Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • Kas pievelk vēdervīrusus?

    Vēdervīrusi
    Sindija Meluškāne
    Sindija Meluškāne
    5. maijs, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Slikta dūša, vēdersāpes vai caureja… Kas pievilina vēdervīrusus? Skaidro Liene Čupāne, infektoloģe Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā.

    1. Netīras rokas

    Vairāk par visu vēdervīrusiem patīk netīras un nemazgātas rokas.

    Tā kā pret rotavīrusu iespējams vakcinēties, arvien biežāk Latvijā sastopamais vēdervīruss ir norovīruss, ko tieši tāpat kā rotavīrusu sauc par netīro roku slimību.

    Un tas ir arī viens no iemesliem, kāpēc tik bieži gan ar šiem, gan citiem vīrusiem slimo bērndārznieki – viņu higiēnas prasmes vēl nav tik attīstītas kā pieaugušajiem. «Vecākiem jau no agras bērnības jāmāca bērniem, kā pareizi mazgāt rokas. Tā nav tikai roku ieziepēšana un noskalošana. Rokas jāmazgā vismaz 40 sekundes, kārtīgi izmazgājot visas virsmas, un tas jādara gan pēc tualetes, gan veikala apmeklējuma un obligāti pirms ēšanas,» norāda infektoloģe Liene Čupāne.

    2. Aukstums

    Izrādās, viens no iemesliem, kāpēc vēdervīrusi ir ziemas slimība, – viņiem patīk aukstums! Sasaldēts norovīruss var ilgstoši izdzīvot, un tieši tāpēc aukstajos mēnešos slimo vairāk nekā vasarā.

    3. Nevēdinātas telpas

    Norovīruss var izplatīties arī gaisa pilienu ceļā no vēmekļiem un labi saglabājas uz ārējām virsmām vēl pāris dienu. Tāpēc ar mitru lupatiņu vai mēbeļu tīrāmo līdzekli var būt par maz, ir jālieto speciāli dezinfekcijas līdzekļi, citādi, pieskaroties kādai rotaļlietai, kuru aizticis slims bērns, var tikt pie vīrusa.

    Tāpēc noteikti bieži jāvēdina telpas, taču tas noteikti negarantē, ka visus baciļus izdosies izvēdināt, tie var būt spītīgi pieķērušies arī pie mēbelēm, rotaļlietām un citiem priekšmetiem.

    4. Ātra aplipināšana

    Vēl viens vēdervīrusa slepenais ierocis – īsais inkubācijas periods: no 12 līdz 72 stundām. Tas nozīmē, ka katrs saslimušais vīrusu sāk izdalīt jau ļoti ātri pēc pirmo simptomu parādīšanās (sliktas dūšas, sāpēm vēderā, paaugstinātas temperatūras) un var aplipināt citus. Tas turpina izdalīties vēl aptuveni 10 dienas, dažkārt pat ilgāk. Tomēr vidēji norovīrusa slimnieks var aplipināt citus visu laiku, kamēr ir simptomi, un vēl apmēram divas dienas pēc simptomu (vemšana, šķidra vēdera izeja) izzušanas.

    Tādēļ pēc pēdējās šķidrās vēdera izejas noteikti jānogaida vēl 48 stundas.

    5. Nepareiza ārstēšana

    Vēdervīrusa norises gaitu var paātrināt vai, gluži pretēji, palēnināt ar pareizu vai nepareizu ārstēšanu. Piemēram, viena no kļūdām, kuru ļoti bieži pieļauj vecāki, saprotot, ka vemšana un caureja visai strauji atūdeņo organismu, – uzreiz pēc vemšanas piedāvā bērnam ūdeni. Tā darīt nevajag! «Dzirdīt vajag, taču tas jādara ļoti pakāpeniski, un pēc vemšanas būtu jāpagaida vismaz stundu un tikai tad var maziem malciņiem dot aptiekā nopērkamo rehidratācijas šķīdumu. Nekādā gadījumā ne saldus dzērienus, piemēram, sulas.

    Ir pierādīts, ka pareiza šķidruma uzņemšana var samazināt slimošanas laiku, savukārt saldināto dzērienu lietošana slimošanas laiku var paildzināt.

    Pamatprincips ir tāds, ka dzērienos jābūt gan sālim, gan cukuram, bet visprecīzāk šīs proporcijas aprēķinātas tieši aptiekā nopērkamajos rehidratācijas šķīdumos, piemēram, rehidronā,» skaidro Liene Čupāne. Mammu sarunās dzirdēts, ka dažkārt vēdersāpēm tiek izmantota kola. «Vajag aplūkot kolas sastāvu, tur ir ļoti daudz ogļhidrātu, līdzīgi kā tad, ja mēs dzertu cukura šķīdumu, tas veicinātu caureju, nevis tai palīdzētu,» skaidro Liene Čupāne, piebilstot: «Jā, ja cukura līmenis vemšanas dēļ ir zems, savu reizi salds dzēriens šo cukura līmeni tiešām var paaugstināt, taču atūdeņošanās mazināšanai saldie dzērieni nederēs, tie darbosies tieši pretēji, veicinot šķidruma izvadi no organisma šķidras vēdera izejas veidā, citiem vārdiem – veicinās caureju. Tāpat nav argumentēts uzskats, ka kola varētu dezinficēt zarnu traktu,» teic infektoloģe, iesakot pievērst uzmanību arī slimnieka uzturam, jo, kad rimusies vemšana, bērnu vajagot mudināt nedaudz, bet tomēr ēst.

    Vislabākajā situācijā ir mazuļi, kurus mamma baro ar krūti, jo līdz ar krūts pienu viņi saņem gan dzērienu, gan ēdienu ar visām vielām, kas var palīdzēt izveseļoties.

    Lielākiem bērniem var piedāvāt sausmaizītes, baranciņas, rīsus, banānu, arī makaronus ar sieru, kas bērniem garšo un neko ļaunu nenodarīs. Ja bērnam garšo, var vārīt dārzeņu zupas, sautējumus. Taču nevajadzētu dot bērnam saldumus, treknus, ceptus ēdienus, arī ne tādus, kas pūš vēderu, – zirņus un kāpostus.

    Kādus medikamentus drīkst lietot?

    Infektoloģe teic, ka bērnam var dot oglīti vai Smecta, kas uzsūc lieko šķidrumu, tikai jārēķinās, ka trīsgadniekam būs vajadzīgas četras ogles tabletes, un jautājums, vai viņš būs ar mieru tik daudz sakošļāt, tāpēc vienkāršāk būs izmantot Sorbex 1–2 tabletes (atkarīgs no bērna vecuma). «Turklāt drīkst lietot sekrēciju mazinošu preparātu Racecadotril (Hidrasec). Šo medikamentu var lietot bērni jau no triju mēnešu vecuma. Tā deva atšķiras dažādu vecumu bērniem. Var lietot arī bifidopreparātus, kas normalizē vīrusa bojāto mikrofloru. Var minēt Enterol, Lactobex, Linex un citus. Tie visi ir atbalstāmi,» saka Liene Čupāne, uzsverot – lai arī sastāvi esot līdzīgi, katram ir savas nianses, tieši tāpat kā mūsu zarnu florai, tāpēc jāskatās, kas tieši palīdz konkrētajam cilvēkam. «Var lietot arī jogurtu vai kefīru ar bifidobaktērijām, ja vien bērns jau iepriekš tādu lietojis, jo svarīgi nedot neko jaunu slimības laikā. Taču tā nebūs alternatīva jogurta kapsulām jeb probiotiķiem, kur labo baktēriju skaits ir dozēts, jo nav zināms precīzs baktēriju daudzums vienā glāzē jogurta,» saka Čupāne.

    Paaugstinātas temperatūras gadījumā to var mazināt ar pretdrudža līdzekļiem. Tiesa gan, jārēķinās, ka arī tas var izraisīt papildu vemšanu, jo tiek uzņemts ar muti.

    Vēdera sāpju gadījumā pretsāpju medikamentus gan nedrīkst izmantot, jo, šādi mazinot simptomus, pieaug varbūtība palaist garām citas nopietnas slimības, piemēram, akūtu apendicītu. Drīkst lietot vēdera gāzu mazinošus līdzekļus, kas satur simetikonu, piemēram, Antiflat. Taču, ja sāpes saglabājas, nepieciešama ārsta apskate,» teic infektoloģe.

    Svarīgi! Bērniem nekādā gadījumā nedrīkst lietot loperamīdu, ko iesaka pieaugušajiem, jo tas ir medikaments, kas mazina zarnu kustības, un bērnam var iestāties zarnu paralīze, kā dēļ šķidrums vairs nevar uzsūkties, bet paliek zarnu traktā, un tas var pasliktināt stāvokli tik ļoti, ka pat jāsauc palīgā ķirurgs.

    Kad jādodas uz slimnīcu?

    Galvenais, no kā jāuzmanās, ja bērnam ir vēdervīruss, ir atūdeņošanās. Par to liecina sausas lūpas, mutes gļotāda un mēle, iekritušas acis, sausas autiņbiksītes, lielāki bērni čurā retāk nekā parasti. Bērniņš var kļūt apātisks, grūti pamodināms, miegains vai, gluži otrādi, uzbudināts, raudāt bez asarām. Vēl viena atūdeņošanās pazīme, par ko vecāki pat var neiedomāties, – slāpes.

    Varētu šķist, ja bērns dzer, tad jau viss kārtībā, bet, ja vemšana un caureja turpinās, viņš, iespējams, zaudē pat vairāk, nekā spēj izdzert.

    Tāpēc tam jāpievērš vislielākā uzmanība, jo atūdeņošanās ļoti strauji var radīt šoku un akūtu nieru mazspēju – tas, protams, ir ļaunākais scenārijs.

    Signāli, kas liecina, ka nepieciešams doties uz slimnīcu

    • Ja bērns nav čurājis vairāk nekā četras stundas
    • Ja bērns ilgstoši vemj un atsakās dzert
    • Ja visu izvemj arī tad, ja pēc iepriekšējās vemšanas nogaidīta stunda
    • Ja bērns ir apātisks un miegains
    • Ja bērnam ir bāla āda, vēsas rociņas un kājiņas, iekritušas acis un izmaiņas elpošanā

     

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē