Rakstniece izmanto senču receptes
Dace Rukšāne-Ščipčinska rasolu mēdz gatavot Ziemassvētkos, Jāņos un reizēs, kad notiek lielākas ģimenes sanākšanas. «Galdā ceļu divus rasolus – balto un rozā. Baltā rasola recepti aizguvu no vecmāmiņas. Tajā ir marinēti gurķi, zirņi, kartupeļi, āboli, olas un doktordesa. Savukārt rozā rasola recepti esmu aizguvusi no vectētiņa. Tajā ir viss, kas vecmāmiņas taisītajā, bet klāt vēl arī bietes. Tās šos salātus padara saldākus,» teic Dace. Rakstniece rasolam pievieno daudz krējuma un majonēzes.
Atradis vietu pat priekš spageti
Citi lasa
Kulinārijas blogeris Pipars, jeb Rojs Puķe izmēģinājis dažādus rasolus, kur ierastās sastāvdaļas – kartupeļi, doktordesa, olas, burkāni, zirņi un marinēti gurķi – tiek aizstātas, piemēram, ar spageti, marinētiem cīsiņiem, šašliku vai pat siļķi. «Ja kartupeļus aizstāj ar spageti, nav vajadzīgi arī zirņi. Kamēr makaroni vārās, kubiciņos sagriež marinētus gurķus, kūpinātu desu vai doktordesu, olas, liek bļodā un pievieno krējumu. Tad nāk kārta atdzisušajiem makaroniem, vēl klāt sāli un piparus, apmaisa, un rasols gatavs,» recepti atklāj Pipars. Viņš sniedz padomu: «Tā kā ēdienā ir makaroni, rasolu labāk neglabāt ledusskapī, bet turēt istabas temperatūrā.»
Kartupeļu vietā – selerijas sakne
Imanta Ziedoņa fonda Viegli vadītāja Žanete Grende atzīst, ka ikdienā nelieto cukuru un cenšas izvēlēties veselīgus produktus. «Bet man ļoti garšo rasols, bet diemžēl kartupeļos ir daudz ogļhidrātu. Tad, lūk, tēva sieva man iemācīja, ka kartupeļus rasolā var aizstāt ar seleriju sakni. Sākumā šķita, tas ir neiespējami, bet patiesībā cepeškrāsnī tā iegūst maigi samtainu garšu,» uzsver Žanete.
Viņas rasolā ir tikai trīs pamata sastāvdaļas – selerijas sakne, kūpināta vistas fileja un marinēti šampinjoni. Mērcē viņa izmanto ne pārāk treknu majonēzi, kas uz pusi sajaukta ar kubiciņos sagrieztiem marinētiem gurķiem.