Zvērināta adviokāte skaidro, ka no 2021.gada 06.novembrī stājās spēkā grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā, kas papildināts ar jaunu sadaļu par Epidemioloģisko drošību darba vidē.
Privātā sektora darba devējiem ir šādi pienākumi:
- Noteikt darbinieku amatus vai kategorijas, uz kurām attiecas priekšnoteikums par obligātu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.
- Informē par to darbiniekus.
- Noteikt kārtību, kādā darbinieki informē par sertifikāta esību un uzrāda to.
Ja darbiniekam nav sertifikāts, darba devējs apsver iespēju darbinieku pārcelt citā piemērotā darbā vai nodrošināt darba veikšanu attālināti. Ja to izdarīt nav iespējams, darba devējam ir tiesības atstādināt darbinieku no darba vai noteikt dīkstāvi.
Atstādināšanas maksimālais termiņš ir 3 mēneši. Dīkstāvei nav noteikts maksimālas termiņš. Darba devējam ir izvēles tiesības saglabāt/nesaglabāt darba samaksu atstādināšanas vai dīkstāves laikā.
Ja pēc atstādināšanas vai dīkstāves darbinieks bez attaisnojoša objektīva iemesla nav ieguvis sertifikātu, darba devējam ir tiesības nekavējoties izbeigt darba tiesiskās attiecības, izmaksājot pabalstu vienas algas (nevis darba samaksas vai vidējās izpeļņas) apmērā.
Ja grūtnieci, sievieti pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam, ja sieviete baro bērnu ar krūti, — visā barošanas laikā, bet ne ilgāk kā līdz bērna divu gadu vecumam, nav iespējams pārcelt citā piemērotā darbā vai nodrošināt darba veikšanu attālināti, darba devējam aizliegts atlaist, atstādināt vai noteikt dīkstāvi. Darba devējam ir pienākums uz laiku piešķirt šādai darbiniecei atvaļinājumu, saglabājot iepriekšējo vidējo izpeļņu.
Noteikumi, kas bija spēkā līdz 2021. gada 6. novembrim: