Jaunas kustības
Protams, katrs bērniņš attīstās savā tempā, bet septiņu mēnešu vecumā mazajam vajadzētu prast velties no vēdera uz muguras un atpakaļ un veļoties noturēties pozā uz sāna. Ir bērni, kuri, atrodoties uz vēdera, jau var pacelt plecus un krustu daļu uz iztaisnotām rokām. Iespējams, daži mazuļi pārvietojas, lienot uz vēdera, bet daži jau sāk celties četrrāpus un šūpoties. Nedaudzi mazuļi iemācās sēdēt. Taču kustību iemaņu apgūšana var ilgt pāris mēnešu. Bērniņš šajā vecumā sāk atdarināt arī dažādas kustības un skaņas, piemēram, galvas klanīšanu jā-jā vai galvas šūpošanu nē-nē.
Padoms! Nesalīdziniet bērnu ar viņa vienaudžiem, bet vērojiet sava mazuļa attīstību – ko viņš prata iepriekšējā nedēļā, vakar un šodien!
Laiks rotaļām
Mazulis joprojām bāž mutē visu, kas nonāk viņa rokās. Tāpēc pārbaudiet telpas, kur bērniņš dzīvojas, lai viņš neaizrītos, piemēram, ar nokritušu pogu! Lai gan bērns prasās vecākiem uz rokām, paņemts klēpī, bieži vien, mezdams gaisā vēderu, slīd no tā ārā – tas nozīmē, ka mazais vēlas būt kopā ar vecākiem jau citā veidā. Tādēļ pavadiet vairāk laika, spēlējoties ar mazo uz grīdas. Mazulis būs jūsu acu augstumā, un tajā pašā laikā netiks ierobežotas viņa kustības. Ja uz grīdas nekā nebūs, bērns tieksies uz augšu un, kad būs apguvis rāpošanu, mēģinās slieties kājās, taču vēl vismaz dažus mēnešus bērna kauli un muskuļi stāvēšanai nav gatavi. Tāpēc uz grīdas jābūt dažādām interesantām lietām, ko mazais var pētīt, stumt un ripināt utt.
Citi lasa
Padoms! Par lielisku rotaļlietu var kļūt parasta kartona kaste – uz tās var uzlikt rotaļlietu vai plastmasas bļodu ar mantiņām. Mazajam, lai aizsniegtu mantiņu, jāmācās atbalstīties uz plaukstām un iztaisnotām rociņām un viena roka no grīdas pat jāatrauj! Tas ir vēl solis tuvāk rāpošanai.
Naktī ēšana nav galvenais
Vairums mazuļu arī 7 mēnešu vecumā mēdz naktī mosties, lai uzēstu mammas pienu. Vai bērnu patiešām moka izsalkums? Pediatre Vizma Meikšāne skaidro, ka vesels bērns jau no četru mēnešu vecuma spēj nogulēt visu nakti bez ēšanas un pamošanās. Jāņem arī vērā, ka mazais kļūst arvien aktīvāks gan dienā, gan naktī. Seklajā miega fāzē šī aktivitāte izpaužas kā grozīšanās, knosīšanās, čīkstēšana, bet tā nav atmošanās! Šādas seklās miega fāzes var būt pat no 2 līdz 3 reizēm nakts laikā. Taču naktī bērniņš vairs neizjūt bada sajūtu, viņš tikai atkārto to, ko dienā iemācījies.
Padoms! Naktī arī vielmaiņa darbojas citā režīmā, tādēļ bērnam nebūtu jāēd. Ja mamma arī pa nakti mazo liek pie krūts, tā ir viņas izvēle, un, ja visi ar šo situāciju ir apmierināti, tad bērnu var turpināt zīdīt arī naktī, taču piena maisījumu naktī gan nevajadzētu dot!
Zināji?
Brokastīs mazajam piedāvā putru, pusdienās – sakņu biezeni, mammas pienu papildinot ar nopietno ēdienu. Biezeni un putru mazulim dod ar karotīti, bet ūdeni – no krūzītes. Ieviešot ēdienkartē jaunu produktu, jāsāk ar tējkaroti, pamazām palielinot ēdiena daudzumu!
Gulēt lielajā gultā?
Kad bērns naktīs sāk nemierīgāk gulēt, nereti mammas izlemj par labu kopā gulēšanai lielajā gultā. Protams, arī tā ir vecāku brīva izvēle, taču, kā norāda Vizma Meikšāne, tādā gadījumā jāsaprot, ka mazuli no lielās gultas dabūt ārā tik viegli vairs nevarēs. Ja mazais tiek barots no krūts un naktī guļ blakus mammai, tad bērniņam, protams, veidosiet šādu gulēšanas paradumu, bet, ja katrs guļ sava gultā un naktī izmantosiet citus mierināšanas veidus, tie būs citi gulēšanas paradumi. Abi varianti ir pieņemami. Viss ir atkarīgs no vecākiem, tomēr jāatceras, ka bērni ļoti pieķeras rituāliem un negrib tos mainīt.
Padoms! Veidi, kā nomierināt bērnu un palīdzēt viņam atkal aizmigt ciešā miegā, ir ļoti dažādi. Bērnam var iedot knupīti, miega lupatiņu, mazo var paglaudīt. Ir pat speciāla telefona aplikācija, t. s. baltais troksnis, kas palīdz mazajam aizmigt. Taču nevajag bērnu ņemt ārā no gultiņas, jo šādi viņu patiešām pamodināt.