• Kāpēc bērniem tik ļoti patīk TV reklāmas?

    Atkarība no viedierīcēm
    Madara Ozoliņa
    Madara Ozoliņa
    24. augusts, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Bērns pavisam mierīgi spēlējas, līdz televīzijā sāk rādīt reklāmu. Kas tajā tik īpašs, ka, to ieraugot, bērna uzmanība pilnībā tiek veltīta tikai TV ekrānam? Uz jautājumiem atbild psihoterapeite, smilšu spēļu terapeite Aija Baha-Velvele.

    Kas reklāmās tik īpašs?

    Reklāmas mērķis ir būt pamanītai, tieši tāpēc tā ir dinamiska, krāsaina, koša, piesaista uzmanību un ir viegli uztverama. Bērni, īpaši agrīnā vecumā, iepazīst pasauli, izmantojot dažādas maņas, un reklāma iedarbojas gan uz redzi, gan dzirdi, turklāt neprasa koncentrēšanos un uzmanības noturību.

    Kāpēc televizora skatīšanās maziem bērniem nav vēlama?

    Bērni mācās no pieaugušo piemēra, viņi mūs vēro un atdarina – ja vecāki ikdienā bieži skatās televizoru, arī bērnam tas šķitīs kā neatņemama dzīves sastāvdaļa. Bērniem ir nepieciešama komunikācija, bet, skatoties televizoru, to nav iespējams attīstīt, kā arī tas neveicina radošo spēju attīstību, fantāziju, iztēli. Televīzijā viss stāsts jau ir gatavs, bet, ja vecāki, piemēram, lasa bērnam priekšā grāmatu, mazais, klausoties stāstu, iztēlojas, kāds izskatās galvenais varonis, kā risinās notikumi utt. Nevēlams ir arī tas, ka, skatoties televizoru, bērns kļūst mazkustīgs un tiek pārslogota arī viņa redze. Ilga TV skatīšanās var ietekmēt arī bērna miegu, tāpēc nevajadzētu skatīties televizoru pirms gulētiešanas, jo smadzeņu darbība tiek stimulēta, nevis atslābināta, tāpēc mazais nespēj mierīgi iemigt.

    Kas tur slikts, ja mājās visu laiku ieslēgts televizors?

    Jebkura nodarbe saprāta robežās un ar mēru mums nekaitē, tas attiecas arī uz TV skatīšanos. Bet, ja televizora bērna dzīvē ir par daudz, viņš arvien mazāk spēj noformulēt un pastāstīt, kā viņš jūtas, ko domā, un savā ziņā kļūst atkarīgs no procesiem, kas norisinās televīzijā. Biežāk bērni pie televizora mēdz aizmirsties situācijās, kas sagādā nepatīkamas emocijas, piemēram, vecāki ir tik aizņemti, ka nepievērš mazajam pietiekami daudz uzmanības, viņš daudz laika pavada vienatnē, jūtas vientuļš. Varbūt ir gadījies kas ļoti bēdīgs, piemēram, vecāku šķiršanās, strīdi vai kāda tuvinieka nāve. Tad bērnam ir vieglāk to visu neredzēt, nedzirdēt un nejust. Ja blakus nav uzticama cilvēka, kurš atbalsta un samīļo, mazais pats nespēj tikt galā ar šo situāciju un izvēlas pazust televizorā.

    Vai mazajam var rādīt multfilmas? No kāda vecuma, cik ilgu laiku?

    Bērna pasaules uztveri, vērtību sistēmu un izpratni par lietu kārtību ietekmē gan spēles, gan grāmatas, gan multfilmu skatīšanās. Būtu ieteicams multfilmas skatīties kopā ar vecākiem, lai pieaugušais var paskaidrot bērnam filmiņā redzamos notikumus, kā arī tēlu sajūtas un emocijas. Ļoti svarīgi izvērtēt skatāmo filmiņu saturu un garumu – jo bērns mazāks, jo multfilmai jābūt īsākai, ar viegli saprotamu sižetu, labdabīgiem, atpazīstamiem tēliem. No divarpus līdz triju gadu vecumam bērnam nevajadzētu pie televizora pavadīt ilgāk par 25–30 minūtēm dienā.

    Ko darīt vecākiem, lai bērnam TV kļūtu mazāk interesanta?

    Tas noteikti ir jautājums, kas vecākiem būtu jāuzdod pašiem sev, – kāpēc es izvēlos savu bērnu pieradināt pie televizora? Varbūt vecākiem vienkārši ir vieglāk, ja bērni liek viņus mierā, tad arī viņi paši var pazust telefonā vai planšetē. Iespējams, tagad tiek atkārtota vecāku pašu bērnības pieredze.

    Vecākiem būtu svarīgi atcerēties, ka justies droši bērnam palīdz noteikumi un režīms, mazajam ir nepieciešamas saprātīgas robežas, un tā noteikti ir vecāku atbildība.

    Protams, mūsdienās ekrāni ir kļuvuši par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu, mēs nevaram tos pilnībā ignorēt, bet varam vienoties ar bērnu un ierādīt veidu, kā šīs ierīces tiks lietotas mūsu ģimenē. Ikviens bērns ir laimīgs, ja vecāki spēlējas ar viņu, dodas pastaigā, gatavo maltīti vai kā citādi pavada laiku kopā. Jo vairāk mēs, pieaugušie, būsim radoši un vēlēsimies būt kopā ar saviem bērniem, jo mazāk viņi gribēs dzīvu kontaktēšanos aizstāt ar televizora ekrānu.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē