• Mazuļa ceturtais mēnesis

    Pirmās rotaļlietas
    Dace Rudzīte
    Dace Rudzīte
    25. septembris, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    Sasniedzot četru mēnešu vecumu, bērniņš arvien vairāk sāk uztvert dažādus stimulus, skatīties apkārt, ieklausīties skaņās, ir kļuvis daudz kustīgāks un aktīvāks. Kas vecākiem jāņem vērā šajā vecumposmā? Konsultē neonatoloģe Dace Tropa un fizioterapeite Klaudija Hēla.

    Netraucējiet bērnam attīstīties

    Kā norāda fizioterapeite Klaudija Hēla, vecākiem nevajag nekā īpaši veicināt mazuļa attīstību, jo bērniņam jau kopš dzimšanas ir sava attīstības un rotaļāšanās programma, viņš pats grib kustēties un rotaļāties. Ļoti būtiska vide, kurā bērns var brīvi kustēties un darboties, pats izzinot pasauli. Vecākiem jāparūpējas, lai mazuļa attīstība noritētu simetriski. Piemēram, ja skaņa un gaisma nāk tikai no vienas puses, iespējams, bērns vairāk noslogo vienu ķermeņa pusi, bet otrā muskuļi netiek pietiekami nodarbināti Svarīgi arī, lai vecāki mazuli celtu, turētu un nēsātu uz abām pusēm un lai bērnam abās pusēs būtu vienlīdz interesantas rotaļlietas. Padoms! Nevajag savu bērnu salīdzināt ar citiem mazuļiem! Katram bērnam ir savs attīstības temps, ir aktīvāki un motivētāki bērni un arī lēnīgāki un apdomīgāki mazuļi.

    Miega režīms

    Četru mēnešu vecumā mazulim vajadzētu gulēt 10–12 stundas diennaktī, vismaz divas reizes arī pa dienu. Par veselīgu uzskata to, ka mazais noguļ vismaz četras piecas stundas pēc kārtas, bet ne vienmēr tā notiek. Šajā vecumā liela daļa bērnu mostas arī naktī, ar krūti zīdīts mazulis naktī varētu ēst divas reizes, bet mazais var mosties biežāk. Celšanās naktī bieži atkarīga arī no tā, kāds režīms bijis mammai grūtniecības laikā. Ja viņa, gaidot mazuli, īpaši beidzamajos mēnešos, naktīs skatījās filmas vai lasīja grāmatas, tas ietekmē arī mazuļa dzīves ritmu. Ja vecāki ir izteikti pūces, liela ticamība, ka arī mazais tāds būs.

    Vienkāršas rotaļlietas

    Arī šajā vecumā mazulim vislabākais spēļu laukums ir uz grīdas. Vietas iekārtojums ir tāds pats kā iepriekš – uz grīdas noklāts ciets paklājiņš (piemēram, vingrošanas paklājiņš), apkārt bērnam nolikts norobežojums (lielais pakaviņš vai sarullēta sega). Trīs četru mēnešu vecumā mazais atklāj sev sānos rociņas. Noguldot mazo uz grīdas, katrā pusē bēbītim noliek kādu mantiņu, un tad bērniņš nejauši kaut ko paņems rociņā, uzliks sev virsū un lēnām sāks saprast, kas notiek. Pirmās rotaļlietas ir dažādu faktūru auduma lupatiņas, badmintona mušiņas (bez gumijas), burku vāciņi, koka vai plastmasas riņķīši, ko bērns pats var viegli paņemt rociņā. Ja mantiņa ir no ļoti cieta materiāla, tad bērnam būs daudz izteiktāks tveršanas reflekss, tādēļ ieteicams izvēlēties mīkstāka materiāla rotaļlietu, jo to bērniņš vieglāk varēs palaist vaļā! Padoms! Kad mazais jau iemācījies paņemt mantiņu un, iespējams, prot apvelties, segas vai pakaviņa loks jāpaver plašāk un rotaļlietas var novietot jau nedaudz tālāk. Taču četros mēnešos bērnam vēl obligāti nav jāprot velties!

    Vislabāk plikām pēdiņām!

    Bērniņam jāļauj dzīvoties un spēlēties plikām pēdiņām (ja mamma baidās no aukstuma, var uzvilkt getras un pa virsu bikses, bet pēdiņas atstāj plikas) un piedāvāt jaunas sajūtas – dažādus priekšmetus, pa kuriem var pabungot ar kājiņām. Mazulis reizēm arī kaut ko stāsta, iepauzē, maina intonāciju. Runāšanās pašam ar sevi ir ļoti svarīga valodas attīstībai. Lai to netraucētu, nevajag izvēlēties rotaļlietas, kas grab, čab, pīkst vai ceļ citu troksni.

    Kādēļ grīda ir laba vieta rotaļām?

    Fizioterapeite Klaudija Hēla skaidro: «Ja mazais uz grīdas rotaļājas, tas ir viņa laiks, vecākam nevajag uz bērniņu skatīties, ar viņu runāties, jo bērniņš spēlējas pats. Mīkstā gultā mazulis iegrimst un visas kustības ir daudz smagākas. Vecāki bieži vien novēro, ka, guļot gultā, mazais dara vairāk nekā uz grīdas (bērns ļaujas kritienam, jo apakšā taču ir mīksta gulta), taču šādas kustības nav apzinātas, bet drīzāk nejaušas.»

    Zināji?

    Visiem bērniem nodarbības pie fizioterapeita un masāžas nav nepieciešamas, bet apmeklēt tās var, ja bērnam nodarbības patīk un sagādā pozitīvas emocijas. Protams, ja konsultācija nepieciešama medicīnisku iemeslu dēļ, mazais pie speciālista jāved obligāti.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē