Zīdīt pēc pulksteņa?
Speciālisti iesaka mazuli zīdīt ik pēc divarpus, trim stundām un, ja mazais guļ, viņu modināt, lai pabarotu. Ja bēbītis neraud, mammai šķiet, ka viss ir kārtībā, bērns ēst negrib. Bet pēc pāris dienām bērniņš neraud tādēļ, ka viņam vairs nav spēka, un tad var palaist garām to, ka mazulis neaug un nepieņemas svarā. Vissvarīgākais pirmajā mēnesī – bērnam jāsāk augt! Tādēļ ne retāk kā 8 reizes diennaktī bērniņam jāēd mammas piens. Padoms! Sākumā mammai jāpamudina mazo ēst pēc noteikta laika, bet nevajag strikti skatīties pulkstenī un taisīt ēšanas grafikus. Pirmā mēneša beigās mazulis pats jau būs izstrādājis pats savu ēšanas režīmu.
Tīrības rituāli bēbītim
Zīdaiņa maigā āda var iekaist – uz kakla un aiz ausīm ēdot nonāk nedaudz piena. Visas krociņas, dupsis un cirksnīši jātīra ar ūdenī samitrinātu vatīti (bet nevajag urbināties mazuļa ausīs un degunā!). Labs attīrītājs un mitrinātājs ir arī bērniem domāta eļļa. Ikrīta apkope pirmajā dzīves mēnesī nepieciešama arī tad, ja bērns iepriekšējā vakarā bijis vannā! Padoms! Ļoti veselīgas bēbītim ir gaisa peldes – ja dupsis izsutis, tas jāpatur pliks. Arī mazuļa nabiņai jāvēdinās un jābūt sausumā, svarīgi autiņbiksītes nolocīt, lai to maliņa būtu zem nabas.
Svarīgākais par vannošanos
- Vannot zīdaini var aptuveni ceturtajā piektajā dzīves dienā. Mazo var likt vannā arī tad, ja nabas brūce nav sadzijusi, pēc ūdens peldes tā labāk dzīst. Nabassaites atlieka parasti nokrīt pirmās nedēļas laikā, un nereti tas notiek pēc pirmās vannošanās.
- Ūdens, kurā bērnu paredzēts vannot, nav jāvāra! Ūdenim neliec klāt ne zāļu tēju, ne vannas putas! Pirmā mēneša laikā zīdaini ieteicams vannot katru otro vakaru, bet to var darīt arī biežāk vai retāk.
- Ūdenim jābūt 36 grādus siltam. Nepaļaujies uz savām izjūtām, bet ūdens temperatūras mērīšanai izmanto šim nolūkam paredzētu termometru.
- Pēc vannošanas vecāki bērniņu cenšas pēc iespējas ātrāk apģērbt. Bet labāk zīdainīti pēc vannas ietīt lielā dvielī un pielikt mammai pie krūts. Kad mazulis būs paēdis un pārdzīvojis stresu, viņa āda būs atdevusi mitrumu un mazais sapratīs, ka vairs nav ūdenī, tad viņu mierīgi varēs apģērbt.
Padoms! Ja mammai ir bail mazajam griezt nagus, tos var novīlēt – tad nagi netraucēs. Un mazulis ar savām rociņām pats varēs sākt apjaust, cik šī pasaule ir interesanta!
Pirmā pastaiga
Ja ārā temperatūra ir plusos, zīdaini var vest pastaigā uzreiz pēc atgriešanās no dzemdību nodaļas. Lielākoties svaigā gaisā mazuļi guļ – to mamma var izmantot, lai pati varētu pagulēt, tādēļ pastaigā ar mazo var sūtīt tēti. Ja ārā nav mīnusu, zīdainis var atrasties svaigā gaisā visu laiku starp ēdienreizēm. Bet pastaigas dēļ nedrīkst izlaist barošanu, un tā ir laba tikai tad, ja mazulim nav ne par aukstu, ne par karstu un viņš nav sasvīdis. Padoms! Bēbītim jāpatausta deguntiņš, kakla aizmugure, austiņas – aukstā laikā deguns, protams, būs vēsāks, bet ausīm gan vienmēr jābūt siltām!
Vai mazuli vajag izklaidēt?
Pirmajā dzīves mēnesī nekādas mantiņas bērna gultiņā likt nevajag, arī karuselis virs gultiņas nav jākarina – tas zīdainim dod pārāk daudz stimulu! Mazulim gana interesants var būt kāds krāsains punkts vai attēls uz griestiem, un tas, ka mamma ar viņu runā. Pēc tam bērniņš sāks kaut ko saklausīt – tie būs dažādi ikdienas trokšņi. Vecākiem nevajag ierobežot sadzīves trokšņus tikai tādēļ, ka mājās ir mazulis. Vēl pēc laika mazulis sāks sevi aptaustīt, atklās savas rociņas, iebāzīs tās mutē, apskatīs. Bēbītim nevajag rokās vilkt cimdiņu!