārupa iespējamām darbībām pārbaudi uzsāka Valsts policija.

    «Tās laikā tiks skaidroti notikušā apstākļi un iesaistītās personas. Šobrīd vēl ir pāragri sniegt plašākus komentārus, jo pārbaude ir pašā sākuma posmā,» PDz sacīja Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Ilze Jurēvica. Viņa atklāja, ka pēdējos deviņos mēnešos no vardarbības cietušas 413 personas. No visiem Valsts policijas pieņemtajiem policijas lēmumiem par nošķiršanu aizsargājamā persona 394 gadījumos bijusi sieviete un 19 gadījumos vīrietis.

    Par maznozīmīgu miesas bojājumu nodarīšanu, kas izraisa īslaicīgas sekas, bet nerada veselības traucējumus, varmākām jārēķinās ar naudas sodu – no 210 līdz 500 eiro. Ja pārkāpums izdarīts pret radinieku, laulāto, bijušo laulāto vai personu, ar kuru pārkāpējam ir kopīga saimniecība vai pastāvīgas intīmās attiecības, varmākām jārēķinās ar naudas sodu – no 430 līdz 700 eiro.

    Par ļaunprātīgu nolēmuma par aizsardzību pret vardarbību nepildīšanu draud sods ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, ar piespiedu darbu vai ar naudas sodu.

    Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Ilze Jurēvica uzsver – par iespējamo vardarbību policijā var vērsties jebkurš līdzcilvēks – ģimenes locekļi, draugi, kaimiņi. Akūtos gadījumos jāsauc Valsts vai pašvaldības policija, pārējos – jāvēršas tiesā.

    Psihoterapeita viedoklis

    Uz jautājumu, kādēļ vīrietis attiecībās kļūst vardarbīgs, psihoterapeits Ansis Jurģis Stabingis PDz sacīja: «Ir divi iemesli – pirmkārt, personiskā vardarbības pieredze jeb mantojums un apzinātības trūkums. Otrkārt, nespēja sevī pārstrādāt šo pieredzi.»

    Psihoterapeits atzina, ka vardarbīgs cilvēks dzīves laikā spēj mainīties.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē