Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam 2025. gadam!
ABONĒT!
  • FOTO: Kā savā rozā mājā Pārdaugavā dzīvo komponists Pēteris Vasks. Pagalmā ir viņa akmens galva!

    Ciemos
    Evija Kalnbērza
    23. februāris
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Picture Agency
    Izcilais komponists Pēteris Vasks 23. februārī saņems jau ceturto Lielo mūzikas balvu, šoreiz par mūža ieguldījumu. «Tas gan nenozīmē, ka apstāšos,» smaidot saka viņš. Žurnāls «Privātā Dzīve» viesojas Vaska mājā, kur tapušas daudzas pasaulslavenas kompozīcijas.

    Pēteris Vasks ar sievu režisori Dzintru Geku jau kopš 2000. gada saimnieko no komponista vecmāmiņas māsas Natālijas mantotā mājā. Pagājušā gadsimta 30. gados celtā māja pagājušajā vasarā atguvusi sākotnējo spožumu – atjaunots tās rozā krāsojums un uzlikts jauns jumts. «Noteikti tās pirmā saimniece Natālijas tante priecātos, ja varētu redzēt savu māju tagad,» spriež Vasks. 78 gadus vecais komponists agrā rīta stundā jau rūpīgi iztīrījis celiņus no sniega.

    Vaska mājās goda vietā aizvien ir šīs mājas pirmās saimnieces Natālijas fotogrāfija. «Viņa Hamburgā izmācījās par žēlsirdīgo māsu un pēc tam strādāja tepat Vienības gatvē bērnu slimnīcā par masieri. 30. gadu vidū viņa šeit iegādājās zemes gabalu un uzcēla šo māju.

    Padomju laikos te tika izmitinātas piecas ģimenes, jo padomju vara nebija mierā ar to, ka vienam cilvēkam ir tik liela māja.

    Vēl 50. gados ar maniem vecākiem viņu šeit apciemojām,» atminas Pēteris.  

     

    «Kad sākām šeit dzīvot, apkārt nekā nebija, jutāmies kā laukos. Tagad visapkārt saceltas būves, taču vismaz dārzs ir palicis,» teic Vasks.

    Mājas pirmajā stāvā ir virtuve, kas apvienota ar viesistabu. «Virtuve ir Dzintras pārziņā. Vienīgais, ko es protu pagatavot – uzvārīt olu un auzu pārslu biezputru, kas man ir neatņemama brokastu sastāvdaļa,» atzīstas Pēteris.

    Otrajā stāvā atrodas pāra guļamistaba, kā arī Dzintras un komponista darbistaba.

    «Mans midzenis,» smej Vasks.

    Tajā izvietots vecāku dāvināts Austrumvācijas ražojuma pianīns, pults nošu pierakstīšanai un pilni plaukti ar notīm, mūzikas ierakstiem, grāmatām… «Esmu vecmodīgs un notis joprojām pierakstu ar zīmuli,» saka Pēteris.

    Komponista darbistabā ir vesels plaukts ar Latvijā un citur pasaulē izdotiem viņa mūzikas ierakstiem kompaktdisku formātā – tur ir skaņdarbi un koncerti gan korim, gan stīgu instrumentiem, klavierēm, ērģelēm un pūšamajiem instrumentiem. Tos atskaņo gan pasaulē zināmie latviešu mūziķi, piemēram, Iveta Apkalna, Reinis Zariņš, Latvijas Radio koris, gan arī citi pasaulē zināmi mūziķi.

    Vaskam pieder arī prāva grāmatu kolekcija, bet darbistabā pa rokai ir spāņu valodas mācību grāmata. «Cienot tās zemes, uz kurām esmu nolēmis braukt, vienmēr iemācos tur valdošo valodu pamata frāzes,» skaidro Pēteris. Katru mēnesi viņam tiek sūtīti arī vācu mūzikas žurnāli. «Vācu valodu labi iemācījos konservatorijā, kur man bija stingrs ebreju pasniedzējs Šmits,» atminas komponists.

    Komponista dārzā redzama prāva akmenī kalta viņa paša galva. «Tā autors ir tēlnieks Indulis Ranka, kurš bija izveidojis vairāku mākslinieku galvas un izvietojis tās skulptūru dārzā Mārupītes tuvumā.

    Manai galvai vēl klāt bija nošu līnijas no smalka metāla, taču tās tika nozagtas jau pirmajā naktī.

    Lai darbu vēl vairāk neapskādētu, tēlnieks nolēma to uzdāvināt man. Atveda skulptūru līdz mūsu mājām un ar ceļamkrānu iecēla to dārzā.»

     

     

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē