Kad sākt lietot, un cik ilgi?
Dzelzi iespējams uzņemt jau pirms grūtniecības, laikā, kad bērniņš vēl tikai tiek plānots. Pietiekams dzelzs līmenis organismā svarīgs ikvienam, bet topošajai māmiņai jo īpaši, jo viņa dzelzi patērē divas reizes vairāk. Parasti, jau stājoties uzskaitē, grūtniecei tiek veiktas nepieciešamās analīzes, tostarp, lai pārbaudītu hemoglobīna līmeni, pēc kā var noteikt, vai viņas organismā ir pietiekami daudz dzelzs. Tam seko līdzi visu grūtniecības laiku.
Ir sievietes, kam dzelzs līmenis ir normas robežās, citām tiek izrakstīti dzelzi saturoši vitamīni, ko var lietot visu grūtniecības laiku un arī pēc dzemdībām.
Kāpēc tā ir svarīga?
Dzelzs apgādā ar skābekli gan topošo māmiņu, gan bēbīti. Nopietns dzelzs trūkums var radīt anēmiju – var rasties galvassāpes, apātija un pavājināties imunitāte. Dzelzs trūkums grūtniecei var izpausties kā pastiprināts nogurums vai bezspēks. Tāpat, ja pazeminās hemoglobīna līmenis, bērniņš var kļūt nemierīgs, pastiprināti kustēties, tāpēc savīties nabassaitē. Ja grūtniecības laikā sievietei trūkst dzelzs, bērns nesaņem pietiekami daudz skābekļa, un tas var ne tikai ietekmēt māmiņas pašsajūtu, bet arī izraisīt priekšlaicīgas dzemdības un pat mazuļa attīstības traucējumus.
Grūtniecības laikā piedzīvots dzelzs deficīts var ietekmēt arī bērniņa attīstību un imunitāti, viņam augot lielākam.
Kā apēst?
Ja topošajai māmiņai ir zems dzelzs līmenis, ar pārtikas produktiem vien to uzlabot būs grūti. Visbiežāk grūtniecēm rekomendē uzturā lietot dzelzi saturošus produktus, bet, ja rādītāji nemainās vai pazeminās, tiek izrakstīti papildu vitamīni. Tomēr, pat ja visi rādītāji ir normas robežās, dzelzi saturošus produktus ir labi lietot uzturā profilaksei. Ja papildus pārtikas produktiem topošā māmiņa lieto arī dzelzi saturošus vitamīnus, tos vislabāk uzņemt kopā ar C vitamīnu, jo tas palīdz dzelzij labāk uzsūkties.
Savukārt kafija un tēja uzsūkšanos kavē, tādēļ vitamīnus nevajadzētu lietot vienlaikus ar šiem dzērieniem.