Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • Kā palīdzēt, ja zīdainim ir iesnas?

    Slimību ABC
    Madara Ozoliņa
    Madara Ozoliņa
    3. novembris, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Mazam bērniņam iesnas ir viena no grūtākajām saslimšanām, jo caur muti zīdainim grūti paelpot. Īpaši ēšanas laikā! Kā atvieglot mazuļa pašsajūtu iesnu laikā, stāsta ārsts, pediatrs un homeopāts Edgars Mednis un starptautiski sertificēta zīdīšanas konsultante (IBCLC) Sandra Lase.

    Lai zīdainim vieglāk elpot

    Ja mazulītim ir aizlikts deguntiņš, zem bērna galvas var palikt salocītu paladziņu vai plānu sedziņu, lai zīdainīša galva būtu mazliet augstāk, jo elpot ar piepaceltu galvu ir vieglāk nekā guļus stāvoklī. To pašu efektu var panākt, ja zem bērna gultas kājām galvagalī noliek pāris grāmatas. Pediatrs Edgars Mednis uzskata, ka visi asinsvadus sašaurinošie preparāti ir domāti bērniem no divu gadu vecuma un nav piemēroti zīdaiņiem. Arī propolisu pilināt ir riskanti iespējamās alerģijas dēļ. Vislabāk zīdainītim der mātes piens un jūras ūdens. Mammas pienu var pilināt degunā pa puspipetei katrā nāsī katrā barošanas reizē.

    Mātes piens tiešām palīdz?

    Kā skaidro zīdīšanas konsultante Sanda Lase, mātes pienā ir imunitātes vielas, un piens mitrina deguna gļotādu un palīdz atbrīvoties no iesnām, ja tās ir sabiezējušas. Ir arī viedoklis, ka zīdainim nevajadzētu pilināt mātes pienu, jo tā ir vide, kur vairojas baktērijas, bet es nekur neesmu lasījusi tam pierādījumus. Arī zīdainim atgrūžot pienu, tas var iztecēt gan pa muti, gan degunu un tāpēc tur baktērijas nevairojas. Es neieteiktu mātes pienu pilināt acīs vai ausīs, arī tā mēdz darīt, bet, manuprāt, pilināt pienu degunā ir pilnīgi normāli. Kamēr iesnas zīdainītim netraucē zīst, var nedarīt vispār neko. Bet, ja deguns ir aizlikt un mazulītim grūti ēst mammas pienu, var izmēģināt vertikālāku zīdīšanas pozīciju.

    Kā palīdzēt, ja iesnas ir lielākiem bērniem?

    Lielākiem bērniem noderēs sildošas smērītes, kāju mērcēšana. Degunā var pilināt 25–50% smiltsērkšķu eļļu vai arī propolisa eļļu, ja nav alerģijas uz kādu no šiem komponentiem. Propoliss var būt kodīgs un bērniem tādēļ grūti iepilināms. Bet tas ļoti labi palīdz, ja deguns ir aizlikts un ir grūti paelpot. Šīs divas eļļiņas var pilināt dažādu vecumu bērniem un arī pieaugušajiem.

    Jūras ūdeni vajadzētu pilināt tikai tad, ja degunā ir grūti iztīrāmas gļotas vai arī tūska, kā dēļ ir apgrūtināta elpošana.

    Citādi pēc Edgara Medņa domām tas var būt papildu kairinātājs, kas iesnas var pastiprināt. Ja deguna tūska nepāriet pēc jūras ūdens pilināšanas, var iepilināt Vibrocil, Olynth, Otrivin vai citu asinsvadus sašaurinošu preparātu. Šos preparātus drīkst pilināt divreiz dienā un ne ilgāk kā trīs dienas. Tos lietojot pārlieku ilgi, tie var veicināt deguna tūsku – radīt pretēju efektu. Šie pilieni jāpilina apakšējā nāsī, guļot uz sāna, lai atveras visi kanāliņi – ausu, deguna blakusdobumu, asaru.

    Cik ilgas būs iesnas?

    Iesnas parasti ilgst vienu nedēļu. Ja ir ilgāk, vērts konsultēties ar ārstu. Parasti iesnas ir tekošas, šķidras, tad tās sabiezē un kļūst bālas, pēc tam var mainīt krāsu pret dzeltenīgu un zaļu. Pēdējās divas krāsas parasti liecina par to, ka nu jau iesnas iet uz beigām. Bet tas var būt arī deguna blakusdobumu iekaisuma vai konjunktivīta (acs iekaisuma) priekšvēstnesis.

    Kā profilaktiski novērst iesnu sākšanos?

    Vislabākā profilakse ir veselīgs dzīvesveids, kas ietver sevī regulāru kustību prieku un nodarbības, emocionālu līdzsvaru un veselīgu, sabalansētu ēdienu. Ja apkārt visi puņķojas un šķauda, var nēsāt ķiploku krelles (piemērotākais bērniem), apēst kādu sīpoliņu vai ķiplociņu, čili vai Kajennas pipariņu. Jāēd svaigus dārzeņus – dažādus salātus, burkānus, bietes, ziedkāpostus, visu, ko piedāvā daba. Uzpildāmies ar dabiskajiem vitamīniem. Bet, ja kādam ģimenes loceklim gadījies tikt pie iesnām, tad zīdainīšiem arī profilaktiski var pilināt deguntiņā mammas pienu.

     

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē