Psiholoģe, psihoterapeite Diāna Zande kopā ar dzīvesbiedru Juri un jaunāko meitu, deviņpadsmitgadīgo Katrīnu (Diānai ir 5 bērni), dzīvo Purvciemā dzīvoklī, bet vasarās un brīvdienās – lauku mājās netālu no Mālpils, kur apkopj 5 hektārus zemes un septiņus hektārus meža.
«Mana māja ir gana sakopta un eleganta, tomēr galvenokārt tā kalpo tam, lai man būtu ērti dzīvot, nevis – lai man būtu jākalpo interjeram vai kārtības uzturēšanai. Daru tikai to, ko uzskatu par pareizu, un tad, kad man tas ir ērti un svarīgi. Ikdienas dzīvi krietni atvieglo tas, ka rūpīgi pārdomāju ikvienu pirkumu – vai tā būtu pārtika vai mēbeles. Ilgi apsveru, vai patiešām šī lieta man vajadzīga un cik ļoti. Ikreiz, kad nopērku ko jaunu, atbrīvojos no kā cita, kas savu mūžu jau nokalpojis. Tā ir viegli neapaugt ar lietām.»
Universālie palīgi
iRobot. Man riebjas gan slaucīt, gan mazgāt grīdu. To, protams, daru, bet bez sevišķa entuziasma, tāpēc biju ļoti laimīga, kad pie mums nonāca šis robotiņš, kas man tik nepatīkamo darbu izdara manā vietā.
Daudzreiz izmantojamais tīkliņš. Pirkumus lieku padomju laiku tīkliņa mūsdienu līdziniekā, kurā var ievietot, oi, oi, oi, cik daudz.
Labai smaržai mājās. Man svarīgi, lai mājās būtu patīkams aromāts. Lietoju tikai no dabiskām eļļām gatavotus gaisa atsvaidzinātājus, šobrīd man visvairāk patīk Biotēkā nopērkamais Frishi. Sprīdi garais flakoniņš der gan gaisa attīrīšanai, gan nevēlamu smaku neitralizēšanai. Viens 100 ml tilpuma flakons maksā ap desmit eiro, bet tas kalpo veselu gadu. Visvairāk man patīk Frishi ar svaigo citronu aromātu.
3 ieteikumi relaksētākai dzīvei
1. Nē gludināšanai. Gludekli izmantoju ļoti reti. Manā garderobē ir daudz apģērbu, kas vispār nav jāgludina. Gultasveļu negludinu jau kādus 30 gadus. Ja uzreiz pēc izņemšanas no veļas žāvētāja saloka, tā ir pietiekami gluda. Bet, ja arī nebūtu, – es par to neuztrauktos!
2. Pareizā grīdas krāsa. Manās mājās ir pelēcīgs grīdas segums, uz kura neredz putekļus, sīkus gruzīšus, kaķa un kucēna spalvas. Pasarg’ Dievs, ka man būtu melna grīda – tā, protams, izskatās perfekti dizaina žurnālā, bet ir absolūti nepraktiska ikdienā.
3. Metu laukā mantas bez žēlastības. Mūsu ģimenē ir daži krājēji, bet es esmu mājas mēzēja – visu, kas vairs nav vajadzīgs, uzreiz izmetu, bet dažādus niekus (suvenīrus, dekorus oliņu, eņģelīšu vai citos veidolos) vispār nepērku. Jāatzīstas gan, ka viena vājība man tomēr ir – skaisti tamborēti galdauti. Tos es krāju vai drīzāk kolekcionēju, un laukos man viss pārklāts un apklāts caku cakām.
Saimniekošanas gudrība
Man nav vajadzīgas īpašas tīrīšanas un kārtošanas dienas. Ejot no vienas telpas citā es – gluži kā laba viesmīle – vienmēr pa ceļam paņemu to, kas kaut kur atstāts, un nolieku vietā. Šo paņēmienu gan var izmantot tikai tad, ja katrai lietai mājās ir sava vieta. Man ir īpaša atvilktne (lauku mājā – baļļa) lietām, kurām tobrīd nav savas vietas. Kad atvilktne jau ir pārāk pilna, tās vienkārši izšķiroju.
Netērēju naudu tīrīšanas līdzekļiem
Ja ēdu citronu, tad tā miziņu nemetu ārā, bet izmantoju, lai notīrītu krūzīti vai nospodrinātu galda piederumus. Katlu mazgāšanai izmantoju veco labo sodu, bet vannu mazgāju ar veļaspulveri. Izskaloju ar ūdens strūklu, tad maigi paberu pulveri (lietoju Persil), īpašu uzmanību pievēršot vietām, kas dzeltenākas. Ļauju, lai pulveris pastāv kādas desmit minūtes, tad ar birstīti izmazgāju un noskaloju. Viss spīd un laistās. Tāpat mazgāju arī flīzes.
Iepirkšanās kāri apmierinu dārzniecībās
Dārzs mums ir ļoti liels, un vienmēr atrodu iespējas tam atlicināt gan laiku, gan arī līdzekļus. Ja gribu apmierināt savu iepirkšanās kāri, dodos uz kādu dārzniecību, nevis, piemēram, apģērbu veikalu. Tomēr lieki naudu nešķiežu. Daudzgadīgos augus nepērku lielos daudzumos, bet tikai pāris stādiņu. Rudenī tos pati sadalu, un nākamajā pavasarī man jau ir pietiekami daudz stādu. Tos augus, kas aug lēnām, piemēram, skujeņus, pērku jau lielus, lai uzreiz izskatītos skaisti. Mana vājība ir hortenzijas – šobrīd dārzā ir aptuveni 60 dažādu krūmu.
100 x pārbaudīta recepte
Saceknis
Sīpolu, papriku, kabaci, baklažānu sagriežu ripās un katru dārzeni atsevišķi strauji apcepu. Pievienoju arī sasmalcinātu un apceptu ķiploku. Visu lieku diezgan dziļā pannā un zem vāka nelielā karstumā lēni pasautēju. Pašās beigās pievienoju svaigus vai savā sulā konservētus tomātus. Pasniedzu ar labu balzametiķi, cieto sieru vai zaļumiem.