«Ieinteresējos arī par vecajām pavārgrāmatām, sāku tās speciāli meklēt, vākt un kolekcionēt. Manā kolekcijā ir gan grāmatas vecajā drukā, gan krievu valodā (jo 1800. gados esam bijuši krievu impērijas sastāvā), no aizpagājušā gadsimta līdz pat pagājušā gadsimta 60. gadiem. Jaunās pavārgrāmatas nemeklēju, tikai vecās. Īpaši interesantas ir receptes vecajā drukā – kā tikai visa tur nav!
Piemēram, bagātajās mājās ēduši gan strazdus, gan bezdelīgas un baložus, kas tika gatavoti pēc franču kulinārijas labākajiem standartiem.
Vecākā pavārgrāmata manā plauktā patlaban ir no 1894. gada, tāda maza brošūriņa ar nosaukumu Labi un lēti – adresēta namamātēm, kurām ir maz brīvo līdzekļu, lai pirktu kaut kādas ekstras. Tur viss ļoti loģiski sadalīts – pa sezonām, pa produktu grupām, arī veģetāri ēdieni, bet galvenais uzsvars uz to, ka katram kumosam ir vērtība, nevis tā, kā mūsdienās nereti notiek – pusi apēdam, pusi izmetam.
Senajās receptēs bieži ir interesanti produktu salikumi – eļļa ar treknu krējumu un jēlām olām, pārlieta kartupeļu un ābolu salātiem, siļķu zupa ar pienu, pudiņš ar aknām, cūku taukiem, gaļas atlikumiem, āboliem, vīnogām. Visādi brīnumi!»
Visu rakstu ar receptēm no senām pavārgrāmatām lasiet zemāk!